kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақ: «Асан қайғының жерге айтқан сыны» Туған жерің-Жерұйығың

Нажмите, чтобы узнать подробности

краткасрочное планирование для 7 класса по Казахскому языку и литературе

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақ: «Асан қайғының жерге айтқан сыны» Туған жерің-Жерұйығың»

Қысқа мерзімді сабақ

Бөлім: «Таза мінсіз асыл сөз»

Сабақ: «Асан қайғының жерге айтқан сыны»

Туған жерің-Жерұйығың


Мектеп: Донда Сенбин орта мектебі

Күні: 2017 жыл


Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

(Б/С1) Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:Мәтінді түсінеді, сұрақтарға жауап береді.Шығармадағы эпизодтарды анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Шығарманың тарихи құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:Шығарманың тарихи құндылығына қазіргі өмірмен байланыстыру арқылы баға береді.

Бағалау критериі

Мәтінді түсінеді, сұрақтарға жауап береді.Шығармадағы эпизодтарды анықтайды

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:Мәтінді дұрыс түсініп оқиды, бір –біріне сұрақ қоя алады, шағын диалогке қатысады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Жерұйық, желмая, қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған заман, шүйгін, шұрайлы.

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Жерұйық, елді-мекен, пайдалы қазба

Талқылауға арналған сұрақтар:Асан қайғы еліне қандай қоныс іздеді? Халық арманынан туған жер қалай аталады?

Не себепті Асан қайғы еліне шұралы қоныс іздеді?

Ишара:

Құндылыққа баулу

Оқушыларды шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға дағдыландыру, Отансүйгіштікке баулу, ата-бабаларымыздың ұлы істерін жалғастыру, еліміздің қазба байлықтарын қорғау

Пәнаралық байланыс:

Бейнелеу өнері,география, тарих

Алдыңғы оқу


Алдыңғы оқыған сабақпен байланыстыра оқыту

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

Ресурстар


Сабақтың басы

5 мин

Психологиялық ахуал

Оқушыларды ұйымдастыру, оқу-құралдарын түгелдеу, реттеу.
Топқа бөлу (стикер арқылы)

Оқушыларды 2 топқа бөлу. (Стикер астына жерұйық және желмая сөздерін жазамын)

1-топ «Жерұйық»

2-топ «Желмая»


Түрлі түсті стикерлер

Сабақтың ортасы

4 мин





1 мин




12 мин

































15 мин
























3 мин

1- тапсырма

«... қатысты 10 сөз» әдісі. Асан қайғының желмаяға мінген суретін көрсетемін. Асан қайғыға байланысты 10 сөз атауын айтады

Дескриптор

-Асан қайғы туралы білімдерін еске түсіреді

Бағалау. «Мадақтау» әдісі арқылы


2- тапсырма

Аңыздың тарихи құнды мұра екенін дәлелдейтін үш эпизодты анықтаңыз. «Қазына іздеу жолында» әдісін пайдалана отырып, 2 топқа тапсырма беріледі.

1-топ. Тақырыпқа қатысы жоқ ақпарат та берілген, оқушылар оның бүгінгі сабаққа қатысы жоқ екенін де айтып өтеді, дәлелдейді

-Түркістанның қасында ескі қорған қала Сауранды көргенде;

-Баянауыл тауын көргенде;

-Жетісуду көргенде;

-Семей жерін көргенде;

-Ақмешіт тұсындағы Сыр өлкесін көргенде;

-Қарсақбай аймағын көргенде;


2-топ. Өздеріне ұнаған эпизодты кестеге толтырады.

1-эпизод

2-эпизод

3-эпизод

Түндікті өзенін көргенде

Шідерті деген өзенді көргенде

Жиделібайсын жерін көргенде


Дескриптор

-шығарманың құнды екеніне дәлел болатын

3 эпизодты анықтайды;

-ақпараттың дұрыс-бұрыстығына көз жеткізеді.


«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.


3-тапсырма. Жерге айтқан сындарға қатысты анықталған эпизодтарды елді-мекендердің қазіргі географиялық ерекшеліктерімен байланыстыра отырып. шығарманың құндылығын дәлелдеңіз.

«Құпия зат» әдісі. Оқушылар оралған затты алады. (ораудың ішіне шөп, ағаш бұтағы, топырақ, темір қалдығы, көмір т. б. орлған). Олардың қандай зат екенін анықтап, сабақпен байланыстырады.

1-топ. Аңызда кездескен жер-су атауларын Қазақстанның тарихи кезеңдік картасынан тауып, шартты белгілермен бояйды

2-топ.

Жер-су атауларын Қазақстанның пайдалы қазбалар картасынан табады және елімізде қандай пайдалы қазбалар бар екендігін дәлелдейді.

Кейбір оқушылар

Асан атаның сыны

Қандай қасиеттері бар?

Аталған аймақтарда қазір қандай пайдалы қазбалар бар?


Дескриптор

-аңыздағы елді-мекендерді географиялық ерекшелігімен байланыстырады;

-елді-мекендерге қатысты айтылған сынды қазіргі кезеңмен салыстырады;

- пайдалы қазбаларының қай жерде өндірілетінін анықтайды.

Бағалау


«Екі жұлдыз, бір тілек » кері байланыс


Жарайсың!

Дұрыс айтасың!



























Сабақтың соңы

5 мин

кесте



Саралау – Сіз қандай

тəсілмен көбірек қолдау

көрсетпексіз? Сіз басқаларға

қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сізоқушылардың

материалды игерудеңгейін қалай тексерудіжоспарлапотырсыз?




Денсаулық жəне

қауіпсіздіктехникасынсақтау




Тапсырма тәсілі

«Тапсырма» тәсілінде оқушылардың қажеттілігіне қарай қолдауды қажет ететін оқушылар мен қолдауды қажет етпейтін оқушыларға тапсырманы түрлендіріп беремін. Күрделілігіне қарай алға жетелеп отыратын тапсырмалары да бар материалдарды пайдаланамын.

Қарқын тәсілі

«Қарқын» тәсілінде кейбір оқушылар басқаларға қарағанда жылдам жұмыс істейді. «Құпия зат» әдісінде қосымша кестелер арқылы салыстырып дәлелдесе, көмекті қажет ететін оқушыларға уақыт беріледі.

1 .«Қазына іздеу жолында» әдісін

2. «Құпия зат» әдісі

Диалог және қолдау көрсету

1. «... қатысты 10 сөз» әдісі

Қорытынды тәсіл

Сабақта оқушылардың қызығушылығына, жасына, деңгейіне байланысты тапсырмалар сараланып беріледі. Қолдауды қажет ететін оқушыларға мұғалім жетекшілігімен жүретін жазылым тиімді болады. «Қазына іздеу жолында» және «Құпия зат» әдістерін пайдаланып, оқушыларға саралау тапсырмаларын ұсынуға болады.


«Екі жұлдыз, бір тілек » кері байланыс.


Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері сақталды


Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?


Қорытынды бағалау


Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1.

2.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1.

2.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нəрсеге

назараударуқажет?







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сабақ: «Асан қайғының жерге айтқан сыны» Туған жерің-Жерұйығың

Автор: Ибадильдаева Дарига Маманбаевна

Дата: 31.05.2018

Номер свидетельства: 471736
