№ 247 орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі Гүлсана Бексұлтанова Әбдіғаппарқызы.
Пәні: қазақ әдебиеті. Сыныбы: 7
Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Көксерек» әңгімесі «Адам және табиғат.»
Сабақтың мақсаты: а) әңгіме мазмұны арқылы кейіпкерлер іс-әрекетіне, автор көзқарасына бойлау;
Ә) оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту, ой-толғауға іскерлік дағдысын қалыптастыру,шығармашылық қабілетін дамыту;
Б) табиғатты қорғауға, аялап, баптап күтуге, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,талдау,іздену.
Сабақтың түрі: СТО.
Пәнаралық байланыс: тарих.
Сабақтың барысы:
А) Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен амандасу, оқу құралдарын тексеру, оқушыларды топқа бөлу.
Ә) Үй тапсырмасын тексеру: үйге берілген «Көксерек» әңгімесінің
мазмұнын сұраймын, бірнеше сұрақтар қоямын.
Топтық жұмыс.І топ (Табиғат тобы) Шығарманың шығу тарихы
ІІ топ (Адамзат тобы) /Білу/Шығарманы комп құрл.талдау
ІІІ топ (Түз тағылары тобы) /білу/ Интернеттен түз тағылары (қасқыр) туралы мәлімет
Б) Жаңа сабақ: Пікірталас
3 топқа бірдей сұрақ
І топ (Табиғат) Құрмаштың бөлтірік асырауы дұрыс па?
ІІ топ (Адамзат)Көксеректің Құрмашты өлтіруін қалай бағалайсыңдар?
ІІІ топ (Түз Тағысы) Жазушының идеясы не деп ойлайсыңдар?
Талдау.“Кім кінәлі” (проблемалық сұрақтар)
1.Көксерек Құрмаштан гөрі ақ қасқырмен неге тез бауырласты?
2. Қасқырлар іс-әрекеті мен адамдар іс-әрекетінде ұқсастық бар ма? Қайсысы қаталырақ?
3. Құрмаштың өліміне кім кінәлі?
4. Қасқырларды қолға үйретуге бола ма?
Ыстық орындыққа Көксеректің өзін шақырайық.
Оқушылар сұрақтары: 1) Көксерек, сен неге ит сияқты асырауға көнбейсің?
2) Адамдармен жауласудағы басты мақсатың не?
3) Құрмашты неге өлтірдің?
4) Өмірге өз қалауыңмен келер болсаң қасқыр болған жақсы ма әлде ит боп өмір сүрген жақсы ма?
Ендеше келесіге осы Көксеректің құрбаны болған Құрмашты ортаға шақырайық. Оқушылар сұрақтары:
- Көксеректі неге асырадың?
- Көксерек үлкейгенде өзіңе тап береді деп қорықпадың ба?
Топтастыру: І топ- Қасқыр. ІІ топ. Адам. ІІІ топ Табиғат.
Сабақты қорыту:
Үйге тапсырма: Эссе.
“Табиғатты аялай да, бағалай да білейік”
Бағалау.