Тақырыбы: Синонимдер 5 Сынып
Мақсаты: білімділік: Оқушыларға синоним сөздің емлесін мысалдар келтіру арқылы ережесін өздеріне анықтату, жаттығу жұмыстарын жүргізу;
дамытушылық: Оқушылардың ойлау,сөйлеу тілін, түрлі жаттығу жұмыстары арқылы есте сақтау , шығармашылық қабілеттерін дамыту;
тәрбиелік: Оқушыларды дұрыс сөйлей білуге, ұқыптылыққа, байқағыштыққа, жылдамдыққа,ойын ашық,еркін жеткізуге ,өз білімін бағалай білуге тәрбиелеу;
Әдіс-тәсілдер:түсіндіру, жаттығу , ой жинақтау, сұрақ-жауап
Сабақ типі: жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: әдебиет
Сабақ барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды сабақ процесіне дайындау
ә) Үй тапсырмасын тексеру
69-жаттығу. Бірі түбір күйінде, бірі туынды сөз тұлғасында тұрған омонимдерге мысал жазыңдар.
Қайталау сұрақтары:
Көп мағыналы сөздер деп қандай сөздерді айтамыз?
Сөздің тура ж/е ауыспалы мағынасы деген не?
Омоним сөздер дегеніміз қандай сөздер?
Омоним мен көп мағыналы сөздердің айырмасы қандай?
б) Жаңа сабақ
Синонимдер дегеніміз - мағыналары бір-біріне жақын,бірақ әр түрлі дыбысталып айтылатын сөздерді айтамыз. Мысалы:ас,ауқат,тағам,тамақ,дәм
Синонимдік қатарлар әр сөз таптарының құрамында кездеседі.Мысалы:
Зат есімдерден болған синонимдер:түр,өң,түс,келбет,пішін,ажар,көрік,әлпет, рең,дидар,пішін,шырай;
Сын есімдерден болған синонимдер: салмақты,сабырлы,байыпты, ұстамды,жігерлі,қайратты;
Етістіктерден болған синонимдер: амандасу,есендесу,сәлемдесу;
Үстеулерден болған синонимдер: тез,жылдам,шапшаң,лезде.
Синонимдер мынадай белгілерге қарай топтастырылады:
3) сөздер бір ғана сөз табына қатысты болуы тиіс.
«Қай сөз артық?» ойыны
Ел, халық, отбасы,қауым,көпшілік, ас, тамақ, тағам, асаба, дәм,аспан, көк, шарықтау, әуе
үлгілі, өнегелі, адамгершілік,тәрбиелі, тәртіпті, айтқыз, сөйлеткіз, сөйлеттір, айтқыш
76- жаттығу.
Ертеде Азанда
Алыс Баяғыда
Үлкен Дәм
Кішкентай Келбет
Ажар Шалғай
Тамақ Дәу
Таңертең Титтей
Шығармашылық тапсырма:
*Көп нүктенің орнына синонимдерін тауып жаз және сөйлем құра.
Сұлу, …
Атақты, …
Суық, …
Жау, . . .
Суретпен жұмыс
Бұл кім?
-Дәрігер, емдеуші, ақ халатты абзал жан.
-Ол кімді емдейді?
-Ол ауру адамды, науқастарды, сырқаттарды, дертті адамдарды емдейді.
-Бұл кім?
-Қойшы, бақташы, шопан.
-Қойлар қайда жайылып жүр?
-Өрісте, жайылымда, тауда, беткейде, қырда, жотада, белде.
-Бұл кім?
-Мұғалім, ұстаз, оқытушы, педагог.
-Ол кімдерді оқытады?
-Оқушыларды, шәкірттерді оқытады.
Сабақты бекіту сұрақтары:
Синоним дегеніміз не?
Синонимдердің негізгі белгілерін ата?
Синонимдер қандай сөз таптарының құрамында кездеседі?
Синонимдер мен омонимдердің айырмашылығы барма?
Үйге тапсырма:
Өткен тақырып бойынша барлық ережелерді жаттау. 39бет 85-жаттығу
Оқушыларды бағалау