kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Музыкалық аспаптар жасау

Нажмите, чтобы узнать подробности

өзіндік  және жинақталған  тәжірибелер негізінде,  қарапайым тәсілдер арқылы шығармашылық идеяларын шығару және дамыту

қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Музыкалық аспаптар жасау»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6 С-бөлім: Салт-дәстүр және фольклор

Мектеп: Көкшетау қаласындағы физика-математикалық бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Сынып: 1 «А», «В»

Мұғалімнің аты-жөні: Шойынбекова Л.Н.

Күні: 02.03.2017

Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны саны:


Сабақ тақырыбы

Музыкалық аспаптар жасау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.6.1

өзіндік және жинақталған тәжірибелер негізінде, қарапайым тәсілдер арқылы шығармашылық идеяларын шығару және дамыту

1.2.4.1

қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

Сабақ мақсаттары

  • қайталама материалдан музыкалық аспаптар жасауды үйрету.

Бағалау критерийлері

  • музыкалық аспаптарды жасау үшінқол астындағыәр түрлі материалдарды пайдалана білуге үйрету;

  • қайталама материалдарды пайдалана отырып, өз армандарын жүзеге асыру үшін, қиялдай білу және шығармашылық тұрғыда ойлай білу дағдыларын дамытуды жалғастыру;

  • жұмыс істеу дағдылары мен ептіліктерін дамыту.

Тілдік мақсаттар


Түйін сөздер:

ішек – струна – string,

қармақ жібі – леска – fishing line

Құндылықтарды дарыту



Құрмет көрсету-жұмыс барысында бір-бірлеріне құрмет көрсетеді;

Еңбек және шығармашылық-шығармашылық жұмыс барысында еңбектенуге дағдыланады.

Пәнаралық байланыстар

Математика. Оқушылар аспаптарды дайындағанда өлшейді.

Өнер. Оқушылар өздері жасаған аспаптарда ойнап көреді.

Дүниетану. Оқушылар басқа елдердің аспаптарымен танысады. (маракас)

Бастапқы білім


Өткен сабақта оқушылар қазақ халқының дәстүрімен танысты.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

Оқушылармен амандасу, қалдары мен көңіл-күйлерін сұрау.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Әр түрлі халықтардың музыкалық аспаптары: домбыра, дауылпаз, барабан, маракас, балалайка, гитара; қайталама материалдардан жасалған музыкалық аспаптар; музыкалық аспаптардың суреттері: қатырма қағаздан жасалған қораптар, темір құтылар, пластикалық бөтелкелер, таяқтар, тақталар, т. б. қайталама материалдар. Сондай- ақ қармақ жібі, тастар, жарма түрлері, бұршақ тұқымдастар, қарындаштар, қайшылар, скотч.

Интернет-ресурстар

https://www.youtube.com/watch?v=JLj7hT1XJvQ

Сабақтың ортасы

33 минут












































Қазақ музыкалық аспаптарын қолда бар материалдан қалай жасауға болады.

Сабаққа қажетті ақпарат: (2 минут)

Дауылпаз. Пішіні дөңгелек болып келген бос қорапты алыңыз. Қақпағын қорапқа тығыздап жауып, жиегін скотчпен бекітіңіз. Барабан таяқшалары орнына қарындаштар пайдалануға болады.

Ішекті аспаптар. Домбыра, қобыз, жетіген істеуге болады. Аспаптарды жасауға қатырмақағаз, қораптың қақпағын, ағаш сызғыш, шере, жұқа

тақтайша қолдануға болады. Ішекті қармақ жібінен істеңіз. Ішектің астынан қарындаш салыңыз.

Ішекті аспапты жасау оқушылардан ептілік пен шеберлікті талап етеді. Оларға тақтайшаға белгі қояды, сызғышпен жұмыс істейді және қармақ жібін бекітеді.

Шулы аспаптар. Бос пластикалық бөтелке, азық- түлік салуға арналған пластикалық ыдыс, темір қораптар алыңыз. Ішіне бұршақ тұқымдастар дәнін, бұршақ, күріш, жасымық сияқты заттарды салыңыз. Сондай-ақ шытыра-моншақ пен моншақтарды да пайдалануға болады.

Сабақ бойынша ескертпе. (3 минут)

Сабақтың басында оқушыларға шебердің домбыра жасап жатқан сәті түсірілген бейнематериалды көрсетіңіз. Бейнематериалдың сілтемесі.

https://www.youtube.com/watch?v=JLj7hT1XJvQ

Оқушыларға шебердің жұмысын мұқият қадағалап отыруды ескертіңіз.

Назарларын шебер жұмыс істеп жатқан табиғи материалға аударыңыз.

Бейнематериалды көріп шыққан соң, атқаратын жұмыстарына дайындалсын. Өткен сабақта салған суреттерін және музыкалық аспап жасау үшінүйден әкелген материалдарын шығарсын.

Өткен сабақта айтылған ақпаратты естеріне түсіру үшін домбыра, дауылпаз, асатаяқтың қандай табиғи материалдан жасалатынын сұраңыз.

Одан кейін өзіңіз қайталама материалдардан жасаған аспабыңызды көрсетіңіз. Оқушыларға қолда бар материалдан аспап жасаудың соншалықты қызық жұмыс екенін айтыңыз. Олар жасайтын аспап нағыз аспапқа ұқсас болуы керек екенін ескертіңіз. Аспаптары қандай дыбыс шығаратынын сұраңыз.

Қызықты және қажет ақпарат:

Бұл ақпарат оқушылардың музыкалық аспап жасау туралы білімдерін кеңейтеді. Бұрын ішекті жылқы қылынан жасағанын айтыңыз.

Ішекті аспаптың дыбысы жақсы шығу үшін ішегі жақсылап керілу керек. Ұрмалы аспаптың іші бос болу керек. Шулы аспаптардың құрамында даңғырлайтын бөлшектер болу керек.

Практикалық жұмыс: (25 минут) Аспап жасау әдістері «Сабаққа қатысты деректі материалдар» бөлімінде берілген. Оқушылардан салған суреттері бойынша қандай аспап жасай алатынын сұраңыз. Суреттері мен қажетті қайталама материалдарын дайындап алып, аспап жасай бастауды тапсырыңыз. Техника қауіпсіздігін сақтауды міндетті түрде естеріне салыңыз. Өткір затпен жұмыс істегенде абай болу керек.

Пәнаралық байланыс: (3 минут) өздері жасаған аспаптарында ойнап көруді ұсыныну.

Сабақтың соңы

5 минут

Бағалау.

Сыныпта ішекті, ұрмалы және шулы аспаптарды қоюға арнайы орын дайындау. Оқушыларға жасаған аспаптарын дайындалған орынға апарып қоюды тапсыру. Егер аспаптардың орнын шатастырып алған оқушылар болса, аспапты қолыңызға алып, сыныптан осы аспапты қай жерге қою керек деп сұраңыз.

Жасалған аспаптардың ерекшелігін, таза орындалуын, дыбысын бағалаңыз. Әр критерий бойынша жұлдызша беріңіз. 2-3 жұлдызша алған оқушы тапсырманы орындай алды деп есептеледі.


Әр оқушы өз орын жинастырады. (балаларға өз орнын жинастыруға үйрету)


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


қабілеті төмендеу немесе баяу оқушыларға жұппен беруге болады.

Мұғалімнің бағалауы.

Критерийлер:

  • аспаптардың ерекшелігі;

  • таза орындалған;

  • жұмысы аяқталған.

Шығармашылық жұмыс барысында оқушылар қауіпсіздік ережелерін сақтайды. Яғни бір-бірлерінің және өздерінің киімдерін бояу жағып алмауы үшін өте ұқыпты жұмыс істеу керек кендіктерін ескеру.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Эстетикалық бағытындағы әдістемелік бірлесігінің жетекшісі: __________Дюсенова Г.Г.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ИЗО

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Музыкалық аспаптар жасау

Автор: Косалбаев Мухтар Муратович

Дата: 17.02.2018

Номер свидетельства: 457943
