Просмотр содержимого документа
«Сарматтардың орналасуы»
Күні:_25.02.2017 жыл. Сынып: 6 Пәні:Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §40.Сармат тайпаларының орналасуы.Сармат қоғамы.
Сабақтың мақсаты: Білімділік:Қазақ халқының ата-тегі болған тайпалар мен ұлыстар туралы айта отырып, Арал-Каспий теңіздері бойын мекендеген сармат тайпаларының шығу тегі және олардың мекендеген жерлері туралы толық түсінік беру
Дамытушылық: Өздігінен жұмыс жасап, қорытындылауға дағдыландыру; Тәрбиелік: Оқушыларды өз халқының тарихын жете меңгеруге, бір-бірін тыңдай білуге тәрбиелеу.
Сабықтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдісі: Шаталовтың трек- схемалар технологиясы, өздігінен жұмыс жасату. Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, карта, арнайы слайт, 6 классқа арналған мултимедия, тапсырмалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
1.Оқушылармен сәлемдесу, сыныпты түгелдеу, сабаққа назар аудару .
2.Оқушыларды 4 топқа бөлу.
ІІ. Үй тапсырмасын жаңғақ әдісі арқылы сұрау.8-оқушыға сұрақ беріп,жауап алу.
Үй тапсырмасымен жұмыс:Сематикалық картамен жұмыс.
3.Арал-Каспий теңіздері аралығын мекендеген тайпалар
4.Қоғамдық құрылысы.
2.Савроматтар
ІV. Тапсырмалармен жұмыс.БАСҚАТЫРҒЫШ.
Арсақ, Геродот,Ксеркс, Гиркан, Парфия, сармат.
д
р
о
д
г
и
ф
и
е
г
о
и
я
р
о
а
қ
т
р
к
а
д
с
к
с
с
а
п
о
р
с
к
а
н
т
р
а
е
р
р
м
а
Көп нүктенiң орнына тиiстi сөздердi қойыңдар.
Ежелгi грек тарихшысы Геродоттың хабарлауынша, савроматтар
______________ өте жақын тiлде сөйлеген, қауымдағы ________________тең саналған. Савроматтар________________ туыстас келген. Дай мен адай арасын кемінде ________ жыл бөліп жатыр.
Жауабы? скиф тіліне, ерлер мен әйелдер, дах-массагеттермен, исседондармен, 1 мың.
V. Жаңа сабақты бекіту:Балама тест (иәнемесе жоқ).
Елімізде сарматтар қоныстанған аймақ Оңтүстік Қазақстан. (жоқ)