Саб.тақ: | §11-12. Сармат тайпалары. | А оқушы |
Мақсаты: | Қазақ халқының ата-тегі болған тайпалар мен ұлыстар туралы айта отырып, Арал-Каспий теңіздері бойын мекендеген сармат тайпаларының шығу тегі және олардың мекендеген жерлері туралы толық түсінік беру | |
Күтілетін нәтиже | Мәтінге талдау жасай алады; -Өз пікірлерін жеткізе білу дағдылары дамыған; Тарихи дүниетанымдарын білімдері арқылы көрсете алады; | Бақыланушы В оқушыдан күтілетін нәтиже Lesson Study зерттеудің 1 сабағының соңында В оқушы: -Топтық оқыту барысында көшбасшылық ,ұйымдастырушылық қабілетін көрсете алады, -Сабақ. әр этапында жақсы, үздік білім көрсете алады. -Өзгелерге көмекке келе алады,- өз ойын еркін жеткізе алады, -Тапсырмаларды талдап , дәлелдей алады. -өзін-өзі бағалайды, |
Түй. идея: | Балага ерте жастан бастап, тарихты окытып, қазақтын калай ел болганын , санасына синирип отырсақ, жау алалмайтын мыкты ел боламыз! |
Әдіс-тәс: | «Блум» таксономиясы,психологиялық тренинг, топтық жұмыс, «Венн диаграммасы», Кубизм әдістері. |
Сабақтың барысы | |
Уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушы әрекеті | Ресурс | |
5 мин | Саламатсыздар ма ?Сабағымызды бастайық. Психологиялық ахуал. Алтын журек арқылы сабағымызды тілек арқылы бастаймыз.Топты үшке бөлеміз таңдау арқылы. Тас,қола,Темір. Әр топ анықтама берип кетеди. (ағылшынтіліне аударады) | алған әсерлерімен бөліседі | -Оқушының көңіл-күйін көтере алды ма? -алған әсерімен бөлісті? | Енгізілген әдістің көмегі немесе кедергісі: |
Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар | |
Теориясы: «Білу» мин | -Үй тапсырмасына тоқталайық . 3топқа тапсырма беріледі. 1.Тарих шашуы (байланыстырыңыз) 2.Басқатырғыш (қолданыңыз) 3.Тарихшылар берген баға (талдаңыз) | Топ бірге орындап ұсынады. | -Үй тапсырма -сын жазған, өзге оқушылармен бөлісе алды? -Тілек пен ұсы -ныс айта алды? -өзін бағалады? | Енгізілген әдістің көмегі немесе кедергісі: |
Теориясы: «Түсіну» 8мин | Топтық жұмыс 3топқа тапсырма беріледі. І топ. Металургия,зергерлік өндірістін сырларын ашу. «Кубизм» әдісімен дәлелдеп ашып көрсетеді. | Оқулық. жұмыс. Берілген тапсыр- маларды оқулықтан іздеп табады. | «Іздеп табу», «Астын сыз» «Ойыңмен бөліс» «Өзін бағалады» | Енгізілген әдістің көмегі немесе кедергісі: |
«Қолдану» 8мин | Сармат тайпалары туралы мәліметті ортаға салып талқылау. | Оқушылар 2 топқа бөлініп алып, металлургия,зергерлік пен қыш өндірісін зерттейді. | - -Өзін-өзі бағалауы , | Енгізілген әдістің көмегі немесе кедергісі: |
«Талдау» 8 мин | ІІ топ. Қыш өндірісі. «Кубизм» әдісімен суреттеп ,баяндап береді. | Оқулықпен жұмыс. Венн диаграм -масы арқылы салыстырады | «Венн диаграм –масы» | Енгізілген әдістің көмегі немесе кедергісі: |
Жинақтау 3мин | ІІІ топ. Сақтар мен Сарматтардың мекендеген аймақтары. «Кубизм» әдісімен салыстырыңыз. «Венн диаграммасы» арқылы Сақтар мен Сарматтардың мекендеген аймақтарын салыстырады. | Салыстрады. | | Енгізілген әдістің көмегі немесе кедергісі: |
Баға беру 5мин | Егер сен археологиялық қазба жұмысы кезінде « ІV Алтын адам » тауып алсаң қандай тұжырым жасар едің.... | Өз ойларын ортаға салады. | Ассоциацияға қатысуы өзін-өзі бағалауы | Енгізілген әдістің көмегі немесе кедергісі: |
Үй тапсырмасы. | §11-12. Сармат тайпалары. Оқу эссе | | | |