kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Неолит адамдары өміріндегі өзгерістер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Неолит адамдары өміріндегі өзгерістер

 5.1.1 –Жер бетіндегі ежелгі тұрғындардың қалыптасу процесін білу 5.1.2- Неолит дәуірінде жаңа аумақтарды игеру қалай жүргізілгенін нақтылау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Неолит адамдары өміріндегі өзгерістер»

Сабақтың тақырыбы: Неолит адамдары өміріндегі өзгерістер

Мектеп: Есір Айшуақұлы

Күні:

Әли Ақтоты

5-сынып

Қатысқандар саны:18

Қатыспағандар саны:0

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсатттары

5.1.1 –Жер бетіндегі ежелгі тұрғындардың қалыптасу процесін білу 5.1.2- Неолит дәуірінде жаңа аумақтарды игеру қалай жүргізілгенін нақтылау

Күтілетін нәтиже


















Барлық оқушы: - Жер бетіндегі ежелгі тұрғындардың қалыптасуын суреттей алады; -картадан ежелгі тұрғындардың қоныстанған аумақтарын көрсете алады; -Қазақстанның аумағын үндіиран тайпаларының иемденген уақытын атай алады.

Оқушылардың басым бөлігі: -неолит кезеңіндегі тұрғындардың тынымсыз көшіп-қонуының себептерін айта алады; -егіншілік пен малшылықтың аңшылық пен терімшілдікке қарағанда артықшылығы неде екенін түсіндіре алады; -топпен немесе жұп болып істей алады.

Кейбір оқушылар: Кешенді отырықшы-егіншілік,малшылық кәсіпті және оның ерекшеліктерін сипаттай алады.

Тілдік мақсаттар














Амандасу Негізгі терминдер: дравидтер,жейтундер,үндіирандықтар,келтеминарлықтар. Сабақта диалогке немесе жазу үшін қолданылатын тіл. Талқылауға берілетін сұрақтар: 1.Неолит кезеңіндегі тұрғындардың тынымсыз көшіп-қонуын қалай түсіндіруге болады? Неолит дәуірінде жаңа аумақтарды иемдену қалай жүргізілді? Өндіруші кәсіптің пайда болуы адам өмірін қалай өзгертті? Кешенді отырықшы-егіншілік,малшылық кәсіп пенг оның ерекшеліктері қандай? Егіншілік пен малшылықтың аңшылық пен терімшілдікке қарағанда артықшылығы неде?



Өткен сабақта алған білім

Неолит дәуірінің ерекшеліктері Неолит дәуіріндегі адамның өмірінде қандай өзгерістер болды? Неолиттік революция

Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жұмыс түрлері

Дерек көздер

0-2 мин

Оқушылардың мұғаліммен амандасуы Сабақ өткізуге қолайлы психологиялық ахуал жасау Мұғалім: Шаттық шеңберін құру.

Сыныпты топқа бөлу:«Мозайка» әдісі бойынша.

( сурет арқылы ) -






3-11 мин










Оқушылардың өзіндік тәжірибесін өзектілендіру кезеңі

Үй тапсырмасын сұрау

«Қазақстандағы неолит төңкерісі:себептері,мәні мен нәтижесі»тақырыбына дайындаған баяндаманы оқыту.

Тест . 1-нұсқа 1.Ғалымдар өндіруші кәсіптің пайда болу процесін былай атайды:

а)неолиттік революция;

ә)мәдени революция;

б)мезолиттік революция.

2.Қазақстан аумағында мезолит дәуірінде қалыптасқан тайпалардың өкілі физикалық тұрпаты жағынан мынадай болған:

а)еуропеоид;

ә)монғолоид;

б)американоид.

3.Келтеминарлық б.з.б. V-II мыңжылдықта мына жерде өмір сүрген:

а)Үстіртте

ә)Ежелгі Арал ойпатында;

б)Солтүстік Қазақстанда. 4.Жебелдіктер мына жерде өмір сүрген:

а)Үстіртте

ә)Ежелгі Арал ойпатында;

б)Солтүстік Қазақстанда. 5.Жебелдіктер мыналарды қолға үйретті:

а)сиырларды;

ә)түйелер мен жылқыларды;

б)қойлар мен ешкілерді.

2-нұсқа

1.Келтеминарлардың негізгі кәсібі:

а)малшылық;

ә)балықшылық;

в)терімшілік.

2.Бауыржан-аяқ және Ақжайық ауданындағы Солянка неолиттік қоныстары археологиялық мәдениетке жатады:

а)Келтеминар;

ә)Атбасар;

б)Жебел.

3.Атбасарлық мыналарды қолға үйретті: а)сиырларды;

ә)түйелер мен жылқыларды;

б)қойлар мен ешкілерді. 4.Келтеминарлықтардың қоныстары олардың ерте дәуірде мыналарда өмір сүргенін көрсетеді:

а)үлкен төртбұрышты үйлерде;

ә)үлкен жеркепелерде;

б)күрке түріндегі маусымдық жеркепелерде. 5.Жебелдіктер мыналарда өмір сүрген:

а)үлкен төртбұрышты үйлерде;

ә)үлкен жеркепелерде;

б)күрке түріндегі маусымдық жеркепелерде. Бағалау критерийлері: «5»- 5 балл «4»- 4 балл «3»- 3 балл «2»- 0 балл Оқушылармен бірлесе отырып,сабақтың мақсатын анықтап алу «Ассоциация» әдісі: -«Халық» сөзін естігенде сенде қандай ассоциация туындайды?

Х

Тәуелсіздік....

А

Агрессия-қорғаныс....

Л

Отан....

Ы

Бірлестік.....

Қ

Достық.....

-Біздің бүгінгі сабағымыз не туралы деп ойлайсыңдар?







Тест материалдары

жауап

1.а

2.ә

3.ә

4.а

5.б





























жауап

1.ә

2.а

3.ә

4.а

5.б



































Мұғалімнің таныстырылым слайды

11-25 мин













Жаңа материалды меңгеру кезеңі Оқулықпен жұмыс 1 –тапсырма. 3-топқа жаңа материалды бөліп береді.Әр топ тақырыптың 1-бөлігімен танысып постер қорғайды.

1-топ.Халықтың қалыптасу аймағы

2-топ.Ежелгі халықтардың шаруашылығы

3-топ.Жаңа аумақты меңгеру

Постерге қойылытын бағалау критерийлері

мазмұны

Жоғарғы балл

Қоятын баллың

Постердің мазмұны тақырыпқа сай

5


Тақырып толық ашылған

5


Постерді қорғау көңілге қонымды әрі жарасымды

5


Сыныпты өзіне қаратуы

5


Постерді дайындауға топтың қамтылуы

5


Баллдың жалпы саны

25




Оқулық,карта











25-30 мин

Оқушылардың топпен жұмысы 2-тапсырма

-Өндіруші кәсіптің пайда болуы адам өмірін қалай өзгертті?

- Егіншілік пен малшылықтың аңшылық пен терімшілікке қарағанда артықшылығы неде?



Оқулық



Өзін-өзі бағалау парақтары





30-36 мин



















Жаңа білімді тексерудің бастапқы кезеңі 3-тапсырма 1.Неолит дәуірінде ежелгі ......... қалыптасты. 2.Дравидтердің солтүстік мәдениеті ............болды. 3.Қиыр шығыста,қазіргі Қытайдың солтүстік-шығысында алтай-маньчжур халықтарының ............өркниеті қалыптасты. .

4.Неолит дәуіріне дейін Еуропа құрлығының адам саны........еді.

5.Б.з.б.5 мыңжылдықта үндіеуропалық тайпалар саны.............түсті.

6.Бұл тайпалар ежелгі .............халықтарын құрады.

7.Б.з.б.4- 2мыңжылдыққа дейін үндіиран тайпалар қазіргі Қазақстанның аумағын................меңгерді.

(халықтар,жейтундықтар,ежелгі,аз,өсе,

үндіиран ,толықтай)



37-38 мин













39-40 мин

Үй тапсырмасы:11-параграфты оқу.

1-бөлімнің материалын қайталау.

Қосымша тапсырма:Кешенді отырықшылық-егіншілік,малшылық кәсіпті және оның ерекшеліктерін сипаттау.

Сабақты қортындылыу.Рефлекция

«Таңдау»тәсілі

Мен сабаққа қатыстым.......

Белсенді, селсоқ


Сабақтағы жұмысыма

Ризамын, риза емеспін


Сабақ маған

Қысқа, ұзақ


Сабақ барысында

Шаршамадым, шаршадым


Менің көңіл күйім

Жақсарды, түсті


Сабақтың материалы мен үшін

Түсінікті, түсініксіз,

Қызықты, қызықты емес,

Пайдалы,пайдасыз


Оқушылардың сабақта жасаған жұмыстарын бағалау.

Бағалау парағы

Аты-жөні----------------------------------------------

тест

Постер.

Сурет.1

Жазу.2

Әсемдеу.1

Қорғау.3

Ойын бөлісу.1

1-тап

сырма

2-тап

сырма

Қортын

ды

балл












Қосымша мәлімет



Дифференциация

Бағалау

Пәнаралық байланыс

-топпен жұмыс -шығармашылық тапсырма -оқушыларға дәптермен жұмыс жасағанда көмектесу

-сабақ барысында оқушылардың жұмысын бақылау -топпен жұмыс кезінде өзін-өзі жіне өзара бағалау -оқушылар рефлекциясының нәтижесін талдау

-қазақ тілі -география -дүниежүзі тарихы -музыка



Рефлекция

Сабақ бойынша сұрақтар:

Өткізілген сабаққа түсініктеме беру:



Қорытынды баға

Едәуір нәтижелі сәттер


Сабақты нәтижелі етуге ықпал еткен сәттер



































Тест .10-тақырып. 5-сынып

1.Ғалымдар өндіруші кәсіптің пайда болу процесін былай атайды:

а)неолиттік революция;

ә)мәдени революция;

б)мезолиттік революция.

2.Қазақстан аумағында мезолит дәуірінде қалыптасқан тайпалардың өкілі физикалық тұрпаты жағынан мынадай болған:

а)еуропеоид;

ә)монғолоид;

б)американоид.

3.Келтеминарлық б.з.б. V-II мыңжылдықта мына жерде өмір сүрген:

а)Үстіртте

ә)Ежелгі Арал ойпатында;

б)Солтүстік Қазақстанда.

4.Жебелдіктер мына жерде өмір сүрген:

а)Үстіртте

ә)Ежелгі Арал ойпатында;

б)Солтүстік Қазақстанда.

5.Жебелдіктер мыналарды қолға үйретті:

а)сиырларды;

ә)түйелер мен жылқыларды;

б)қойлар мен ешкілерді.

6.Келтеминарлардың негізгі кәсібі:

а)малшылық;

ә)балықшылық;

в)терімшілік.

7.Бауыржан-аяқ және Ақжайық ауданындағы Солянка неолиттік қоныстары археологиялық мәдениетке жатады:

а)Келтеминар

ә)Атбасар

б)Жебел.

8.Атбасарлық мыналарды қолға үйретті:

а)сиырларды;

ә)түйелер мен жылқыларды;

б)қойлар мен ешкілерді.

9.Келтеминарлықтардың қоныстары олардың ерте дәуірде мыналарда өмір сүргенін көрсетеді:

а)үлкен төртбұрышты үйлерде;

ә)үлкен жеркепелерде;

б)күрке түріндегі маусымдық жеркепелерде.

10.Жебелдіктер мыналарда өмір сүрген:

а)үлкен төртбұрышты үйлерде;

ә)үлкен жеркепелерде;

б)күрке түріндегі маусымдық жеркепелерде.

11.Жануарларды қолға үйретуді ғалымдар былай атайды:

а)неолиттік революция;

ә)доместикация;

б)инициация.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Неолит адамдары өміріндегі өзгерістер

Автор: Әли Ақтоты

Дата: 29.10.2017

Номер свидетельства: 435301
