| Қазақстан тарихы | 7-класс |
Сабақ тақырыбы: | Монғол империясының құрылуы. | |
Сабақтың мақсаты: | Монғол империясының құрылуы,әйгілі қолбасшы Шыңғысханның өмірі және қазақ жеріне жорығы туралы мағлұмат бере отырып,оқушыларды Отанын сүюге,мейірімділікке тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар Шыңғысханның тұлғасымен жан-жақты танысады.Жаңа сөздерді меңгереді.Сол кезеңді қазіргі күнмен салыстыра біледі. |
Негізгі ұғымдар: | Шыңғысхан, барунгар, кул, жасақ, Отырар опаты, ұлыс. |
Сабақта қолданылатын материалдар: | Дүние жүзінің картасы, слайд, Шыңғысханның, ортағасырлық қалалардың суреттері. |
Оқыту әдістері: | Блум технологиясы | топтық жұмыс |
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Кіріспе(5мин) | Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Психологиялық дайындығын тексеру. Топқа бөлу. | Оқушылармен амандасу.Түгендеу .Психологиялық дайындығын тексеру.Топқа бөлу. |
Білу(үй тапсырмасын сұрау) (5мин) Тұсаукесер (1мин) | Лездік сұрақтар қою арқылы үй тапсырмасы сұралады. 1) Ғаныш дегеніміз не? 2) Жүсіп Баласағұнидің еңбегінің аты? 3)Қожа Ахмет Йасауидің ұстазы? 4) Отырар қаласында туған шығыстың аса көрнекті ғалымы? Оқушыларға қысқаша жаңа тақырыптан хабар беретін слайд көрсету. | Сұрақтарға жауап береді: 1.сары топырақ 2. Баласағұн қаласы 3.Арыстан баб 4.Әбу Насыр әл - Фараби |
Түсіну(Жаңа сабақ) (12 мин) | Жаңа тақырыптың мәтінімен жұмыс жасай отырып топтық тапсырмаларды орындау тапсырылады. І топ-зерттеуші(тарихи оқиғаның себебін,маңызын ашады.) ІІ топ-Сұрақ құрастырушы(қарапайым сұрақтан күрделі сұраққа дейін құрастырады.)автор орындығы. ІІІ топ-Іздеуші(тарихи терминдерді,даталарды,тұлғаларды жинақтайды.) IV топ-Замандас(сол кезеңдң қазіргі заманмен байланыстырады.) | Оқушылар мәтінмен танысады. Әр топқа берілген тапсырманы бірлесе отырып орындайды. І топ-зерттеуші(тарихи оқиғаның себебін,маңызын ашады.) ІІ топ-Сұрақ құрастырушы(қарапайым сұрақтан күрделі сұраққа дейін құрастырады.)автор орындығы. ІІІ топ-Іздеуші(тарихи терминдерді,даталарды,тұлғаларды жинақтайды.) IV топ-Замандас(сол кезеңдң қазіргі заманмен байланыстырады.) |
Қолдану (10мин) | Топтық тапсырма беріледі. 1.Шежіре құрастыр 2.Географиялық атауларды байланыстыр 3.Тарихи даталарға сипаттама 4.Постер қорғау | Оқушылар мұғалімнің тапсырмасын мұқият тыңдап бағыт-бағдар алады.Әр топ тапсырманы топ мүшелерімен бірлесе отырып орындайды.Ойланады. |
Талдау (3мин) | Мұғалім оқушыларға логикалық сұрақ қояды. Моңғол шапқыншылығының зардаптары қандай болды? Қазақ жері қандай моңғол ұлыстарына кірді? | Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 1.Қазақ елінің қалалары күйреді, экономикалық жағдайы төмендеді, сауда тоқтады, демографиялық ахуал орнадыт/б. 2.Жошы ұлысы, Шағатай ұлысы, Үгедей ұлысы. |
Жинақтау (4мин) | Мұғалім кластер толтыруды тапсырады. | Мұғалімнің тапсырмасы бойынша кластерді толтырады. |
Бағалау (2мин) | Бағалау парақшасы арқылы бағаланады. | Сабақ басында әр топ басшысына таратылған бағалау парақшасы арқылы бағалайды. Бағаларын тыңдап күнделіктеріне қойдырады. |
Үй тапсырмасы (1мин) | Жаңа тақырыптың мәтінін меңгеру.Шыңғысханға мінездеме жазып келу тапсырылады. | Үй тапсырмасын күнделігіне жазып алады. |
Рефлексия (2мин) | Бұгінгі сабақта мен үшін не қызық болды? | Стикерлерді жапсыру арқылы ойларын білдіреді. |