Просмотр содержимого документа
«мерзімді саба? жоспары »
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ақтоғай ауданы,К.Байсейітова атындағы, жалпы білім беретін орта мектебінің,тарих пәні мұғалімі Шакирбаева Назым Тасболатовна Сыныбы: 6 «А»сынып
Пәні:Қазақстан тарихы
Тақырыбы: Солтүстік Қазақстан.
Мақсаты:Жаңа тәсілдерді пайдалану арқылы Солтүстік Қазақстанның табиғи климатын меңгере отырып оқушыларға сыни тұрғыдан ойлауға мүмкіндік беру.
Міндеттері:
- Жаңа білімді ұштай білу,жеке пікір қалыптастыру,табиғат климатының ерекшелігін анықтау.
-өз ойларын жүйелі жеткізуге дағдылану
-өзін-өзі бағалай алуға үйрету
-өзара қарым-қатнас қалыптастыру
Қолданылған модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, ОүБ ж/е ОБ. АКТ-ны қолдану.Талантты және дарынды балаларды оқыту Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту ж/е оқу.Оқытудағы басқару ж/е көшбасшылық
«Жұптас-ойлан-бөліс»,«2 жұлдыз, 1 тілек», «Сұрақты ұстап ал», «БҮБ»
Сабақ кезеңі, уақыты
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс- әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Бағалау
Дереккөздер
Кіріспе
3 минут
Ұйымдастыру сәті
Оқушылармен сәлемдеседі шаттық шеңберін құрып бір-біріне жылы лебіздерін айтып,сәттілік тіледі психилогиялық дайындық жасады.
Сынып болып іс-әрекет жасау.Шеңбер құрып,бір-біріне сәттілік тілейді.
Мадақтау
«Жарайсыңдар»
Жумсақ ойыншық, интер белсенді тақта
Тұсау кесер
2 минут
Топқа бөліну.
Оқушылар бірлесе жұмыс істеу үшін топқа бөлінеді. «Қағаз қиындыларынан қала атын шығару арқылы топқа сол қаланың аты беріледі». Басшылық жасап ұсыныстар ұсынады.Оқушылардың топтарға орналасуын қадағалап отырады.
Қағаз қиындыралы бойынша топқа бөлінеді.Топтың атын сабақ мазмұнына қарай «Астана», «Қостанай», «Павлодар» деп атау берілді
«Жарайсыңдар»
смайликтер
Қағаз қиындылары
5 минут
Топ ұстанымын еске түсіру
Ұстанымды еске салу.
Топ ұстанымын еске түсіру, қорытынды жасау.
«Жарайсыңдар» смайликтер;
А-3 формат маркер, топ ұстанымы
2 минут
«Миға шабуыл»
Сыныптың білім деңгейін анықтау. Сұрақтар:Осы қала аттарын естігенде ол қала тұралы ойларыңа не оралады?
Бұл қалалар Қазақстанның қай бөлігінде орналасқан?
Бұл қалалардың ортақ байланысы бар ма?
Бірлесе жұмыс атқару
Топтық бағалау
бірін-бірі, өзін-өзі бағалау;
Кітап, қосымша мәліметтер,
Қазақстан картасы
Негізгі бөлім
10 мин
3 минут
1.Қызығушылығын ояту
Power Pointтан қала суреттерін көрсету.
Қазақстан картасы
2.Таратпа материалдар
«БІР ҚАДАМ АРТҚА»
3. Түрткі сұрақтар
4.Сергіту сәті
Оқушылар таратпа материалдарды пайдалана отырып,қалалар жайында деректер жинап,талдау жасады,форматқа өз ойларын түсірді. Оқушылардың іс-әрекеттерін бақылап,топта жұмыс жасағандарын қадағалайды.Барлық оқушылардың жұмысқа қатысуын бақылау керек.
Мұғалім жетекші сұрақтар беріп отырады.
1.қай жылы Павлодар аты берілді?
2.Қостанай егін шарушылығына қолайлы ма?
3. қай жылы Астананың тұсау кесері болды?
4 Астаналардын ретін тап
Көңілді әуенмен дене жаттығуларын жасады
Білімдерін кеңейту,бұрыннан білетіндерін еске түсіру. Топпен, жұппен оқушылар өз ойларын флипчарт арқылы талдайды, баяндайды, диалогқа түседі.
Барлық оқушылар жұмыс жасайды
Әр топ жоспар бойынша мәтінді қаншалықты түсінгендерін әңгімелейді.
Оқулықпен жұмыс. Сабаққа қатысып отырған оқушыларды қадағалап бақылайды.Суреттерді экранда көрсетіп оқушылардың жұптасып ,топта талдауларын ,үнсіз оқушының жұмысқа араласуын қадағалау
Мәтіннің мазмұнына сүйеніп, оз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету, форматқа түсірді.
Мұғалім жетекші сұрақтар беріп отырады.
Оқулықты пайдаланып,берілген тапсырма бойынша жұппен ойларын бөлісіп алады. Топпен әңгіме құрайды.Жазған жұмыстарын өзара талқылап,сынып алдында қорғау.
1-топ Табиғи климатын
2-топ Мал шаруашылығын
3-топ Егін шаруашылығын
Қосымша сұрақтарға жауап береді.
«Екі жұлдыз,бір тілек»
Топтық бағалау
бірін-бірі, өзін-өзі бағалау;
смайликтер;
А-3 формат, түрлі түсті маркер,
карта, постер,интер белсенді тақта, қосымша материалдар,
оқулықтар
Қорытынды
10 мин
1.Сабақты бекіту
«Сұрақты үстап ал»
2.Рефлексия
«Бас бармақ әдісі»
3. Бағалау.
4.Үй тапсырмасы
Әр оқушыға бір сұрақ қойылады.
Солтүстіктің табиғаты қандай?
Мал шаруашылығына қолайлы ма?
Егін шаруашылығына қолайлы ма?
Үнсіз оқушыларды тарту
1.Мал шаруашылығында қандай малды үстауға тиімді?
2.Жалқау малы?
Алма ағашына өз ойларын,постике жазып ілу
-Сабақ ұнады ма?
-Несімен қызықты болды?
-Келесі сабаққа ұстаныстарыңыз бар ма?
Сабақ үнаса үлкен саусақты көтеріп қорсетеміз,орташа жартылай томен қорсетеміз,үнамаса үлкен саусақ томен
№51 мазмұндау, сұрақтарға жауап беру.
Қосымша сұрақтарға жауап береді.
Бағалау
Білдім
Білем
Білгім келеді
Тілек
Топптар өздерине баға қояды.Топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды
«Жарайсыңдар»
смайликтер
Бағалау
Білдім
Білем
Білгім келеді
Тілек
Топтық бағалау
бірін-бірі, өзін-өзі бағалау;
постер,интер белсенді тақта,
таратпа материалдар,
постер
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ақтоғай ауданы,К.Байсейітова атындағы, жалпы білім беретін орта мектебінің , тарих пәні мұғалімі Шакирбаева Назым Тасболатовна
Сыныбы: 6 «А»сынып
Пәні:Қазақстан тарихы
Тақырыбы: Савроматтар мен аргиппейлер-Солтүстік Қазақстанның тұрғындары.
Мақсаты:Савроматтар мен аргиппейлердіншаруашылығы жəне археологиялық ескерткіштерін таныту арқылы жас ерекшелігіне сәйкес білім беру мен оқуға бағыттау.
Міндеті:
- Ынтымақтастық атмосфера құруға ықпал ету
-оқушылардың сөйлеу мәдениетін, ойлау қабілетін дамыту
-топта, жұпта жұмыс жасай алу қабілетін жетілдіру .
Қолданылған модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, ОүБ ж/е ОБ. АКТ-ны қолдану.Талантты және дарынды балаларды оқыту Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту ж/е оқу.Оқытудағы басқару ж/е көшбасшылық.
Сыныпқа кірген оқушылармен сәлемдесу. Сыныптың сабаққа деген көңіл-күйін анықтау. Шеңберге жинала сәттілік тілеу.Топқа санмен бөлу
Сынып болып іс-әрекет жасау.Шеңбер құрып,бір-біріне сәттілік тілейді. Шаттық шеңберде тұрып оқушыларды 1,2,3 деп бөлінеді.
Мадақтау
«Жарайсыңдар»
смайликтер;
интер белсенді тақта
Тұсау
кесер
2 минут
3 минут
Топтың атын қою
«Бір сұрақ-бір жауап»
Үй тапсырмасын сұрау
Топка ат қою және топ басшыларын сайлауын ұсынамын
Сыныптың білім деңгейін анықтау үшін оқушыларға өздеріне 1 сұрақ пен 1жауап постик арқылы берілді
Топтың атын оқушылардың қай мезгілде түганына байланысты «Күн шуақ»,«Жапырақ»,«Көктем»,деп аталды
Топ ұстанымын еске түсіру
Оқушылар үй тапсырмасынеске түсіру арқылы, сұрақ дайындап қоса жауап постикке жаздыда,басқа топпен жұмыстарын алмастырды.
«Жапондық бағалау»,
«Бір сұрақ-бір жауап»,
Топ ұстанымы,
маркерлер, постер,
әдістемелік құралы, маркерлер, постер,
2 минут
Қызығушылығын ояту
«Ой шақыру»
Түрткі сұрақтар
Сабақ мақсаты мен міндетімен таныстыратын слайд көрсету
( метатанымға жетелеу) Сұрақтар:Осы суретке қарап не айтуға болады?
Біз қай дәурді өтіп жатырмыз?
Ерте темір дәурінде қандай тайпалар өмір сүрді?
Оқушылардың назарын интерактивті тақтаға аударып, сүрет көріп мағынасын ашып,мазмұныны жайлы ойларын ортаға салады,сабақ мақсаты мен міндетімен танысады.
Бірлесе жұмыс атқару
«Жапондық бағалау»,
АКТ, оқулықтар, таратпа материалдар, Солтүстік
Қазақстан картасы
Негізгі бөлім
10 мин
3 мин
«Менталды карта»
Түрткі сұрақтар
Сергіту сәті
Оқушылардың біліміндерін қенейту және сыни ойлауға бағыттау. Әр топка «Ерте темір дәуірінде өмір сурген сақ тайпасы»
1 Солтүстік Қазақстан жерлерінде мекендеген тайпа?
2 Солтүстік Қазақстан жерлерінде мекендеген тайпа жөнінде кім айтқан?
3.Қандай тайпалар мен көрші орналасқан?
Көңілді жатығу, дене жаттығуларын жасады Қимылдарымен 1,2,3,4,5 қол мен аяқ пен жасайды,қайталайды
Оқушылар таратпа материалдарды пайдалана отырып, Солтүстік Қазақстан жерлерінде қандай тайпа өмір сургендігі жөнінде деректер жинап,талдау жасады,форматқа өз ойларын түсірді. Әр топ жоспар бойынша мәтінді қаншалықты түсінгендерін әңгімелейді.Қосымша саұрақтарға жауап береді.
Сақ
тайпасы
Оқушылар мұғалімнің қимылдарын жасайды,қайталайды
Топтық бағалау
смайликтер;
бірін-бірі, өзін-өзі бағалау;
«Тамаша!»
Топ ұстанымы,
АКТ, оқулықтар, таратпа материалдар, Солтүстік
Қазақстан картасы маркерлер,
А-3 формат маркер
Топ ұстанымы,
5 мин
«Венн диаграммасы»
Оқулықпен жұмыс. Оқушылардың іс-әрекеттерін бақылап,топта жұмыс жасағандарын қадағалайды.Барлық оқушылардың жұмысқа қатысуын бақылау керек.
Оқулықты пайдаланып,топпен жұмыс жасайды.Топпен әңгіме құрайды. Жазған жұмыстарын өзара талқылап, сынып алдында қорғау.
1.Герадот пен Страбонның пікірі бойынша?
2.Герадот сақтарды басқа қалай атаған?
3. Герадот пен Страбонның пікірімен археолгтар неге келіседі?
«Жапондық бағалау»,
Топтық бағалау
бірін-бірі, өзін-өзі бағалау;
«Тамаша!»
оқулықтар, таратпа материалдар, Солтүстік
Қазақстан картасы маркерлер,
А-3 формат маркер
7 мин
«Өкілдер»
Сабаққа қатысып отырған оқушыларды қадағалап бақылайды,топта талдауларын форматқа түсіру,үнсіз оқушының жұмысқа араласуын қадағалау.
Мұғалім жетекші тапсырма беріп отырады.
1-топ Мал бағу ерекшеліктері
2-топ Ерте темір дәуірі ескерткіштері
3-топ Металл ұқсату
Оқулықпен жұмыс
Оқушылар оқулықты пайдаланып,топпен жұмыс жасайды.Топпен әңгіме құрайды. Топта бір оқушы қорғауға қалады басқа оқушылар басқа топтың жұмысын тындауға шығады. Өз тобына оралып жазған жұмыстарын өзара талқылап, сынып алдында қорғауға шығады,әр топ қосымша бір-біріне саұрақ қояды, жауап береді.
«Жапондық бағалау»,
«Қосу,алу, қызықты» «Тамаша!»
смайликтер;
Топ ұстанымы,
АКТ, оқулықтар, таратпа материалдар, Солтүстік
Қазақстан картасы маркерлер,
А-3 формат, маркер
Қорытынды
9 мин
1.Сабақты бекіту
Түрткі сұрақтар
2.Рефлексия
3. Бағалау.
4.Үй тапсырмасы
Интербелсенді тақта
Кестені толтыруға бағыт беру. Мұғалім жетекші кестеге байланысты сұрақтар беріп отырады. Үнсіз оқушыларды тарту
Ұсыныстарын есепке алу келешекте ескерту
Алма ағашына өз ойларын, стикерге жазып ілу
-Сабақ ұнады ма?
-Несімен қызықты болды?
-Келесі сабаққа ұстаныстарыңыз бар ма?
Контур картаға тайпалардың орналасуын түсіру, мазмұндау.
Берілгенсұрақа жауап беріп кестені толтырады
Топтық бағалау парағы
Топ аты
Үй тап
Қоргау
Ой болісу
Сұрақ қою
Барлық ұпай
Топптар өздерине баға қояды.Топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды
Топтық бағалау парағы
Топ аты
Үй тап
Қоргау
Ой болісу
Сұрақ қою
Барлық ұпай
Топтық бағалау
бірін-бірі, өзін-өзі бағалау;
АКТ, таратпа материалдар,
постер
Бағалау кестес
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ақтоғай ауданы, К.Байсейітова атындағы, жалпы білім беретін орта мектебінің,тарих пәні мұғалімі Шакирбаева Назым Тасболатовна
Сыныбы: 6 «А»сынып
Пәні:Қазақстан тарихы
Тақырыбы:Ерте темір дәуіріндегі Шығыс Қазақстан
Мақсаты: Жаңа ақпаратты технологияларды қолдана отырып оқушыларға диалогтық оқытуды меңгеру.
Міндеттері: - Топпен, жұппен жұмыс жасап өздерін бағалауға дағдыландыру
-сөз байлықтарын дамыту
-ізденімпаздыққа жетелеу
Қолданылған модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, ОүБ ж/е ОБ. АКТ-ны қолдану.Талантты және дарынды балаларды оқыту Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту ж/е оқу.Оқытудағы басқару ж/е көшбасшылық.
Оқушалырдың шаттық шеңберге тұру арқылы бір-біріне жылы лебіздерін айтып,сәттілік тіледі.
Оқушылармен сәлемдеседі шаттық шеңберін құрып, тұру арқылы бір-біріне жылы лебіздерін айтып,сәттілік тіледі, психилогиялық дайындық жасаймын.
Сынып болып іс-әрекет жасау.Шеңбер құрып,бір-біріне сәттілік тілейді.
«Тамаша!»
карта,интер белсенді тақта
«Доп»
5 минут
Тұсау кесер
3 минут
Үй тапсырмасын сұрау
Топқа бөліну.
Топ ережесін еске түсіремін «Доппты қағып ал» сыныптың білім деңгейін анықтау.
Үш топ үш жақта тұрып,бір-біріне сұрақ қойп, дайн топ жауап береді
Өз еркілерімен топқа бөлінуді ұстанамын.
Оқушылар бірлесе жұмыс істеу үшін топқа бөлінеді. «Эй-би-си» деп санап бөлінеді.Топтын аты «жасырын сөз жазылған таратпа қағаз таратылады». Топка ат қою және топ басшыларын сайлауын ұстанамын.
Оқушылар сұрақ қойп, бір-біріне жауап береді. Өткен тақырыпты еске түсіру, қорытынды жасау.
Оқушылар дұрыс сөз құрып топтын атын атайды Топтың атын сабақ мазмұнына қарай «Темір», «Сақ», «Қола» деп атау берілді
«Тамаша!» смайликтер;
Топтық бағалау
«Стакан» Қызыл-5
Жасыл -4
Сары-3 арқылы бағалау
бірін-бірі, өзін-өзі бағалау;
Топ ұстанымы,
«Доп»
Топ ұстанымы
Негізгі бөлім
7 минут
1 «Өздік жұмыс»
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын өздеріне оқуды ұсыну
Оқулықпен жұмыс. Сыныптың білім деңгейін анықтау.
Біз қаңдай тақырыпты қарастырдық ?
Әр тоқа тапсырма беріледі, мәтін оқиды, дәлелдеу, талдау жасау. Оқушылардың тақырып бойынша қосымша мәліметтерді тыңдауды ұсыну
Бірлесе жұмыс атқару.
Оқушылар тақырып бойынша қосымша мәтін оқиды, мәліметтерді ортаға салады, дәлелдеу, талдау жасады
«Жарайсыңдар»«Стакан» бағалау
оқулықтар, таратпа материалдар,
Шығыс
Қазақстан картасы маркерлер,
А-3 формат маркер
7 минут
2 «Венн диаграммасы»
Түрткі сұрақтар
Тақырып бойынша оқулықпен жұмыс
1-топ Ерте темір дәуіріндегі шығыс Қазақстанның, солтүстік Қазақстанның табиғаты мен халқын салыстыру