kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

ХХ ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым.

Нажмите, чтобы узнать подробности

ышсчырщшсрозмаыимыкаивпчмувцфуысыфукриуыеиы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ХХ ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым.»

Пәні: Қазақстан тарихы

Бөлім: Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер

Мектеп: №5 мектеп-лицей

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні:

Сатыбалдин Бахтияр Айтжанұлы

Сынып: 8

Қатысқандар саны:22

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:


ХХ ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым. Зерттеу сұрағы: Білім мен ғылым саласының қандай жетістіктері мен кемшіліктері болды?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.3.2 кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау

8.2.3.3 ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді анықтау

Бағалау критерийлері

ХХғ. 20-30 ж.ж. қазақ тілінде басылып шыққан оқулықтар мен өзгерістерді анықтайды.

ХХғ. Бірінші жартысындағы кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен кемшіліктерін талдайды.

Тілдік мақсаттар


Қазақстандағы сауатсыздықты жою қоғамы туралы бейнематериал негізінде сұрақтарға өз жауаптарын нақтылайды (тыңдалым, айтылым)

Кеңестік білім мен ғылымның жетістіктері.....

Кеңестік білім мен ғылымның кемшіліктері........

Терминология: бірыңғай еңбек мектептері, сауаттылық, техникум, алғашқы жоғары оқу орындары, институт, догма, ғылыми зерттеу, реформатор, орталықтары, академия, ғылыми экспедициялар, атеизм, идеология, ұлттық сана-сезім.

Құндылықтардыдарыту

«Мәңгілік ел» идеясын негізге ала отырып, өткен тарихимызды ұмытпай, рухани жаңғыру аясында оқушыларды патриоттық тәрбие бағыттау.

Пәнаралық байланыстар

Әдебиет, қазақ тілі.

Бастапқы білім


Оқушылар 8 - сынып бағдарламасынан ХІХ ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басындағы кәсіптік, діни, зайырлы білім беретін мектептердің, ғылыми-зерттеу ұйымдарының ашылуы мен қазақ зиялыларының ағартушылық қызметі туралы біледі.


Уақытты


Сабақтың басы

Жоспар Ұйымдастыру кезеңі

  • Сәлемдесу (оқушыларыдың көңіл-күйін сұрау) Психологиялық ахуалды қалыптастыру. «Көңілді смайликтер»



Cәйкестендіру тест


1.А.Байтұрсынов

А

1988ж

2. 50 жыл өткен соң,А.Байтұрсынұлы ақталған жыл

В

Тілші,ғалым,ақын, педагог

3. А.Байтұсынұлын «Ұлт ұстазы» деп атаған кім

С

Н.Ә.Назарбаев

4.А. Байтұрсынұлы бұдан бір ғасыр бұрын құрастырған әліпби

Д

26

5.Әліпби қанша әріптен тұрды

Е

«төте жазу» қазақ әліпбиі

6.Алғашқы қазақ әліпбиінің авторы

F

А.Байтұрсынұлы


1- В 2- А 3- С 4-Е 5- Д 6-F

Дескриптор:
Тапсырмаларды дұрыс сәйкестдіру;
Уақытты тиімді пайдалану;
Мәліметтердің нақтылығын белгілеу;


ҚБ Өзара бағалау

БСМ Оқушыларға білім мен ғылым туралы түсінік беретін суреттер топтамасы ұсынылып, төмендегідей сұрақтарды қойылады. Суреттер топтамасы

  • Нені көрдің?

  • Нені байқадың?

  • Суреттер арасында қандай байланыс бар?

  • Қандай ой туындады?

Сабақтың мақсатын айтып, жаңа тақырыпқа өту.


Дерек көздер




































Сабақтың ортасы



ХХ ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым туралы бейне баян көрсетіледі.

Зерттеу сұрақтары:

  • ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстанда білім саласында қандай өзгерістер орын алды?

  • Кеңес дәуірінде қазақ тілі қаншалықты маңызды болды?

ХХ ғасырдың 20-30 жылдарында Қазақстанда сауатсыздықты жою бойынша қандай шаралар қолға алынды?

  • ХХ ғасырдың 20-30 жылдарында қазақ даласында сауатты адамдардың үлесі не себепті 10%-ды құрады?


Оқушыларды оқу мақсаттарымен таныстыру.


Сыныпты үш топқа бөліп, тапсырмалар орындау.


1-Топ ПТМС Формуласы бойынша тапсырма орындау


Халықа білім беру....



Дескриптор:

20-30 жж білім берудегі басты міндетті анықтайды;

Халық арасындағы сауатсыздықты жою туралы айтады;

Бастауыш және орта мектептерге арналған оқулық авторларын көрсетеді;


ҚБ «Алтын, Күміс, Қола» медальдар арқылы бағалау


II-Топ «Ересек халықтың сауатсыздығын жою» «Төрт сөйлем әдісі арқылы» талдау


1. Өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз

2.Дәлелде

Сөйлеміңе дәлел келтіру

3.Мысал

Өмірмен байланыстыр

4.Қорытынды


Дескриптор:

«Ересек халықтың сауатсыздығын жою» жолдарын айтады;
Сауатсыздықты жою мен ағартудың негізгі ошағы- қызыл отау туралы түсіндіреді;

«Сауатсыздық жойылсын» қоғамының қазақстандық бөлімшесі туралы айтады;


III –Tоп «Орта білім беру» Кластер құру


Дескриптор:

1929жылғы жазу емлесін өзгерткен реформа туралы айту;
Адамзат жазуының даму кезеңін түсіндіру;

1917-1940 жж қазақ жазуы туралы айту;

Ж Оқушыларды жұптастырып, өздерінің білімдері негізінде кеңестік білім мен ғылымның ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы жетістіктері мен кемшіліктері SWOT талдауы жасалады.



Күшті жақтары

Әлсіз жақтары

1.


2.


1.


2.


Мүмкіндігі

Қауіп-қатері

1.


2.


1.


2.


М ОқушыларSWOT талдауын аяқтағаннан соң, әр жұптан кем дегенде екі шешу жолын ұсынуды сұраңыз.

ҚБ Жұптар бірін – бірі бағалайды

Сабақтың соңы: «3-2-1» әдісі арқылы қорытынды жасау.

3- маңызды нәрсе

2- Қиын нәрсе

1-Ұсыныс

Рефлекция: Табыс баспалдағы


Қазақстан жастарының 1920-30 жылдардағы сауатсыздықты жою науқанына қатысуы










Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады


Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:







5 мектеп-лицей







Тақырып


ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы ғылым және білім беру жүйесі





Күні: 22.02.2023 жыл

Өткізген: 8«Б» сынып жетекшісі: Б.А.Сатыбалдин














2022-2023 оқу жылы









































Халықа білім беру....



Дескриптор:

20-30 жж білім берудегі басты міндетті анықтайды;

Халық арасындағы сауатсыздықты жою туралы айтады;

Бастауыш және орта мектептерге арналған оқулық авторларын көрсетеді;





II-Топ «Ересек халықтың сауатсыздығын жою» «Төрт сөйлем әдісі арқылы» талдау


1. Өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз

2.Дәлелде

Сөйлеміңе бір дәлел келтіру

3.Мысал

Өмірмен байланыстыр

4.Қорытынды ойынды толық жаз (ОСЫҒАН ҚАРАП ТАПСЫРМАНЫ ОРЫНДА)


Дескриптор:

«Ересек халықтың сауатсыздығын жою» жолдарын айтады;
Сауатсыздықты жою мен ағартудың негізгі ошағы- қызыл отау туралы түсіндіреді;

«Сауатсыздық жойылсын» қоғамының қазақстандық бөлімшесі туралы айтады;




III –Tоп «Орта білім беру» Кластер құру


Дескриптор:

1929жылғы жазу емлесін өзгерткен реформа туралы айту;
Адамзат жазуының даму кезеңін түсіндіру;

1917-1940 жж қазақ жазуы туралы айту;







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
ХХ ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым.

Автор: Сатыбалдин Бахтияр Айтжанұлы

Дата: 18.04.2023

Номер свидетельства: 629795
