Просмотр содержимого документа
«Қазақ кеңес мемлекетінің құрылуы»
Сыныбы: 9 «Б»
Пәні: Қазақстан тарихы.
Пән мұғалімі: Амиралиева Гулзагира.
Күні:13.10. 2016 ж.
Сабақтың тақырыбы: Қазақ кеңес мемлекетінің құрылуы.
Сабақтың мақсаты: Қазақ кеңес мемлекетін құруға дайындық шаралары, Алашорда үкімітінің жойылуы, кеңестік мемлекеттің құрылуы мен территориясын межелеуін түсінеді.
Сабақтың міндеттері:
Қазақстандағы алғашқы мемлекттік жүйемен танысады.
Бірлесіп топпен жұмыс жасайды, сауатты талдайды.
Елін, жерін сүйетін, тәуелсіздіктің қадірін білетін азамат тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс: география, қоғамтану, дүниежүзі тарихы.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылардың жауапкершілігі артады
Өз ойларын еркін, сауатты жеткізе алады
Бір-бірінің пікірін құрметтейтін орта қалыптасады
Топтастыру: мозайка арқылы топтастырылады.
Үй тапсырмасы: «Әскери коммунизм» саясаты
«Зымыран сұрақтар»
Азамат соғысы жылдары қабылданған саясат?
Азық-түлік салғырты дегеніміз не?
Национализация деген не?
Национализацияланған өнеркісіпті басқару жүйесі қандай белгілерге ие болды?
«Әскери коммунизм» саясатының сипаты қандай?
«Әскери коммунизм» саясатының қандай салдары болды?
1921-1922 жылғы аштықтың себебі мен зардабы?
1920 жылдары аштықтан қаза таптандар саны?
«Тұлғаны таны»
Бұл кім?
Қай уақытта өмір сүрген?
Бұл адам туралы не білесің?
Бұл тарихи тұлғаның Қазақстанға қандай қатысы бар?
1. «Бастауыш білімді отбасында алып, Ташкент гимназиясын орыс тілінде бітірді. Петербург университеттінің заң факультетін үздік бітірген. Аса көрнекті саяси, қоғам және мемлекет қайраткері, публицист, журналист, гуманист, демократ. ХХ ғасырдың басында еліміздің тәуелсіздігі мен бостандығы жолындағы күрескерлердің ірі өкілі»
М. Шоқай
2. «ХХ ғасыр басындағы ұлт-азаттық қозғалыс жетекшілерінің бірі, Алаш қайраткері, тұңғыш тарихшы ғалым. Верный қаласында гимназияны алтын медельмен бітірген. Санкт-Петербургтегі инженер институтына үздік бітірген. Түркісіб құрлысын жобалау мен жүргізуге белсене қатысқан.»
М. Тынышбаев
3. «Аса көрнекті қоғам және мемлекет қайраткері, ғалым публицист, аудармашы. Санкт-Петербургтегі орман техникалық институтының экономика факультетін бітірген. Қазақстан бойынша Уақытша үкіметтің комиссары болып тағайындалған. Қазақтардың дербес мемлекет құруына белсене қатысқан»
Ә. Бөкейханов.
Сабақ барысы:
Кезең
Мұғалімнің іс-әрекеті.
Оқушы жұмысы
Сабақтың әдісі
Білім
Қазақ халқының мемлекет болып құрылып, территориясын межелеуі қай кезеңнен басталды?
Қазан революциясынан кейін азамат соғысына кейін шет аймақтарда ұлттық мемлекет құру идеясы қалыптасты
«Ой қозғау»
Түсіну
Баяндап беруші, зерттеуші, сұрақтар құрастырушы, сілтемелер табушы, суреттеуші, дәнекер болып рөлдерді мәтінді зерттеуге қолданады.
Оқушылар мәтінді қарастырып рөлдерін бөліседі
Әдеби үйірме
Қолдану
Оқушыларға осы тақырыптың мәтінін беремін
Баяндап беруші, зерттеуші, сұрақтар құрастырушы, сілтемелер табушы, суреттеуші, дәнекер болып рөлдерді мәтінді зерттеуге қолданады.
Әдеби үйірме
Талдау
Ал енді қай топ дайын, талқылауға?
Әр топтың баяндау, зерттеуші, суреттеуші мәтінді ортаға салады, дәнекерші кеңес уақытымен қазіргі кезді байланыстырады, топтар бір-біріне сұрақтар қояды, сілтемешілер өз сілтемелілерімен таныстырады.
Жинақтау (синтез)
Бүгінгі алғашқы кеңес мемлекетінің құрылуын қалай түсіндік?
Оқушылар бір-бір ауыз сөзбен айтып шығады.
Рефлексия
Бағалау
Бүгін мен не үйрендім?
Маған не ұнады, не ұнаған жоқ, немесе мен қандай сезімде болдым?
Себебін көрсет
Бүгінгі сабақ бойынша сұрағың немесе пікірің
Жеке жұмыс
Екі жұлдыз бір тілек
Бағалау парағы
№
Аты -жөні
Үй тапсыр-масына жауабы
Мәтінді игеру
Картамен жұмыс
Сын тұрғысы-нан көзқарасы
Тақырыптың баяндалуы
Топтағы ынтымақтастық ахуал
балл
Бағалау
Үй тапсырмасына жауабы 1 балл
Мәтінді толық игеруі 2 балл
Картамен жұмыс жасай алуы 2 балл
Сын тұрғысынан көзқарас 1 балл
5. Тақырыптың баяндалуы 2 балл
6. Топтағы ынтымақтастық ахуал 2 балл
Кері байланыс
Бүгін мен не үйрендім?
Маған не ұнады не ұнаған жоқ, немесе мен қандай сезімде болым?