Сыныбы: 8 | Күні: - сабақ | ||
Сабақтың тақырыбы: | Бөкей хандығының құрылуы | ||
Мақсаты: | Бөкей ордасындағы 1836-1837 ж. көтеріліс алдындағы саяси және шаруашылық дамуға баға беру, ордада жүргізілген өзгерістерге Жәңгір ханның тікелей әсері турал түciнiк беру; | ||
Күтілетін нәтижелер: | -оқушылар өз бетімен жұмыс істей алу дағдыларын қалыптастырады -алған білімін жүйелей алады -оқушының ізденіс нәтижесі анықталады -өз ойын,пікірін ашық айта алады.) | ||
Керекті жабдықтар: | Презентация,, оқулық, жұмыс дәптері, ресурс, тест тапсырмалары, бағалау парағы, стикер, мұғалімге арналған нұсқаулық ІІІ деңгей), интернет материалдары. | ||
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: | Визуалды оқыту, ой қозғау, сұрақ қою техникалары, топтық жұмыс, жеке жұмыс, белсенді оқу, «Сұрақтар шеңбері», « Өкіл әдісі», стикер әдістері арқылы жаңа тақырыпты меңгерту, деңгейлік тапсырмалар, стикердегі диалог, формативті бағалау түрлері. | ||
Сабақ барысы: | |||
Сабақ кезеңдері: | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе: | 2 мин | Сәлемдесу. Достық шеңберіне шақырып, «Күн бейнесімен» амандасып, бір-біріне шын жүректен тілек айтып, сәттілік тілеу. Үй жұмысы: «Сұрақтар шеңбері» арқылы тапсырма сұрау | Сәлемдеседі. 2топқа бөлініп отырады. Дәптерін ашып, партаның шетіне қояды. Топ берілген үй тапсырмасына дайындалып жауап береді топ бір-біріне сұрақтар қойады жауаптарына баға береді |
Тұсаукесер: | 3 мин | Слайдтан Бейне ролик көрсетемін. Бұл роликте туралы не айта аласыз? Біздің сабағымызға қандай қатысы бар бұл суреттердің? Ой қозғаймын. Әр жауапты мадақтап, ынталандырып отырамын. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады: Жаңа тақырып: Бөкей хандығының құрылуы Мағынаны тану бөлімі «XVIII ғ. Қазақ хандығы» картасын пайдалана отырып, оқушыларға қазақтарды Жайықтың оң жағына өтуге мәжбүр еткен оқиғалар жөнінде айтып беру. Және осы тұста патша үкіметінің қазақтар жөніндегі ұстанымын айта кету. Сонан соң Бөкей хандығының басқару құрылымының ерекшеліктеріне жан-жақты тоқталу, Жәңгір хан билекке келгеннен кейінгі өлкедегі саяси, әлеуметтік-экономикалық дамуы және оқулық пен хрестоматиядағы материалдар негізінде ханның жеке басы жөнінде әңгімелеп беру. | Слайд қарап, топпен талдайды, әңгімелейді. Әр оқушы сыни ойлайды, ойларын тұжырымдайды, мысалдарды тақырыппен байланыстырады. Тақырыпты жұмыс дәптерлірене жазады. Сабақ мақсатын анықтап, сабақтың критерийлерін шығарады: Бөкей хандығының құрылуы туралы білу
Оқушылар жаңа тақырып бойынша мағұламат алады Қысқаша анықтама жазады. |
Негізгі бөлім: |
10 мин
24 мин
| Ресурстар таратып беремін. Оқулықпен жұмыс: топтарға тапсырма беру,мәтінді оқу «ЖИГСО» (оқушылар өз тапсырмалары бойынша сөйлегенде презентация көрсету, топтарға дайын мәтіндер үлестіріліп, тезис ретінде жазып, қорғауға дайындалады. оқушыларға карта, қосымша әдебиеттер беріледі.) Тапсырмалар:
Сендер қалай ойлайсыңдар, Ресей үкіметі неліктен өзінің ішкі аумағында мемлекеттік құрылымның орнауына жол берді. (Ресей қандай мақсат көздеді.)
Түсіну: « Стикер » әдісімен сұрақтар дайындату, жауап бергізу. Бөкей Ордасының территориясы Жайық пен еділ Ішкі Орданы құру туралы жарлыққа қол қойған орыс патшасы І Павел .Ішкі Ордадағы хан сарайы орналасты: Жасқұста Ішкі Ордада «Хандық кеңес» құрылған жыл 1827 жыл 1836-1838 жылдары Бөкей Ордасында болған көтерілістің басты қозғаушы күші шаруалар ХІХ ғасырдың І жартысында Кіші жүздің территориясы қамтыған алқап 850 000 шақырым 1827 жылы Бөкей хандығында құрылған хандық кеңестің мүшелерінің саны 12 би 1836-1838 жылдары көтеріліске түрткі болған жағдай Жәңгірдің қайын атасы Қарауылқожаның Каспий өңіріндегі руларға билеуші болып тағайындалуы Бөкей Ордасында болған көтерілістің мақсаты айқын көрінеді: Махамбеттің өлеңдерінде Қолдану: өз ойларын айтқызу. Талдау: кестемен жұмыс жасату Кері байланыс Тест жұмыстары Бағалау: | Белсенді оқиды, топта түсінгендерін айтады. Әр топ негізгі түсініктерді талдап, түсіндіреді, оқу техникасын дамытады, алған білімін пысықтайды, өмірде қолданып үйренеді. Топпен тапсырмаларды бірігіп орындайды, дарынды оқушылар жетекшілік етеді. Сөздікпен жұмыс жасайды. Әр топтан бір оқушы берілген тақырыпқа анықтама береді. Дарынды және талантты оқушылар білімін бекітеді, қалған оқушылар солардың көмегі арқылы жаңа тақырыпты меңгереді. Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап береді.Бұл жерде әр оқушы сыни ойлап өз ойларын ортаға салады Дарынды оқушылар кеңейтілген тапсырмаларды орындауда жетекші болады. |
Қорытынды: |
5 мин 1 мин
| .Сабақ критерийлеріне сәйкес оқушылар өздерін бағалайды, сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын. Мұғалімге хат. Үйге тапсырма: Бөкей хандығының құрылуы оқып Жәңгір Хан жеке тұлға және қазақ хандығының саяси қайраткері кесте толтыру 1.Шыққан тегі 2.Жеке басының қасиеттері 3. Жәңгір ханның жеке тұлға ретінде қалыптасуына әсер еткен орта және адамдар 4. Жәңгір ханның әлеуметтік-экономикалық реформалары 5.Мәдени-ағарту саласындағы қызметі Жәңгір хан саяси қайраткер Жағымды Жағымсыз | Өздеріне формативті баға береді, бірін-бірі критерийлер арқылы бағалайды. Топ басшысы өзінің топ мүшелеріне, жеке өзіне қойған бағаларымен таныстырады. Мұғалімге хат жазады. Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. Міндетті деңгейлі тапсырма:тақырыпты оқу,мазмұндау |