kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ "Қыпшақтар мемлекеті"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Қыпшақтар мемлекеті. ( ХІ-ХІІІ ғ. басы)

Мақсаты : 

1 Білімділігі :      Қазақстан жерінде қалыптасқан Қыпшақтардың саяси қоғамдық құрылысы, даму ерекшеліктері, шаруашылығы жөнінде тарихи танымдарын қалыптастыру, оқушы белсенділігін арттыру.

2  Дамытушылығы :  Интерактивті тақтаны пайдалану арқылы оқушылардың тарихи фактілерді, оқиғаларды оқып үйренуге, шапшаңдыққа баулу.Топпен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. Өзіндік қортынды жасауға үйрету арқылы оқушылардың ойлау қабілетін дамуына жағдай жасау.

3  Тәрбиелігі  :   Оқушыларды еліміздің өткен тарихына құрметпен қарауға,Отан сүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі : Аралас сабақ.

Сабақтың  түрі :    Дәріс беру,әңгімелесу сабағы.

Сабақтың әдісі  :  Иллюстрациялық түсіндіру. Репродуктивті зерттеу әдісі, топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы : Интерактивті тақта. ОӘӘ-2-9-1  ОӘӘ-2-9-7.  Көркем фильмнен үзінді «Сұлтан Бейбарыс»

Пәнаралық байланыс :      Әдебиет, география

                                               Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі :   Сәлемдесу, түгелдеу, сынып бөлмесінің сабаққа даярлығын тексеру, оқушылардың назарын сабаққа аудару.                         

                                                     Тауды биік деме сен.

                                                     Талаптансаң шығарсың

                                                     Жауды мықты деме сен

                                                     Білімді болсаң жығарсың.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Интерактивті тақта арқылы тақырыптық тест алу                          

Тақырыптық тест жұмысы

1. «Найман» сөзі монғолша қандай ұғымды білдіреді ?

2. Найман мемлектінің орталығы.

3. Егін шаруашылығын дамытқан  найман ханы.

4. Керейіт сөзінің шығуы неге байланысты ?

5. Керейлер мен  наймандар туралы қандай деректерде жазылған ?

6. «ІХ-ХІІІ ғасырда керейлер күшті дамыған ел.. Олар тек Шыңғысхан әскерінен әлсіреді» деп жазған тарихшы 

7. Жалайыр тайпасының ішінен Шыңғысханға жақын болған атақты ақын кім  ?

8. 1201 жылы  Жалайыр тайпасының  Гурханы  кім болды ?

9. Ұлыстардың ішкі істерін жүргізетін лауазым иелері 

10.  Керей, жалайыр, найман тайпаларының негізгі баспанасы.

             (Оқушылар білетін жауаптарын интерактивті тақтаға жазады. )

  ІІІ.     «Білекті –бірді жығады, білімді мыңды жығады»

1.Найман, керей, жалайыр тайпаларының ертедегі қонысы жайлы не білесіңдер ?

2.  Бұл үш тайпаны неге қазақ ұлтының шығу тарихымен байланыстырамыз ?

3.Тайпалардың  саяси құрылысы туралы не білесіңдер?

4.Бұл тайпалардың шаруашылығы қандай болды?

1-топ    Этнографтар

2-топ     Зерттеушілер

3-топ     Талапкерлер

4-топ    Сараптаушы 

Сұрақтар қоржыны  арқылы берілген сұрақтарға әр топтан 1-2 оқушы өздерінің ізденіс жұмыстарымен толықтыра отырып жауап береді.

Қыпшақтар  мемлекеті.

Жоспары.

1. Қыпшақтардың қоныстанған жерлері,  этникалық  құрамы.

2. Қоғамдық құрылысы.

3. Қыпшақ хандығының саяси жағдайы.

4. Шаруашылығы,мәдениеті.

Жаңа сөздер.

Яланкуг- құл ( М.Қашқари)

Половшылар –далалық Қыпшақтар (Орыс деректері )

Кундар немесе командар (Венгер тілінде қыпшақ атауы )

(Дәптермен, оқулықпен жұмыс)

Интерактивті тақта арқылы тірек сызбаны, картаны,  пайдалана отырып тақырыпты түсіндіру, әр топ ізденіс жұмыстарымен толықтырады

Аукцион сұрақтары.

1.ХІ ғасырда қыпшақтар қандай қағанаттың жерін толық    иеленді ?

(Қимақтар)

2.Алтайдан Еділге дейінгі аралық қалай аталды  ?

(Дешті Қыпшақ)

3.Қыпшақ тайпаларының ішіндегі ең беделдісі

(елбөрілер)

4. «Қаңлылар қыпшақша сөйлейді екен» дегенсөзді кім айтқан?                                                             (Плано Карпини)

5.Оң қанаттың ордасы қандай қала болды?

(Сарайшық)

6.Сол қанаттың ордасы қандай қала болды ?

(Сығанақ)

7.Қыпшақ қоғамында яланкугтар кімдер ?

(Құлдар )

8.Ресей жеріне қоныстанған қыпшақтар орыс деректерінде қалай аталды ?                                                                             (Половшылар)

9.ХІІІ ғ. басында Сыр бойындағы қалалар үшін Қыпшақ хандығы  кіммен бірнеше шайқастар жүргізді ?

(Хорезм шахы Мұхаммед)

10.Шетелдіктерге арналған «Қыпшақ сөздігі» қалай аталады?

                             (Кодекс куманикус)

Қорытындылау.

Топ жетекшілерінің  «бағалау рейтингі» парақтарына толықтыру арқылы оқушыларды бағалау.

Үй тапсырмасы : 13 оқу   қыпшақтар туралы қосымша деректер оқып, жазып келу.

,

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Қыпшақтар мемлекеті"»



Сабақтың тақырыбы: Қыпшақтар мемлекеті.

Мақсаты : ( ХІ-ХІІІ ғ. басы)

1 Білімділігі : Қазақстан жерінде қалыптасқан Қыпшақтардың саяси қоғамдық құрылысы , даму ерекшеліктері, шаруашылығы жөнінде тарихи танымдарын қалыптастыру , оқушы белсенділігін арттыру.


2 Дамытушылығы : Интерактивті тақтаны пайдалану арқылы оқушылардың тарихи фактілерді, оқиғаларды оқып үйренуге, шапшаңдыққа баулу.Топпен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру . Өзіндік қортынды жасауға үйрету арқылы оқушылардың ойлау қабілетін дамуына жағдай жасау.


3 Тәрбиелігі : Оқушыларды еліміздің өткен тарихына құрметпен қарауға,Отан сүйгіштікке тәрбиелеу.


Сабақтың типі : Аралас сабақ.


Сабақтың түрі : Дәріс беру,әңгімелесу сабағы.


Сабақтың әдісі : Иллюстрациялық түсіндіру . Репродуктивті зерттеу әдісі , топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы : Интерактивті тақта . ОӘӘ-2-9-1 ОӘӘ-2-9-7. Көркем фильмнен үзінді «Сұлтан Бейбарыс»

Пәнаралық байланыс : Әдебиет, география

Сабақтың барысы


І. Ұйымдастыру кезеңі : Сәлемдесу, түгелдеу, сынып бөлмесінің сабаққа даярлығын тексеру , оқушылардың назарын сабаққа аудару .

.

Тауды биік деме сен.

Талаптансаң шығарсың

Жауды мықты деме сен

Білімді болсаң жығарсың.


ІІ .Үй тапсырмасын тексеру.

Интерактивті тақта арқылы тақырыптық тест алу


Тақырыптық тест жұмысы


  1. «Найман» сөзі монғолша қандай ұғымды білдіреді ?


  1. Найман мемлектінің орталығы .


  1. Егін шаруашылығын дамытқан найман ханы .


  1. Керейіт сөзінің шығуы неге байланысты ?


  1. Керейлер мен наймандар туралы қандай деректерде жазылған ?


  1. «ІХ-ХІІІ ғасырда керейлер күшті дамыған ел ..... Олар тек Шыңғысхан әскерінен әлсіреді» деп жазған тарихшы .


  1. Жалайыр тайпасының ішінен Шыңғысханға жақын болған атақты ақын кім ?


  1. 1201 жылы Жалайыр тайпасының Гурханы кім болды ?


  1. Ұлыстардың ішкі істерін жүргізетін лауазым иелері


  1. Керей, жалайыр , найман тайпаларының негізгі баспанасы .


(Оқушылар білетін жауаптарын интерактивті тақтаға жазады. )


ІІІ. «Білекті –бірді жығады , білімді мыңды жығады»


1.Найман , керей , жалайыр тайпаларының ертедегі қонысы жайлы не білесіңдер ?

2. Бұл үш тайпаны неге қазақ ұлтының шығу тарихымен байланыстырамыз ?

3.Тайпалардың саяси құрылысы туралы не білесіңдер?

4.Бұл тайпалардың шаруашылығы қандай болды?


1-топ Этнографтар

2-топ Зерттеушілер

3-топ Талапкерлер

4-топ Сараптаушы

Сұрақтар қоржыны арқылы берілген сұрақтарға әр топтан 1-2 оқушы өздерінің ізденіс жұмыстарымен толықтыра отырып жауап береді.


Қыпшақтар мемлекеті .


Жоспары.


1. Қыпшақтардың қоныстанған жерлері , этникалық құрамы.

2. Қоғамдық құрылысы .

3. Қыпшақ хандығының саяси жағдайы.

4. Шаруашылығы ,мәдениеті.




Жаңа сөздер.

Яланкуг- құл ( М.Қашқари)

Половшылар –далалық Қыпшақтар (Орыс деректері )

Кундар немесе командар (Венгер тілінде қыпшақ атауы )



(Дәптермен, оқулықпен жұмыс)

Интерактивті тақта арқылы тірек сызбаны, картаны, пайдалана отырып тақырыпты түсіндіру, әр топ ізденіс жұмыстарымен толықтырады


Аукцион сұрақтары.


1.ХІ ғасырда қыпшақтар қандай қағанаттың жерін толық иеленді ?

(Қимақтар)

2.Алтайдан Еділге дейінгі аралық қалай аталды ?

(Дешті Қыпшақ)

3.Қыпшақ тайпаларының ішіндегі ең беделдісі

(елбөрілер)

4. «Қаңлылар қыпшақша сөйлейді екен» дегенсөзді кім айтқан? (Плано Карпини)

5.Оң қанаттың ордасы қандай қала болды?

(Сарайшық)

6.Сол қанаттың ордасы қандай қала болды ?

(Сығанақ)

7.Қыпшақ қоғамында яланкугтар кімдер ?

(Құлдар )

8.Ресей жеріне қоныстанған қыпшақтар орыс деректерінде қалай аталды ? (Половшылар)

9.ХІІІ ғ. басында Сыр бойындағы қалалар үшін Қыпшақ хандығы кіммен бірнеше шайқастар жүргізді ?

(Хорезм шахы Мұхаммед)

10.Шетелдіктерге арналған «Қыпшақ сөздігі» қалай аталады?

(Кодекс куманикус)

Қорытындылау.

Топ жетекшілерінің «бағалау рейтингі» парақтарына толықтыру арқылы оқушыларды бағалау.

Үй тапсырмасы : 13 оқу қыпшақтар туралы қосымша деректер оқып , жазып келу.





















«Жаңа Ғасыр»№175 мектеп гимназиясы

2008-2009 оқу жылындағы

тәрбие саласы бойынша

8-11 сынып жетекшілер бірлестігінің

атқарған жұмыстарының есебі

Бірлестік жетекшісі Қасенова М.Ә.


Тәрбиенің басты мақсаты оқушыларды сапалы біліммен, саналы іс әрекеттіліке үйрету болғандықтан, мемлекеттік білім стандарты бойынша бекітілген тәрбие бағдарламасын басшылыққа ала отырып биылғы оқу жылында 8-11 сыныптар бойынша атқарылатын тәрбие жұмысының жалпы жоспары , әр сынып жетекшісінің жұмыс жоспары бекітілген болатын . 8-11 сынып жетекшілеріне қойылатын талаптар мен міндеттер жыл басында таныстырылды. Әр сынып жетекшіге сынып оқушыларымен , ата аналармен тығыз байланыста болу үшін әр оқушыға, ата анаға байланысты портфолье жүргізу, оқушылардың мектеп формасын киюі, оқулықпен толық қамтамас ету,күнделіктерін таза , толтыруы талапқа сай болуы жүктеліп, айлық өткізіліп ,бірлестік тарапынан тексеріліп , отырыстарда талданып отырды.

Тәрбие саласының алты бағыты бойынша әр түрлі тақырыптарда ашық сынып сағаттары , мектеп , аудан ,қала көлемінде жоғарғы буын сынып жетекшілері мен сынып оқушыларының атсалысуымен көптеген тәрбиелік құндылықтары бар іс шаралар өткізілді.

1-
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ашық сабақ "Қыпшақтар мемлекеті"

Автор: Касенова Майра Абдрасиовна

Дата: 11.05.2017

Номер свидетельства: 414614
