"1837 - 1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілісі"
"1837 - 1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілісі"
Тақырыбы 1837-1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс 8-сынып. 1837-1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс. Сабақтың мақсаты: Көтерілістің болу себебі, барысы, жеңілу себебі, тарихи маңызы, зерттелуі туралы мағлұмат бере отырып Кенесарының тарихи бейнесін ашып көрсету. Дамытушылық: Өз ойын саралай, тұжырымдай білуге дағдыланды- ру, ойлау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік: Өз елін сүюге, жерін қорғауға, адамгершілікке тәриелеу. Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, сызбалар, тарихи-әдеби кітаптар, аудио DVD. Сабақтың түрі: Ізденіс-жарыс сабақ. Сабақтың әдісі: Сайыс сабақ. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Қызғушылығын ояту. Ойын «Теңге ілу» деп аталады. Сұрақтары: 1. Бөкей ордасында неше мыңдай отбасы жер тапшылығынан зардап шекті? (20000). 2. 1836-1838ж. Қандай оқиғалар болды? 3. Исатай Тайманұлы шыққан ру. 4. Махамбеттің жақын досы. 5. Исатай неше жасында өз руының старшыны болы? 6. Көтерілісшілер қай жылы Жәңгір ханға ашықтан- ашық қарсы шықты? 7. Махамбет қай рудан шықты? 8. Елек өзенінің бойындағы көтерілісті кім басқарды? 9. Баймағамбет Айшуақұлы қай жылы қаза тапты? 10. 1842 ж. Жәңгір ханға қарсы Лаубай мантайұлы мен бірге кім қарсы шықты? 11. 1838 ж. 2 шілде шешуші шайқас қай жерде өтті? 12. Арал-Каспи аралығында қандай батырдың жасақтары пайда болды? Сөзжұмбақ шешу «Кенесары». ф и с К а л ь д е с я т и н а М а н т а й ұ л ы Ш е р ғ а з ы Қ а с ы м Т а м а К е р у е н Ж а р ғ Ы Сұрақтары: 1. Іс –әркеттің, негізінен алғанда қаржының жұмсалу заңдылығын Қадағалайтын шенеунік. 2. 1,09 гектарға тең жер. 3. 1842 ж Жәңгір ханға қарсы бас көтерушілердің бір? 4. 1812-1824 жылдары кіші жүзге хан болған. 5. 1840 ж. сатқындықпен жасалған қастандық салдарынан қаза тапқан сұлтан. 6. Кіші жүз руларының бірі. 7. Алыс жерге жүк тасуға немесе сауда жасауға арналған көлік тізбесі. 8. Белгілі бір ұййымның атқаруы тиіс қызметі туралы оның құқықтары мен міндеттері туралы ережелер жыйнтығы. ІІІ. Негізгі бөлім: Жаңа сабақ Баяндама оқылады: 1. оқушы. 2. оқушы. 3. оқушы. Мағынаны түсіну: 1. оқушы. Көтерілістің басталу себебін түсіндіреді. 2. оқушы. Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілісті сызба арқылы түсіндіреді. 3. оқушы. Көтерілістің қозғаушы күшін түсіндіреді. Сызба рақылы. Толықтыру тестісі: 1. Көтерілістің қозғаушы.........көшпелілер,.......да болды. 2. Сұлтан..... келген. 3. ХІХ ғасырдың......... бірі.... деп жазған. 4. Кенесары...... генерал-губернаторына.., жолдады. Хатында......... приказын жоюды,..... талап етті. 5. Орынбор..... мен Батыс Сібір...... Кенесарыға ...... келіспеушілік пайда болы. 6. 1841 ж... үш жүздің өкілдері..... сайланды. 7. Кенесары..... сенімді... басқарды. 8. Кенесары ең.... ретке келтірді. 9. Отаршылдыққа...... бәрі бірдей..... ұшырды. Келесі «математикалық ойын» 1. 2000-800+638=1838 2. 1800*2-1758=1842 3. 900*900+45=1845 4. 1000+900-53=1847 5. 1000*2-157=1843 6. 3000:2+344=1844 Келесі ойын «Ойлан тап» деп аталады. 1. Кенесары хандықты кімдер арқылы басқарды? ж а с а у ы л д а р 2. Мал өсірушілерден алынатын салық түрі. з е к е т 3. Диқандардан алынатын салық түрі. ұ ш ы р 4.Кенесары хан орыс армиясының үлгісі бойынша өз әскерлеріне қагдай белгі енгізді? а й ы р ы м 5.Ерлігімен ерекше көзге түскен сарбаздардың қатарынан кімдер тағайындалды? ж ү з б а с ы л а р мен м ы ң б а с ы л а р 6. Қырғыздардың ақсүйек рубасылары. м а н а п 7. Байырғы жергілікті халық-көшпелі қазақтар. н о м а д т а р 8. Кенесарыны Ресейлік ғалымдар қалай атаған? б ү л і к ш і л с ұ л т а н 9. Халықтың сүйікті ханының қалай қаза тапқанын «Наурызбай-Қаншайым» дастанында жырлаған ақын. Н ы с а н б а й
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Адамды сүю адам танудан басталады. Адам тану – адамзат арасындағы қарым-қатынас мейірімнен бастау алады. Ал адамға сүйіспеншілік, мейірімділік, қайырымдылық – ең әуелі әркімнің отбасынан басталады. Мейірімділік – адамның өзге біреуге жылылығын, ізгі ниеті мен лебізін білдіру көрінісі. Мейірімділік адамдар арасындағы сыйластық, кең пейілділік, жанашырлық, ізгі ниет секілді қасиеттерге негізделеді. Мейірімділік адамның жоғары адамгершілік белгісі ретінде оның бүкіл тыныс-тіршілігін, жан дүниесін жадырататын, шат-шадыман тіршілігі үшін қажетті аса маңызды қасиеттің бірі болып саналады. «Мейірімділік махаббат, қайырымдылық, адалдық секілді ақ жүректен шығады».
Бейне ролик «Қамқор болу » Өз ойларын айту
Дәйексөзге тоқталып өз пікірлерін айту
Өмірдің өкінбейтін бар айласы
Ол айла қиянатсыз ой тазасы
Мейірім,ынсап,әділет,адал,еңбек
Таза жүрек,тату дос – сол шарасы
Шәкәрім
Қазақтың дәстүрлі әдеп жүйесінде мейірімділік адамдар арасындағы адамгершілік, ізгілік пен ізеттілік, имандылық пен инабаттылық секілді асыл қасиеттермен үндестік тапқан. Ж.Баласағұн бабамыз «кір тигізбей ұста ойыңның өресін, мейірім етсең – мейірімділік көресің» деп мейірімділікке зор мән берген.
Топтық жұмыс
Қабырға газет қорғау
Әдеби монтаж тақырқа сай
«Айна және мен» рольдік ойын
«Жақсы адамдар » караоке
Елбасы Н.Ә.Назарбаев өз Жолдауында: «Мен сіздер, бүгінгі жастар, ерекше ұрпақ екендеріңізді қайталаудан жалықпаймын. Сіздердің жастық шақтарыңыздың уақыты – біздің еліміздің көтерілу және гүлдену уақыты. Сіздер осы жетістіктер рухын және табысқа деген ұмтылушылықты бойларыңызға сіңірдіңіздер», – деп пайымдаған. Сондықтан Қазақстанның жаңа даму кезеңі – тікелей жастардың қолында. Мәселен, мәуелі жас ағашты баптағанда ғана, оның жайқалып, түзу өсетіні айдан анық. Сол сияқты қанатын енді қаққан жастарға жүрек жылуымызды аямай төгіп, олардың ішкі рухани құндылығын дамытып және махаббатқа бөлесек нұр үстіне нұр болмақ.