ІІ. Үйтапсырмасынсұрау. Сақтардың тұрмысы мен шаруашылығы. «Ыстық орындық» 1. Тарихтың атасы кім?(Геродот) 2. Сақтардың өмірінде қай түлік маңызды орын алды?(қой, ешкі) 3. Сақтар қандай баспаналарда тұрған?(киіз үй, қыста ағаш үй) 4. Сақтардың қосымша кәсібі?(балық аулау) 5. Сақтардың қазандары мен құрбандық табақтары қай өңірлерден табылды? (Оңтүстік Қазақстан, Жетісу, Іле аңғары, Ыстықкөл маңы) 6. Сақтар қоғамы неше топқа бөлінеді?(жауынгерлер, абыздар, малшылар мен егіншілер) 7. Геродот сақтарды қалай атаған?(құдіретт еркектер) 8. Суару каналдарының іздері табылған қоныс?(Шірік - Рабат) 9. Сақтардың діни нанымдары мен ғұрыптарының негізгі бағыты?(ата - баба аруағына сиыну) 10. Сақтардың қыш ыдыстары қай қорғаннан табылды?(«Есік» қорғанынан)
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Сақтардың тәуелсіздік жолындағы күресі»
Сабақтың тақырыбы
Сақтардың тәуелсіздік жолындағы күресі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға сақтардың парсыларға қарсы күрестегі ерлігі мен тәуелсіздік үшін күрескен даңқты қолбасшылар Томирис, Спитамен, сақ жауынгері Шырақтың ерлігі туралы қосымша ізденіс жұмыстары арқылы жүйелеп меңгерту. Дамытушылық мақсаты: Қосымша құжат, деректер және әдебиеттерді пайдалана отырып, оқушылардың ой – өрісін дамыту. Тәрбиелік мәні: Оқушыларды намысшылдыққа, ерлікке, өз елінің ұлтжанды патриоты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: « ыстық орындық», «ЖИГСО»,Сабақ көрнекілігі: Электронды оқулық, карта, қосымша әдебиеттер,видеороликСабақ барысы: І Ұйымдастыру бөлімі.Сыныпты 4 топқа бөлу.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Сақтардың тұрмысы мен шаруашылығы. « Ыстық орындық » 1. Тарихтың атасы кім?(Геродот) 2. Сақтардың өмірінде қай түлік маңызды орын алды?(қой, ешкі) 3. Сақтар қандай баспаналарда тұрған?(киіз үй, қыста ағаш үй) 4. Сақтардың қосымша кәсібі?(балық аулау) 5. Сақтардың қазандары мен құрбандық табақтары қай өңірлерден табылды? (Оңтүстік Қазақстан, Жетісу, Іле аңғары, Ыстықкөл маңы) 6. Сақтар қоғамы неше топқа бөлінеді?(жауынгерлер, абыздар, малшылар мен егіншілер) 7. Геродот сақтарды қалай атаған?(құдіретт еркектер) 8. Суару каналдарының іздері табылған қоныс?(Шірік - Рабат) 9. Сақтардың діни нанымдары мен ғұрыптарының негізгі бағыты?(ата - баба аруағына сиыну) 10. Сақтардың қыш ыдыстары қай қорғаннан табылды?(«Есік» қорғанынан)
ІІІ.Жаңа сабақ «Жигсо» Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі. Қызығушылықты ояту Сақтардың патшайымы кім? (Томирис) Ендеше Томирис туралы бейнефильм көрейік. 4 топқа тапсырма беремін.
1 топ- Кир әскерінің басып кіруі
2 топ-Шырақтың ерлігі
3 топ- Александр Македонскийлің сақ еліне жорығы
4 топ- Сақтарға сипаттама бер?
Постер қорғау. Берілген тақырыпшаларды түсіну барысында ,алған білімдерін постерге түсіру және қорғау
ІҮ. Қорытындылау: Тәуелсіздік Қазақстанға оңай келген жоқ. Бұл жолда қазақ халқы алапат шығындарға ұшырады, сан мыңдаған боздақтар қаза тапты, аштан қырылды, зиялы қауымын жоғалтты. Бірақ түптің түбінде аңсаған арманға қол жетті. - Тәуелсіздік жолында біздің аға - апаларымыз да өз өмірлерін құрбан етті. Олар кімдер? Білемізбе? (Желтоқсан жұлдыздары: Қайрат, Ләззат, Сәбира) Ұлы Отан соғысының батырлары (Әлия, Мәншүк апаларымыз). Осындай ер жүрек батырлар сақ тайпаларында болған. Олар өздерінің тәуелсіздігі үшін күресті. Сақ қоғамында әйелдерді құрметтеп сыйлаған. Тайпа көсемдері болып та сайланған.
Ү. Бекіту кезеңі «Өрмекші торы» 1. Спаргапис бастаған жауынгерлердің қателігі неде? 2. Томирис деген кім екен? 3. Сақтар қандай елдермен соғысты? 4. Елінің тәуелсіздігі үшін Шырақ қандай ерлік көрсетті? 1. Сақтар қандай елдермен соғысты? 2. Шырақтың орнында болсаң сен осындай әрекетке барар ма едің? 3. Спаргапис кім? 4. Сақ қоғамында өмір сүрген адамдардың тобы?
«Екі жұлдыз, бір пікір» әдісі. Оқушыларға стикерлер тарату.