Пән: Қазақстан тарихы Күні: Сынып: 5 | Мектеп: : Панфилов атындағы жалпы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Ажмеденова.Т. Қатысқандар саны: 14 Қатыспағандар саны: - |
Сабақ тақырыбы | Қаңлылардың қоғамдық құрылысы. |
Оқу мақсаттары | 5 .1. 2 . 2.-әлеуметік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушы: Қаңлылардың әлеуметтік топтардң ерекшеліктерін түсінеді. Басым бөлігі: Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін сипаттайды. Кейбір оқушы: Қаңлылардағы әлеуметтік топтарды қазіргі өмірмен байланыстырады |
Бағалау критерийлері | 1.Қаңлылардың әлеуметтік топ ерекшеліктерін түсінеді және сипаттайды. 2.Әлеуметтік топтардың қоғамдағы рөлін қазіргі өмірмен салыстырады |
Тілдік мақсаттар | Диалогке арналған тармақтар: -Қаңлылардың басқару жүйесін айта алады. -Әлеуметтік топтарға сипаттама жасайды. Жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Қаңлылардың әлеуметтік құрылысын ретімен орналастырады. - Пәнге тән лексика мен терминология: Хан, кіші хан, уәзір,әскери көсемдер. |
Құндылықтарға баулу | Осы тақырыпты оқыта отырып, өткен тарихына құрметпен қарау,еліне деген мақтаныш сезімін қалыптастыру. |
Пәнаралық байланыстар | Қазақ әдебиеті, дүние жүзі тарихы пәндерімен байланыстыра отырып таныстыру. |
Алдыңғы білім | Қаңлы мемлекетінің шығу тарихымен мәдениеті туралы біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы
10 мин
| Картада жер мекен атауларына ілінген суреттерді таңдау арқылы топқа бөлу.(Қостанай,Семей,Ақмола) Қызығушылықты ояту Ассоциация әдісі: Оқушыларға «қоғам»,«әлеумет» деген ұғымы ұсынылады.Ассоциация әдісі бойынша «қоғам»,«әлеумет» туралы еске түсіріп ,тақырыпты анықтаймын. - Суретте нелер бейнеленген? Сурет бойынша білетіндеріңді айтыңдар? 1. Әлеуметтік топ дегеніміз не? 2. Адамдардың бірте-бірте топтарға бөлінуін ретімен ата. Ендеше бүгінгі сабағымыз «Қаңлылардаң қоғамдық құрылысы »туралы болмақ. *Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру. | http://e-history.kz/kz/scorm/course/181 |
Сабақтың ортасы
30 мин
| Бүкіл сыныпқа арналған тапсырма: І тапсырма:Аудионы тыңдай отырып оқушылар мәтінмен таныса отырып, диаграмманы толтырыңдар. ІІ.Оқушылардың меңгеру деңгейін анықтау үшін «Жылдам жазба» әдіс арқылы қалыптастырушы бағалау ұйымдастырамын. Оқушылар сурет арқылы сипаттама береді. Әлеуметтік топтар |
| |
| | Сипаттама сы | |
| | | ә) «Жылдам жазба» әдісі Қаңлы қоғамындағы әлеуметтік топтардың қызметін сипаттаңыз. | http://www.tarih.spring.kz/kk/history/oldest/maps/ |
Бағалау критерийлері | Дескриптор | 1.Қаңлылардың әлеуметтік топ ерекшеліктерін түсінеді және сипаттайды. | - Мемлекеттің бес әкімшілік аймаққа бөлінгенін біледі; -Бескіші патша болғандығын біледі; -Кші патшалыққа билеуші ұлдары тағайындалғанын біледі; - Құлдардың айналысқан шаруашылығымен танысады. | ІІ тапсырма: «ВЕНН диаграммасы» Қаңлы мемлекеті мен қазіргі мемлекетінің басқару жүйесін салыстырады. Қаңлы мемлекеті мен қазіргі мемлекетінің басқару жүйесінде қандай ұқсастық бар? Қаңлы мемлекеті Қазіргі мемлекет
Бағалау критерий | Дискриптор | Әлеуметтік топтардың қоғамдағы рөлін қазіргі өмірмен салыстырады. | Әлеуметтік топтардың қоғамдағы рөлін қазіргі өмірмен салыстыра алады. | |
http://www.tarih.spring.kz/kk/history/oldest/maps/ |
Сабақтың соңы 5 мин | Үйге тапсырма. Эссе жазу «Қазақстандағы қоғамдық құрылысының қандай ерекшеліктері бар?» 60-80 сөз шамасында.
Кері байланыс: Мадақтау сэндвичі 1 бөлік – позитивті комментарий. Не ұнады? 2 бөлік – сындарлы сын. Не нәрсені жақсарту керек? 3 бөлік – келешекке арналған комментарий. Маған ұнады, бірақ келесі жолы … |
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Оқушылардың қабілеттері мен қабылдауына байланысты тапсырмалар сараланып берілді.Тілдік қабілеті жоғары оқушылар тілдік қабілеті төмен оқушылармен араластырылып отырғызылады. Қабілеті жоғары оқушылар ой қорытынды жасайды, тапсырмалар бойынша дәлелдер келтіре алады
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Мұғалім оқушыларды жұмыс жасау барысында бақылап жүреді, қажет болса кеңестер береді. «Ассоциация»әдісі, «Жылдам жазба» әдісі, «Мадақтау сэндвичі» әдістері арқылы бағалаймын. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Оқушылардың денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтауын қадағалаймын. Есте сақтау,ойлану қабілеттерін дамытып,ширату жаттығуын жүргіземін.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|