kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сызықтық алгоритмдерді программалау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы: Сызықтық алгоритмдерді программалау. Практикалық жұмыс

Мақсаты: сызықтық бағдарламаның құрылымымен танысу, өткен тақырыптарды қайталай отырып, сызықтық алгоритмді, математикалық моделін, программасын құру дағдысын қалыптастыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сызықтық алгоритмдерді программалау»




Мамандандырылған «Дарын» мектеп-интернаты









Ашық сабақ












Тақырыбы:

«Сызықтық алгоритмдерді программалау»


(Практикалық жұмыс)







Пәні: информатика

Сынып: 7 «А»

Пән мұғалімі: Утегенова М.Д.










Кентау қаласы

2016-2017 оқу жылы



Қысқа мерзімді жоспар


Информатика пәні мұғалімі: Утегенова М.Д.

Сыныбы: 7А

Мерзімі: 8.12.2016ж

Уақыты: 11:20-12:05

Пәні: информатика

Тақырыбы: Сызықтық алгоритмдерді программалау. Практикалық жұмыс

Мақсаты: сызықтық бағдарламаның құрылымымен танысу, өткен тақырыптарды қайталай отырып, сызықтық алгоритмді, математикалық моделін, программасын құру дағдысын қалыптастыру.

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

2 мин





1. Кіріспе.

2.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу.

Оқушыларды түгендеу.

Жұпқа бөлу.

Мұғаліммен сәлемдесу.

Оқушылар блок схема суреттері бар қағаз қиындылары арқылы жұптасады.

Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз.

Слайд 1








3 мин





Үй тапсырмасын пысықтау, сұрау. «Мыйға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар қоямын:

1.Меншіктеу операторы қалай жазылады?

2. Паскаль тілінде айнымалыларды енгізу операторы?

3. ІхІ - паскаль тілінде қалай жазамыз?

4. х2- паскаль тілінде қалай жазамыз?

5. Деректерді экранға шығару операторы?

6. паскаль тілінде қалай жазамыз?

7. Программа тақырыбы.

8. Бүтін тип?

9. y=(а-в)2+20 паскаль тілінде қалай жазамыз?

10. Программаның басы мен соңын көрсететін оператор.




Берілген сұрақтарға қол көтеріп жауап береді.


Әр бір дұрыс жауап 1 ұпай



Тапсырмаға берілген крийтерилер арқылы өзін-өзі бағалайды.









Слайд 2










Бағалау парағы

5 мин

І деңгей тапсырмалары:

Төмендегі өрнектерді Паскаль тілінде жаз:

а) ә)

б) в)

Бірін- бірі бағалауға нұсқау беру.


Оқушылар тапсырманы дәптерде орындайды.

Әр бір дұрыс жауап 1 ұпай



Өзара бірін- бірі бағалау.


Слайд 3-4


Жұмыс дәптерлері

Бағалау парағы

2 мин

Серіту сәті

Бүтін а санының түбіріне шығатын программа ретімен тұрғызыңыз.

Оқушылар берілген қыймалардың орның анықтайды

Слайд 5




23 мин


ІІ деңгей тапсырмалары: Берілген тапсырманың алгоритмін және программасын жазыңыз.

1. Қабырғалары a,b,c болатын үшбұрыштың периметрін есептеу.

2. Бірінші оқушы бір сағатта m себет, 2-оқушы n себет, ал 3-ші оқушы k себет алма жинаса, олар t сағатта қанша себет алма жинайды?

Өзін –өзі бағалауға нұсқау беру.


Оқушылар жұптасып есептің математикалық моделін құрады және жеке компьютерде Паскаль программалау тілінде бағдарламасын жазады.


Толық орындалған программа 3 ұпай



Тапсырмаға берілген крийтерилер арқылы өзін-өзі бағалайды.


Слайд 6


Компьютер, жұмыс дәптерлері





Бағалау парағы

4 мин

Сабақты қорытындылау

«Қатесін тап?»

Бағдарламаның қатесін табу 

1. Program шеңбер; 
Var L: Real; 
R,P: Integer; 
Begin 
Writeln(‘R-ді енгіз’); 
Read R; 
L:=2P*R; 
Writeln(‘L=‘, L); 
End.

2. Program f; 
Var v, t, s::integer; 
Begin 
readln(v, t); 
s:=v*t; 
Writeln (‘s=, s); End; 
3. Program R; 
a,b,h, s:integer; 
Begin 
readln(a,b,h); 
s:=(a+b)*h/2; 
read(‘s=‘, s); End. 


Оқушылар тақтада көрсетілген бағдарламаның қатесін табу арқылы ұпай жинайды.



Алған ұпайларын бағалау парағына түсіреді.


Толық қатесін бау 3 ұпай


Тапсырмаға берілген крийтерилер арқылы өзін-өзі бағалайды.


Слайд 7-9


Бағалау парағы


2 мин

Үйге тапсырма беру:

Төмендегі өрнектердің
алгоритмін, программасын
құрып келу.

1. k=(AX+B)-С
2. y=x2+1

Оқушылар тапсырманы дәптерлеріне көшіріп жазады.

Слайд 7


2 мин


Бағалау.

Жиналған ұпайлар бойынша өзін-өзі бағалау.

Жиынтық бағаны өзім қоямын.


15-10 ұпай – «5»

9-7 ұпай – «4»

6-4 ұпай – «3»

Оқушылар бағаларын күнделікке қойып, бағалау парақтарын мұғалімге өткізеді.


Бағалау парағы

2 мин

Рефлексия

Бүгінгі сабақта алдына қойған мақсатына жете алдың ба?

Оқушылар ойын айтып өтеді.





Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні:___________________________


Тапсырмалар

крийтерилер

дескриптор

ұпай

Үй тапсырмасы

Сұрақтарға жауап беру

әр бір дұрыс жауап

1 ұпай


І деңгей тапсырмалары:

Өрнектерді Паскаль тілінде жазу

әр бір дұрыс жауап

1 ұпай


ІІ деңгей тапсырмалары:

Тапсырманың алгоритмі дәптерде құрылып, программасы компьютерде орындалу керек

компьютерде екі тапсырманың программасы орындалды

6 ұпай



компьютерде бір тапсырманың программасы орындалды

3 ұпай


алгоритм ғана құрылды

1 ұпай


«Қатесін тап?»

Тақтада көрсетілген бағдарламаның қатесін табу

әр бір дұрыс жауап

1 ұпай



Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні:___________________________


Тапсырмалар

крийтерилер

дескриптор

ұпай

Үй тапсырмасы

Сұрақтарға жауап беру

әр бір дұрыс жауап

1 ұпай


І деңгей тапсырмалары:

Өрнектерді Паскаль тілінде жазу

әр бір дұрыс жауап

1 ұпай


ІІ деңгей тапсырмалары:

Тапсырманың алгоритмі дәптерде құрылып, программасы компьютерде орындалу керек

компьютерде екі тапсырманың программасы орындалды

6 ұпай



компьютерде бір тапсырманың программасы орындалды

3 ұпай


алгоритм ғана құрылды

1 ұпай


«Қатесін тап?»

Тақтада көрсетілген бағдарламаның қатесін табу

әр бір дұрыс жауап

1 ұпай



Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні:___________________________


Тапсырмалар

крийтерилер

дескриптор

ұпай

Үй тапсырмасы

Сұрақтарға жауап беру

әр бір дұрыс жауап

1 ұпай


І деңгей тапсырмалары:

Өрнектерді Паскаль тілінде жазу

әр бір дұрыс жауап

1 ұпай


ІІ деңгей тапсырмалары:

Тапсырманың алгоритмі дәптерде құрылып, программасы компьютерде орындалу керек

компьютерде екі тапсырманың программасы орындалды

6 ұпай



компьютерде бір тапсырманың программасы орындалды

3 ұпай


алгоритм ғана құрылды

1 ұпай


«Қатесін тап?»

Тақтада көрсетілген бағдарламаның қатесін табу

әр бір дұрыс жауап

1 ұпай






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Сызықтық алгоритмдерді программалау

Автор: Утегенова Меруерт Дуйсенбаевна

Дата: 08.06.2017

Номер свидетельства: 421063
