kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Санау жүйелеріне есептер шығару

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок по информатике. Тема: Санау жүйелеріне есептер шығару

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Санау жүйелеріне есептер шығару»

САБАҚТЫҢ ОҚУ-ӘДІСТЕМЕЛІК ЖОСПАРЫ


Оқытушы Қамалиден Айгерім Сағындыққызы

Пән Информатиканың теориялық негіздері

Мамандық 0111093 –информатика мұғалімі

Топ И-11 Күні _______________

Сабақтың тақырыбы : Санау жүйелеріне есептер шығару



Сабақтың негізгі сатыларына уақыттың мөлшерленуі

1. Ұйым-дастыру кезеңі

2.Тірек білімдерін қайталау

3. Жаңа материал-ды баяндау

4. Жаңа матери-алдарды бекіту

5. Білік-дағдыларды қалыптас-тыру

6. Үй тапсырмасы

7. Са-бақтың қорытындысын шығару

8. Бар-лығы

3

20

20

15

20

5

7

90


Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту, аралас, қайталау, бақылау.

Сабақтың түрі практикалық сабақ

Сабақтың мақсаты:

Білімділік : Студенттерге санау жүйелері жайлы түсінік беру. Екілік, сегіздік, ондық, оналтылық санау жүйелеріне есептер беру арқылы түсіндіру.

Дамытушылық : Компьютермен жұмыс істеу барысында ұқыптылыққа баулу. Қауіпсіздік ережесіне байланысты студенттерді сақтылыққа үйрету. Информатика пәніне деген оң көзқарас пен қызығушылығын арттыру.


Тәрбиелік: Компьютердің басқа программаларын меңгерте отырып, логикалық ойлау қабілетін дамыту.Өз ойын жүйелей жеткізе алуға дағдысын қалыптастыру.Оқушылардың шеберліктерін, тапқырлықтарын бақылау.


Пәнаралық байланыс: Математика, ағылшын тілі, физика, экономика.

Материалдық-техникалық құралдар : компьютер, интерактивті тақта

Негізгі әдебиеттер:

  1. Ермеков Н., Информатика: Алматы, Жазушы, 2002

  2. Исаев С.Ә., Компьютерлік технология негіздері курсына арналған практикум: Әдістемелік оқу құралы. Алматы: Абай атындағы АМУ. 2000

  3. А.Г. Гейн, А.И. Сенокосов, К.В. Тұрмағамбетова “Информатика” 2004 ж 


Қосымша әдебиеттер:

1. Тусупова С. А., Основы профессиональной работы на ПК под управлением.

2. Задачи по программированию/ С.А. Абрамов, Г.Г. Гнездилова, Е.Н. Капустина, М.И. Семон – М.: Наука. Гл.ред. физ.-мат. Лит., 1988-224 с.

3. Касаткин В.Н. Информация, алгоритмы, ЭЕМ. – М.: Просвещение, 1991-192с.


САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ


1. Ұйымдастыру кезеңі (студенттердің сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру) Студенттер түгенделіп, сабақ мақсатымен таныстырылады. Жаңа материалды түсіндіруге дайындық жүргізіледі.

2. Тірек білімін тексеру - сұрақ-жауап (топпен, жеке-дара, тапсырмаларды орындау, тесттер, кроссвордтар)

Сұрақ-жауап, әңгімелесу әдістері арқылы студент білімі тексеріліп, өтілген материал тақырыбы өтілетін материалмен байланыстырылады.

  1. Санау жүйесі дегеніміз не?

  2. Санау жүйесінің түрлерін атаңыз.

  3. Ондық санау жүйесіне екілік санау жүйесін қалай ауыстырады?

  4. Ондық позиция жүйесіне қандай сандар кіреді?

  5. Санау жүйесінде q дегеніміз не?

  6. Бөлшек сандарды санау жүйесінде қалай өрнектейміз?

  7. 3. Жаңа материалды баяндау

  1. Жаңа материалды бекіту

Жаңа материал сұрақ-жауап әдісі арқылы бекітіледі.

5. Білік-дағдыларын қалыптастыру (өзіндік жұмыс)

Өзіндік жұмыстарға тапсырма беріледі (ауызша, жазбаша түрде).

1 – тапсырма. Төмендегі ұғымдарды анықтап, сөйлемді аяқтаңдар:

А) Позициялық емес санау жүйесі дегеніміз-


мысалы,

ә) Позициялық санау жүйесі дегеніміз-


мысалы,

с)Санау жүйесінің негізі дегеніміз – бұл


г) Санау жүйесі дегеніміз – бұл


2- тапсырма. Сандард ашып жазыңдар.

=6412

= 245

6. Үй тапсырмасы

Өтілген тақырып бойынша пікірлесуге дайындық, қосымша әдебиеттерді пайдалана отырып, деректер келтіру.

7. Сабақ қорытындысын шығару «5»___ «4»___ «3»____ «2»_____


Оқытушы Қамалиден А.С. _______________

(қолы)


 








ДӘРІС МАТЕРИАЛЫ


Сандардың тарихы және санау жүйелері

1 – тапсырма. Төмендегі ұғымдарды анықтап, сөйлемді аяқтаңдар:

А) Позициялық емес санау жүйесі дегеніміз-


мысалы,

ә) Позициялық санау жүйесі дегеніміз-


мысалы,

с)Санау жүйесінің негізі дегеніміз – бұл


г) Санау жүйесі дегеніміз – бұл


2- тапсырма. Сандард ашып жазыңдар.

=6412

= 245


3 – тапсырма. «Римдік санау жүйесі» крассворды.



1



2




3



4


5





6




7






8









9











10



11

12






13


14







15







16

17





18

19





20

21





22



23




24



25

26











27





28










29











30



31





32





Көлденеңінен:

1.

80

18.

2001

3.

750

20.

3000

5.

510

22.

2400

7.

15

24.

209

8.

39

26.

900

9.

1001

27.

150

10.

40

28.

870

11.

94

29.

90

13.

26

30.

9

15.

109

31.

800

16.

201

32.

8


Тігінен

1.

79

17.

190

2.

34

19.

2100

3.

630

21.

1705

4.

81

22.

3400

6.

1026

23.

790

12.

300

24.

175

14.

7

25.

97


Сандарды позициялық санау жүйелеріне көшіру


1–т апсырма. Екілік санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне көшіріңдер:

=

2-тапсырма. Сегіздік санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне көшіріңдер:

=

=

3- тапсырма. Аралас ондық сандардың, екілік және сегіздік санау жүйелеріне көшіріп, пайда болған санның бөлшек бөлігінде бес орын қалдырыңдар:

11,5

432,45

91,36

4 – тапсырма. Екілік санау жүйесінен ондық санау жүйесіне бүтін санды көшіру ережесін жазыңдар:

5- тапсырма. Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне бүтін, санды көшіру ережесін жазыңдар:

6 – тапсырма. Төмендегі қосу амалы қай санау жүйесінде орындалған? 756+307+2456+24=3546

7-тапсырма. Біздің сыныпта барлығы – 1000112 оқушы бар. Олардың 1111002 пайызы «жақсы» және «өте жақсы» оқиды. Қанша оқушы «жақсыға» және «өте жақсыға» оқиды? Жауапты ондық санау жүйесінда жазыңдар.


8-тапсырма. «Екілік санау жүйесі» крассворды

1



2



3



4





5




























7

8






9


10














11

12






13












14



15




16



17


































19





20





Көлденеңінен:

1.=

6. =

7.=

8. +

9.=

11. Екілік санау жүйесіндегі ¼ Кб + 1/8 Кб + 2 байт қосындыда қанша байт бар?

14. Екілік санау жүйесінде жазылған лото ойынындағы «барабан таяқшалары » деп аталатын ондық сан.

16.

18.

19. =

20.=

Тігінен:

  1. =

  2. =

  3. - =

  4. Екілік санау жүйесінедегі бір жарым пұт.

  5. =

8. =

10. Ондық санау жүйесіндегі ғасыр.

12. Мектептің ең жоғарғы бағасы ...-дық санау жүйесінде.

13. Ең үлкен үш орынды екілік сан.

  1. =

16.+=

+=




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Санау жүйелеріне есептер шығару

Автор: Қамалиден Айгерім Сағындыққызы

Дата: 28.05.2017

Номер свидетельства: 419083
