Просмотр содержимого документа
«"Модельдерді сипаттау ?дістері, модельдер ?асиеті"»
ҚОСТАНАЙ ОБЛЫСЫ, НАУЫРЗЫМ АУДАНЫ, ҚАРАМЕҢДІ АУЫЛЫ
ЖАМБЫЛ ОРТА МЕКТЕБІ
(Жаңа білімді игеру сабағы )
Өткізген: Омаров Б.А.
2015-2016 ж
Күні: 11.01.2016
Сыныбы: 7 «В»
Такырыбы:Модельдерді сипаттау әдістері, модельдер қасиеті, түрлері
Мақсаты: 1. Программаның негізгі мүмкіндіктері туралы айту және қосымша ақпаратпен білімдерін толықтыру. 2. жеке жұмыс жасауға, жауапкершілікті сезіне білуге, нәтижеге жетуге ұмтылуға, өзінше ізденімпаздыққа тәрбиелеу. 3. Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Әдістері: Практикум, баяндау арқылы түсіндіру. Көрнекіліктер: Компьютер, оқулық, тақта. Міндеттері: 1. Логикалық ойлау қабілетін дамыта отырып, білім білік дағдыларын қалыптастыру. 2. Оқушының өз бетімен жұмыс істеуі, шығармашылық қабілетін дамыту.
Сабақтың барысы І. Ұйымдастыру кезеңі А) Оқушыларды сабаққа дайындау, түгендеу Ә) Ұқыпты, ынталы болуға үйрету ІІ. Үйтапсырмасынтексеру
ІІІ. Жаңа сабақ Модель дегеніміз - нақтыобъектіні, процесстінемесеқұбылыстыықшамәрішағынтүрдебейнелепкөрсету. Модельдеу – объектілерді, процесстердінемесеқұбылыстардызерттеумақсатындаолардыңмоделін (макетін) құру. Біздіңөміріміздегімодельдер: Модель – көрнекітүрдежазбашажоспар, сызбаретіндежасалуымүмкін. Мұндай модель барлықуақыттабіздіңойымыздабейнеленетін прототип пайдаболғанғадейінжасалады. Бір объект үшінәртүрлі модель жасалуымүмкін. Модельдіңжасалуызерттеумақсатынажәне прототип жөнінде жинақталған мәліметтердіңкөлемінетәуелдіболады. Модельдердіқасиеттерінеқараймынадайтоптарғажіктейді: 1. Қолдану аймағы. 2. Модельдеуақытфакторынескеру. 3. Білімсаласынақарайтоптау. 4. Модельдікөрсетутәсілінеқарайтоптау. Қолдану аймағына қарай модель не үшін және қандаймақсатқақолданыладыдегенсұраққажауап беру мақсатында оқу, тәжірибелік, ғылыми - техникалық, ойын, имитациялықтәріздітоптарғажіктеледі. Оқумоделі – көрнекіоқу құралдары, әр түрлімашықтандырушы, үйретушіпрограммалартүріндеболуымүмкін. Тәжірибелік модель – жобалауобъектісініңкішірейтілгеннемесеөтемайдаобъектілерүшінолардыңүлкейтілгенкөшірмесіболыптабылады. Ғылыми - техникалықмодельдер – процесстер мен құбылыстардызерттеумақсатындақұрылады. Оғанмысалретіндеэлектрондардыңжылдамдығын үдеткіш – синхротрон, найзағайдыңразрядынбақылаушықұралжәнетеледидартексеругеарналғанстендтердіайтуғаболады. Ойынмодельдеріне - әскери, экономикалық, спорттықойындаржатады. Бұлмодельдерәртүрліжағдайдаобъектінібақылауғажаттықтырады. Ойынмодельдеріадамдарғаәр түрлі жағдайда психологиялық көмек көрсетеді. Имитациялық модель – шынмәніндегінақтыобъектініөтежоғарыдәлдікпенбейнелейалады. Тәжірибенақтыобъектінізерттеу, бағалаумақсатындабірнешеретқайталанадынемесебірмезгілдеәртүрліжағдайдабірнешеұқсасобъектілерменқатар жүргізіледі. Дұрысшешімтаңдаудыңмұндайтәсілі байқау жәнеқатеніңәдісідепаталады. Модельдіуақытфакторынабайланыстыдинамикалықжәнестатистикалықдепекітопқажіктеугеболады. Статистикалық модель деп объект жөніндеалынғанақпараттыңбелгілібіруақытбөлігіндегіүзіндісінайтуғаболады. Динамикалық модель – уақыт барысындағы объектінің қасиеттерінің өзгерісінкөрсетумүмкіндігінбереді. Модельдердікөрсетілуәдісінеқарайматериалдықжәнеақпараттықболыпекітопқажіктеледі. Материалдықмодельдібасқасөзбензаттықнемесефизикалықдепайтуғаболады. Олартүпнұсқаныңгеометриялықжәне физикалық қасиеттерін көрсетеді. Материалдықмодельдердіңқарапайыммысалдарынабалаларойыншықтарыналуғаболады. Ақпараттықмодельдіқолменұстап, көзбенкөреалмаймыз. Себебі, олар тек ақпараттарға ғана құрылады. Мұндаймодельдерқоршағанортаныақпараттықжағынанзерттеугемүмкіндікбереді. Ақпараттық модель дегеніміз – объектінің, процесстің, құбылыстың қасиеттері мен күйінсипаттайтынақпаратжиынтығынжәнесыртқыәлемменөзарабайланысболыптабылады. Ақпараттықмодельгевербальдік модель жатады. Вербальдік модель дегеніміз – ойшанемесеәңгіметүрінде жасалған ақпараттық модель. Таңбалық модель депарнайытаңбалармен, яғникезкелгенжасандытілқұралдарыменкөрсетілгенақпараттықмодельдіайтады. Геометриялық модель – графикалықпішіндер мен көлемдіконструкциялар. Ауызша модель – иллюстрацияныпайдаланып, ауызшажәнежазбашасипаттаулар. Математикалық модель – объект немесепроцесстіңәртүрліпараметрлерініңбайланысынкөрсететінматематикалықформулалар. Құрылымдықмодельдер – схема, графиктер мен кестелер т. б. Логикалық модель – ой қорытындысы мен шарттардыталдаунегізгеалынғаніс - әрекеттердітаңдаудың әр түрлінұсқаларыкөрсетілгенмодельдер. Арнайымодельдер – ноталар, химиялықформулалар. Кезкелгенжұмыстықолғаалмасбұрын, берілгені мен соңғынәтижежәнеорындалатыніс - әрекеткезеңдерінайқындапалуқажет. Модельдеукезіндебастапқызерттелетін объект – прототип болады. Модельдеудіңсоңғыкезеңішешімқабылдауболыптабылады. Модельдеуарқылызерттелгенмодельдіңжаңаобъектісінқұруға, бар объектініжақсартуғанемесеқосымшаақпараталуғаболады. Модельдеудіңнегізгікезеңдеріесептіңқойылушарты мен мақсатынақарай анықталады.
ІҮ. Сабақтыбекіту: Ү.Бағалау: Оқушылардыбілімінесайбағалау. ҮІ. Үйгетапсырма: Модельдердісипаттауәдістері, модельдерқасиеті, түрлері