Сабақтың тақырыбы: | Мәтіндік ақпаратты кодтау. |
Сілтеме | Оқулық 7- сынып Е.А. Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.А. Бекетауов Әдістемелік нұсқаулық . |
Мақсаты: | Мәтіндік ақпаратты кодтаудың ұстанымдарын көрсету |
Оқушылар білуі тиіс | мәтіндік ақпараттың компьютерде кодталуын, кодтық кестелерінің міндетін, орыс тілді мәтіндерді кодтау мәселелерді. |
Оқушылар үйренуі тиіс | Кодтау кестелерін қолданып, мәтіндік ақпаратты екілік код түрінде көрсетуді |
Күтілетін нәтиже | Мәтіндік ақпаратты кодтайды. Мәтіндерді кодтау мәселелрін түсінеді |
Сабақтың түрі: | Жаңа білім беру |
Негізгі дереккөздер: | Оқулық, таратпа қосымша материалдар. |
Әдіс –тәсілдер: | Топпен жұмыс, жұппен жұмыс, ішінара ізденіс, сұрақ-жауап |
Сабақтың барысы: |
Ұйымдастыру (3 мин) | Оқушылармен сәлемдесу, « Жұдырық» жаттығуы. |
Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою. (2 мин) | Оқушылар алдына күнделік, әрекеттер сызбасы ұсынылады. Балалар алдарына мақсатқа жету әрекеттерін топтың қалауы бойынша таңдайды. |
Кезеңдер. Берілетін уақыт (40 мин) | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
«Білу» теориясы. (10 мин) | Өткен тақырып бойынша 2 сұрақ дайындау Жаңа білімді ашу үшін топтарға тапсырмалар беріледі | Қарапайым, күрделі сұрақтарды топтар бір-біріне қояды, жауап табылғанша білмеген топтың жауабын білген топ айтады.. 1-топ Кодтау мен символдардың мәні туралы түсіндіреді 11 бет 2-топ ASCII- жүйесіндегі кодтау 11-13 бет 3- топ 2,3- кестені түсіндіру 14 бет 4-топ Unicode кодтау кестесі |
«Түсіну» теориясы. (4 мин) | 99 111 109 112 117 116 101 114 Computer | Өздері қалаған сөздерді 3 тілде жазу |
«Қолдану» практикасы. (8мин) (Қарапайым тапсырмалар) | Тәжірибелік жұмыс | Компьютерде деңгейлік тапсырмаларды ретімен орындайды |
«Талдау» теориясы. (5 мин) (Салыстыр, айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясы не?) | Сұрақ-жауап Кодтау Декодтау Unicode | Сұрақтарға жауап беріледі |
Сергіту сәті. (1мин) | Көзге арналған жаттығу |
«Жинақтау» теориясы (4мин) (қорытынды шығару, анықтама беру, мазмұнды жүйелі кесте т.б түрінде) | Өзара өткен тақырып бойынша сұрақ дайындайды | Сұрақтарға жауап береді |
«Бағалау» практикасы. (2мин) | Мәтіндік ақпаратты кодтау мазмұнын бағала | Мәтіндік ақпаратты кодтау маңыздылығын түсіндіреді |
Рефлексия (1мин) Критерийлер бойынша формативті бағалау | Формативті, суммативті бағаланады | Оқушылар сабақ барысында ғы әрекеттері туралы пікір айтады |
Үйге тапсырма. | Үйге тапсырма §3, оқу, сұрақтарға жауап | Күнделікке бағаларын қойғызады, түсінбегендерін сұрайды |
"Жұдырық" тренинг.
*Сіздер жұдырықты ашамыз деп күштедіңіз, ал, сіз ашпаймын деп тырыстыңыз.
Қорытынды: біз әбден күш көрсетіп, адам жанын қинауға құмармыз. Жай сөйлесек, жылы-жылы сөйлеп жыланды інінен шығаруға да болады. Ал осыны біз күштемей-ақ жай ғана қолыңызды аша салыңызшы деп айтуға да болар еді ғой!