Сабақтың тақырыбы:
Мәтінді сәйкестендіріп тану технологиясы
Сілтеме
«Информатика» оқулығы Б.Қ.Сапарғалиева, Н.Е.Масалимова, Г.А.Тезекбаева 10 сынып /қоғамдық-гуманитарлық бағыт/ «Арман -ПВ» баспасы 2014жыл
Мақсаты
Білімділік
Мәтінді сәйкестендіріп тану технологиясымен таныстыра отырып меңгерту
Дамытушылық
Оқушылардың логикалық ой-өрісін, дүниетанымын, зияткерлік қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік
Оқушыларды ақпараттық мәдениетке, техниканы ұқыпты пайдалануға тәрбиелеу.
Оқыту нәтижесі
1. Мәтінді сәйкестендіріп тану технологиясы мен танысады;
2. Тақырып бойынша алған теориялық білімдерін практикалық тапсырма орындауда тиімді пайдаланады
Сабақтың әдісі
Баяндау, сұрақ-жауап, диалог, тест жұмысы, топпен жұмыс, АКТ қолдану, Сын тұрғысынан ойлау («Ой тастау», «Мағынаны тану», «Топтастыру», «Кесте толтыру»,), «Үш сөйлем»
Сабақ барысы
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті
І.Ұйымдастыру
-сәлемдесу;
-түгендеу;
-топқа бөлу /сканер және принтер/
Білу
Видеоролик көру сұрақ-жауап
Асtivote Тест жұмысы
1 Графикалық ақпартты (суреттерді, сызбаларды) қағаздан дербес компьютерге енгізу құралы:
- ) мәтіналғы
- ) принтер
- ) монитор
D) пернетақта
E) тінтуір
2. Қайсысы компьютердің негізгі құрылғысына жатпайды?
A) мәтіналғы
B) тінтуір
C) пернетақта
D) процессор
E) монитор
3. Адам ең көп ақпаратты ненің көмегімен алады?
A) сезу мен көрудің
B) иіскеу мен естудің
C) есту мен көрудің
D) көру және дәмін татудың
E) дәмін татудың
4. Информатика оқулығында келтірілген мәліметтер ақпараттың қай түріне жатады?
A) мәтіндік және графикалық
B) графикалық және естілетін
C) электромагниттік, көрінетін
D) сандық және музыкалық
E) барлық жауап дұрыс
5. Білім берудің ақпарттық ресурстары дегеніміз не?
A) Оқу үдерісінде қолдану үшін арнайы жасалған программалық өнімдер
B) журнал
C) кітап
D) дәптер, кітап
E) қалам, дәптер, кітап
- . Мамандар дербес компьютерлік техниканың құрылғыларын не деп атайды?
A) Hardware (қатты темір тауар)
B) DVD
C) принтер
D) мәтіналғы
E) монитор
- . Мамандар дербес компьютерлік программалық қамтамасыз етуді не деп атайды?
A) «Software» (жұмсақ тауар)
B) «Hardware»(қатты темір тауар)
C) қатты немесе жұмсақ тауарлар
D) жеңіл тауар
E) ДК қосалқы құрылғылары
8. Ақпараттың тез дайындаудың бір тәсілі, ол -..
A) қағаз жазу
B) сканерлеу
C) ДК мәтіндік редакторда теру
D) таспаға жазу
E) барлық жауап дұрыс
9. TWAIN дегеніміз не?
A) суретті алдын ала орнату программаларының бірі
B) мәтін теретін программа
C) мұрағаттау программасы
D) ДК қосалқы құрылғысы
E) антивирустық программа
10. Винчестер дегеніміз.
A) дискета
B) қатты диск
C) лазерлік диск
D) флешка
E) процессор
Түсіну
Шар ішіндегі сұрақтарға жауап береді
Қолдану
Сканер тобына
Ақпарат көздері
Жалпы сканерлеу жұмысы фотокөбейткіш құрылғылардың қызмет ету принципіне негізделеді:
- сканерленген кескін электронды түрде сақталады;
-мәтіналғы мәтінді суреттен бөлек ажырата алмайды, оларды ақ және қара түсті графикалық кескін ретінде ұсынады.
Сканерленген кескін мәтін мен суреттен тұратын болса, онда OCR көмегімен:
- Мәтінді суреттен бөлуге;
- Мәтінді мәтіндік процессордың форматында жазуға болады.
Принтер тобына
Құжатты алу үдерісі:
ОСR пакеті екі типке бөлінеді: оқытылатын және интеллектуалдық.
Интеллектуалдық пакетте суретті мәтіналғыдан өткіземіз, OCR жүйесінің программасы арқылы автоматты сәйкестендіреміз. Осы пакет арқылы минутына 1200 символды сканерлеп, сәйкестендіріп үлгеруге болады.
Талдау
Тәжірибелік тапсырмалар
Тапсырмаларды сканер арқылы өткізіп оны АBBYY FINEREADER сәйкестендіру жүйесімен орындауға нұсқау беру
№1 – тапсырма
Дербес компьютерде құжатты сканерлеңдер
- FineReader программасын іске қосыңдар;
- Сәйкестендіріп таныңдар;
- Word құжатына түрлендіріп сақтаңдар.
№2-тапсырма
Дербес компьютерде құжатты сканерлеңдер
- FineReader программасын іске қосыңдар;
- Сәйкестендіріп таныңдар;
- Word құжатына түрлендіріп, кестені толтырыңдар
№3-тапсырма
Дербес компьютерде құжатты сканерлеңдер
- FineReader программасын іске қосыңдар;
- Сәйкестендіріп таныңдар;
- Суреттегі компьютердің негізгі құрылғыларын ғана қалдырыңдар
Жинақтау
«Үш сөйлем» әдісі
Бағалау
Топ басшыларындағы бағалау парағын алу және жиынтық бағаны өзім қоямын
VІІІ. Үй тапсырмасын беру
§7 Мәтінді сәйкестендіріп тану технологиясы тақырыбын оқу, мазмұндау
Рефлексия
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Сәлемдесіп, кезекші оқушы жайлы ақпарат береді, түрлі-түсті таратпаны таңдау арқылы топқа бөлінеді
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын анықтайды
Постермен жұмыс жасайды. Топпен байланыс орнатады. Сұрақты бірге талдап, жауап береді. Постерді қорғайды
Топпен жұмыс. Оқушылар компьютерде тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды.
Оқушылар дәптерлеріне бүгінгі сабақ бойынша 3 сөйлем жазады және оқиды.
Топ басшылары бағалау парағын береді.
Күнделікке жазып алады.
Оқушылар стикерге сабақтың 2 ұнаған тұсын жазады және 1 тілек жазады.