kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Информатика 5 класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Информатикадан 5 сынып ушін кунделікті сабақ жоспары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Информатика 5 класс»

Информатика 5-сынып

Бөлім

Тақырып

Менің алғашқы программам.

Оқу мақсаты

5.3.3.1. Тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого, Scrath)

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар істеуге дағдыланған:

Ойын программасында тармақталу және цикл командаларын қолданып программа құру

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Ойын программасында әр блоктың командаларымен жұмыс жасай алу және программада қадам санын енгізіп, өзгерте алу

Кейбір оқушылар істеуге қабілетті:

Ойын программасында тармақталған және циклдік командаларды қолдана отырып анимация құра алу

Бағалау критерийлері

  • Scratch бағдарламасында нысандармен жұмыс жасай біледі

  • Тармақталу және цикл командаларын қолданып бағдарлама құрады.

  • Scratch бағдарламасында фонды, қадам санын өзгерте отырып анимация құра алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар істей алады:

Scratch бағдарламасында нысандардың атауларын дұрыс қолдана алады.

Пәндік лексика мен терминология:

Спрайт, скрипт, графика, сахна, блок, команда, сенсор, оператор

Сұхбатқа, хатқа арналған пайдалы сөздер:

Scratch бағдарламасында орналасқан нысанды өңдеу батырмалары ...... орналасқан

Жобаны сақтау үшін ..... бұйрықтары қолданылады.

Файлдың кеңейтілімі .....

Құндылыққа баулу

Өз бетімен АКТ-ны қолдана алатын, шығармашыл, инновациялық өзгерістерге бейім, ізденімпаз тұлға қалыптастыру. Тіл меңгеруге бейімдеу.

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі. Бейнелеу. Математика.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Программалау тілдері, Scratch бағдарламасының интерфейсі туралы біледі.

Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың басы

3 мин






4 мин









Шаттық шеңберін құрып, «Жүрек жылуы» тренингін ойнату.

Мақсаты: оқушылар бір-біріне жүрек жылуын сыйлап, әр оқушы бір-біріне мейірімді, қайырымды, жылы сезімге толы екенін, жақсылықтын бәрі жүректен шығатынын жеткізу. Жүрекшенің екінші жағында топ аттары бойынша топқа біріктіріледі.

1-топ: «Спрайт»

2-топ: «Сприт»

3- топ: «Скретч»

Үй тапсырмасын тексеру:

«Кубизм» әдісі

Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қою.

Мақсаты: оқушылардың алдыңғы сабақта алған білімдерін тексеру, есте сақтау қабілеттерін анықтау, ой жинақтау.

  1. Scratch деген не?

  2. Лого тілі қай жылы шыққан?

  3. Неліктен программалау ортасында скриптілерді қолданамыз?

  4. Программада штамп құралы қайда орналасқан?

  5. Scratch программалау ортасын қалай жүктейміз?

  6. - батырмасының атқаратын қызметі қандай?


Оқулық, компьютер, интерактивті тақта, слайд, Scratch бағдарламасы, маркер, жұмыс дәптері, карточка.


Сабақтың ортасы

10 мин

































15 мин































































7 мин

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Оқушыларға оқулықтан жаңа тақырып бойынша мәтінді бөліп беру. Оқушылар оқи отырып бір-біріне түсіндіреді.

Мақсаты: оқушыларды топтық жұмыс жасауға баулу, өз ойларын ашық жеткізе білуге үйрету, Scratch ортасымен танысу.

Постер қорғау. Әр топ берілген тапсырмалар бойынша постер дайындайды, қорғайды. (Топтық жұмыс)

1-топ: Программалау тілі

2-топ: Программаның жазылу түрлері

3-топ: Scratch ортасы

1-тапсырма:

Қай блок командасына жататынын анықтап, сәйкестендір:


Скрипт атауы

Блог атауы

1



Сенсорлар блогы

2



Басқару блогы

3


Операторлар блогы

4



Оқиғалар блогы

5



Ішкі блог

6



Қозғалыс блогы

7



Дыбыс блогы

8



Қылқалам блогы


Дecкриптор:

  • блок командаларының қандай қызмет атқаратынын біледі.

  • скрипт атауы мен блок атауын біледі



Қалыптастырушы бағалау: вазада тұрған конфеттен таратып беру (әр жауапқа бір конфет)




2-тапсырма: Себебін анықтап Неліктен пайдаланамыз бөліміне жауап жазады.


Фон және спрайттар кітапханасы

Неліктен пайдаланамыз?

1

Фондар кітапханасы











Жоба жасау барысында сахнаны безендіру үшін әртүрлі фонды таңдап алу үшін фондар кітапханасын пайдаланамыз.

2

Спрайттар кітапханасы


Мысық спрайттың орнына кез келген басқа кейіпкерді алу үшін спрайттар кітапханасын пайдаланамыз



Дескриптор: Фон және спрайттар кітапханасын қолдана алады.


Қалыптастырушы бағалау: вазада тұрған конфеттен таратып беру(әр жауапқа бір конфет)



3-тапсырма:


«Сүңгуір» және «Балық» скрипттеріндегі айырмашылықты анықтаңыз. Жауабыңызды түсіндіріңіз._____________________________________________________________________


Дескриптор: берілген интерфейсті көре отырып бағдарламаның қайсысына жататынын анықтайды.












Қалыптастырушы бағалау: вазада тұрған конфеттен таратып беру(әр жауапқа бір конфет)


4-тапсырма:

Scratch ойын бағдарламалық ортасында қолданылатын циклдік командаларды белгілеңіз.









Дискриптор жазу: циклдік командаларын айыра біледі.

Қалыптастырушы бағалау: вазада тұрған конфеттен таратып беру(әр жауапқа бір конфет)


5 - тапсырма. Төменде көрсетілген кейіпкер мен фон түсін ойын программа ортасында орында. Кейіпкерді қозғалысқа келтіріп, командаларын дәптерге жазып көрсет.

Дескриптор:

  • ойын программанда фон түсін таңдай алады

  • ойын программасында нысанға қозғалыс енгізе алады

Оқулық, компьютер, интерактивті тақта, слайд, Scratch бағдарламасы, маркер, жұмыс дәптері, карточка.


Сабақтың соңы

3 мин

Қорытындылау

«Сұрақ-жауап» әдісімен бекіту.

Сенсорлар блогы қандай?

Қозғалыс блогы қандай қызмет атқарады?

Дыбысты қай блок арқылы қоямыз?

Фон және спрайттар кітапханасынан не алуға болады?

Scratch ойын бағдарламалық ортасында қолданылатын циклдік командаларды ата.

Scratch ойын бағдарламалық ортасында қолданылатын тармақталу командаларды ата.

Қалыптастырушы бағалау: вазада тұрған конфеттен таратып беру(әр жауапқа бір конфет)


«Бес саусақ» әдісі кері байланыс алу


Үй жұмысы: Scratch ойын бағдарламалық ортасында циклдік, тармақталу блоктарды қолданып нысанды қозғалысту бағдарламасын жаса.


Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, деңгейлік тапсырмалар, сәйкестендіру кестесін, жеке, топтық тапсырмаларды орындайды.

Өткен тақырыпты сұрау барысында «Кубизм» ідісін қолданудың тиімділігі

Оқушылар жеке, жұптық, топтық жұмыс жасауын ұйымдастырамын. Тақырыпқа байланысты сілтемелерді (Scratch ойын бағдарламалық ортасында) қолданамын. Мадақтау, тәтті тарату арқылы ынталандырамын. Қабілетті оқушылар қосымша Scratch ойын бағдарламалық ортасында бағдарламасында қозғалыс программасын құрады.




Оқушылардың әрбір нәтижелі әрекеттері үшін ынталандыру мақсатында тәттілер таратамын.


Кері байланыста «Бес саусақ» әдісі бойынша өзін-өзі бағалайды.

Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника ережелерін сақтау, көзге арналған жаттығулар орындау.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Информатика 5 класс

Автор: Мусаева Меймангуль Зайнидиновна

Дата: 26.02.2018

Номер свидетельства: 459792
