Т?йінді идеялар: Бірлескен топты? ж?мыс о?ушыларды? ынтыма?тасты?ын дамытуды? ?уатты ??ралы болып табылады.
Саба? кезе?дері:
Кіріспе.
?ызы?ушылы?ты ояту. ?йымдастыру.
О?ушылармен амандасу, т?гендеу
Тренинг: ?р топты? о?ушылары бір тізбекпен т?ра ?алады да со??ы о?ушы алдында?ы о?ушыны? ар?асына м??алім ?сын?ан суретті сауса?ымен салады.Ойынны? шарты- не екенін с?рамай, денесімен сезініп, т?йсіну.
Оны о?ушы сезіп, т?йсініп, сол т?йсінген суретін алдында?ы о?ушыны? ар?асына салады,солай жал?аса береді.Е? со??ы о?ушы сезініп, т?йсінгенін ?а?аз бетіне т?сіреді де, ал?аш?ы н?с?асымен салыстырады. Оларды? арасында аса айырмашылы? болмайды»
О?ушылар м?тіндік, кестелік редакторларды? белгіше пара?шалары ар?ылы топ?а б?лінгенде сол пара?шаны? артында ?й тапсырмасы бойынша с?ра?тар берілген. О?ушылар с?ра?тар?а жауап береді.
Паскаль тілі ?ай жылдары жасалды?
Паскаль тіліні? авторы кім?
Кез - келген программа ?андай т?йінді с?зден басталады?
Операторлар ?андай т?йінді с?здерді? арасында жазылады?
Просмотр содержимого документа
«Электронды? кестелер. Кестелік процессорды? терезе интерфейсі»
Ақтөбе қаласы
Пригород орта мектебі
Қысқа мерзімді жоспар
Тақырыбы: «Электрондық кестелер. Кестелік процессордың терезе интерфейсі. Электрондық кестелердің негізгі ұғымдары».
Пәні:информатика
Сынып: 8 «а»
Пән мұғалімі: Туркменбаева Алима Азижановна
Ақтөбе қаласы.
2015-2016 оқу жылы.
Сабақтың тақырыбы: Электрондық кестелер. Кестелік процессордың терезе интерфейсі. Электрондық кестелердің негізгі ұғымдары.
Мақсаты: Оқушыларды ЕХСЕІ кестелік процессоры, негізгі түсініктер мен амалдар, Excel мүмкіндіктерімен, жұмыс кестесінің элементтерімен танысу. Жаңа құжатты сақтап, құруды, ашуды, берілгендерді енгізуді үйрену.
Оқу нәтижелері: Оқушылар ЕХСЕІ кестелік процессоры, негізгі түсініктер мен амалдар, Excel мүмкіндіктерімен, жұмыс кестесінің элементтерімен танысады. Жаңа құжатты сақтап, құруды, ашуды, берілгендерді енгізуді үйренеді.
Сабақ түрі: Жаңа білімді меңгерту.
Сабақта 7 модульдің кіріктірілуі
ОЖТ(оқытудын жаңа тәсілдері): Топтық жұмыс,
СТО:Блум таксономиясы жоғары және төменгі деңгей сұрақтары
АКТ: интерактивті тақта,
ОБжК: (оқытуды басқару және көшбасшылық): таныстырылымды қорғау
ОҮБ: (формативті, сумативті). Бағалау парақшасы бойынша өзін –өзі бағалау.
Дарынды және талантты балаларды оқыту:
Көрнекілігі: ДК, интерактивті тақта, тапсырмалар, стикер, түрлі түсті қалам, постер.
Түйінді идеялар: Бірлескен топтық жұмыс оқушылардың ынтымақтастығын дамытудың қуатты құралы болып табылады.
Сабақ кезеңдері:
Кіріспе.
Қызығушылықты ояту. Ұйымдастыру.
Оқушылармен амандасу, түгендеу
Тренинг: Әр топтың оқушылары бір тізбекпен тұра қалады да соңғы оқушы алдындағы оқушының арқасына мұғалім ұсынған суретті саусағымен салады.Ойынның шарты- не екенін сұрамай, денесімен сезініп, түйсіну.
Оны оқушы сезіп, түйсініп, сол түйсінген суретін алдындағы оқушының арқасына салады,солай жалғаса береді.Ең соңғы оқушы сезініп, түйсінгенін қағаз бетіне түсіреді де, алғашқы нұсқасымен салыстырады. Олардың арасында аса айырмашылық болмайды»
Топтастыру. мәтіндік, кестелік редакторлардың белгіше парақшалары арқылы сыныпты 2 топқа бөлу.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушылар мәтіндік, кестелік редакторлардың белгіше парақшалары арқылы топқа бөлінгенде сол парақшаның артында үй тапсырмасы бойынша сұрақтар берілген. Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Паскаль тілі қай жылдары жасалды?
Паскаль тілінің авторы кім?
Кез - келген программа қандай түйінді сөзден басталады?
Операторлар қандай түйінді сөздердің арасында жазылады?
Қайталау операторы дегеніміз не?
Қайталау операторының неше түрі бар?
Программаның сипаттау бөлімі қандай түйінді сөзден басталады?
REPEAT және WHILE операторының айырмашылығы неде?
REPEAT операторында қандай түйінді сөз қолданылады? Оның аударылымы қандай
WHILE операторында қандай түйінді сөз қолданылады? Оның аударылымы қандай
3. Жаңа сабақ.
Бүгінгі жаңа сабақ тақырыбы бойынша құрылған контентті көруді ұсынамын.
Мағынаны тану. Көрсетілген контентті пайдалана отырып, 1 және 2 топтарға оқулықтан «Электрондық кестелер. Кестелік процессордың терезе интерфейсі. Электрондық кестелердің негізгі ұғымдары.».
тақырыбын оқып, таныстырылым дайындау. 2 топ Электрондық кестелер бағдарламасын ашып тақтада түсіндіру.
Оқушылар топта мәтінді жеке оқиды, жұпта, топта талқылайды. Постер жасайды. Екі топ бір-біріне жұмыстарын түсіндіреді.
4. Өзіндік жұмыс
Сәйкестендіру тесті.
5. Сергіту сәті.
Жұмбақ шешу
Жұмбақтың шешімін 3тілде айту.
1.Тұрады ол жолдармен бағандардан,
Және тұрар ұяшықтар ағымынан.
Кәне ойланып көрейік ол не екен,
Баған менен жолдарды қиылыстырған.
(Кесте, Таблица, Table)
2. Кестенің бір негізгі элементі,
Көлденең ұяшық құру қызметі.
Ұяшық емес, баған емес ол не екен?
Кестенің негізгі болған қызметі.
(Жол, Строка, Line)
3. Тіктөртбұрышқа ұқсайды,
Елемей кетуге болмайды.
Бағанменен жолдардың қиылысы,
Кестеде қай элементті құрайды.
(Ұяшық, Ячейка, Stage)
6. Қорытындылау.
Өзіндік жұмыс "Кестелік редактор туралы менің білетінім ..." шағын эссе
7. Үйге тапсырма.
1. «Электрондық кестелер. Кестелік процессордың терезе интерфейсі. Электрондық кестелердің негізгі ұғымдары» тақырыбын оқу. Дәптермен жұмыс жасау.
2. «Электрондық кестелер. Кестелік процессордың терезе интерфейсі туралы қосымша ақпарат жинап әкелу.
8. Кері байланыс
1.Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?
2. Не үйрендік?
3. Бүгінгі үйренгеніңіз Сіз үшін болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба?
4. Сабақ сізге ұнады ма? Сабақтың ұтымды жерлері қандай болды?