kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Электронды? кестелер. Кестелік процессорды? терезе интерфейсі. 8 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: Электронды? кестелер. Кестелік процессорды? терезе интерфейсі.

Саба?ты? ма?саты:

Білімділік: О?ушыларды? кестелік процессор ж?не оны ??деу, MS Excel  программасыны? терезе интерфейсімен, ??жаттарды ??ру ж?не са?тау туралы білімдерін ?алыптастыру;

Дамытушылы?: О?ушыны? ойлауын дамыту?а, п?нді о?ып ?йренуге ?ажетті білім, білік ж?не іскерлік да?дыларын ме?геруді бекітуге ба?ыттау. 

Т?рбиелілік: Жан-жа?ты болу?а, ?з бетімен ж?мыс істеуге, топта бірін-бірі сыйлау?а, бір-біріні? пікірін ты?дай білуге т?рбиелеу. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Электронды? кестелер. Кестелік процессорды? терезе интерфейсі. 8 сынып»

Сыныбы:  8 «Ә»

Күні: 26.02.16

Сабақтың тақырыбы:

 Электрондық кестелер. Кестелік процессордың терезе интерфейсі.

Сабақтың мақсаты:

 -Оқушылардың кестелік процессор және оны өңдеу, MS Excel программасының терезе интерфейсімен, құжаттарды құру және сақтау туралы білімдерін қалыптастыру;
Оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағыттау. 

-Жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге, топта бірін-бірі сыйлауға, бір-бірінің пікірін тыңдай білуге тәрбиелеу;

 - Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін  дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Сабақтың типі:

Аралас

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

жеке-дара

Сабақтың көрнектері:

Оқулық, компьютерлер, проектор, қима қағаздар, карточка

Уақыты

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Ресурстар, көрнекі құрал жабдықтар

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

1.Оқушылармен амандасу, оқушыларды түгелдеу. 



Оқушылар орындарынан тұрып амандасады.



 




Үй жұмысын тексеру

2 мин


-Алгоритм дегеніміз не?

- Алгоритм түрлері қандай?

- Тармақталу алгоритмі дегеніміз не?

- Тармақталу алгоритмі қандай оператор арқылы орындалады?

- Кез-келген программа қандай сөзден басталады?

- Цикл дегеніміз не?

Оқушылар орындарынан тұрып сұрақтарға ауызша жауап береді.


Жаңа сабақ

15 мин

Жаңа сабаққа ой қозғау.

сурет қиындысы

сөз қиындысы таратылады.




Жаңа сабақты түсіндіру

§26 оқу, 93-98 бет




Оқушылар берілген қиындыларды құрастырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады, мақсатын қояды.



Оқушылар орындарында отырып тыңдайды, анықтамаларды дәптерлеріне жазып отырады.


Сурет, сөз қиындылары






Компьютердегі тәжірибелік жұмыс

10 мин















  1. Оқулықпен жұмыс. 8,1 тапсырма 98 бет. Тапсырманы ДК-де Microsort Excel бағдарламасында орындау.

  2. “Менің жасым нешеде?”.















Оқушылар компьютерде тапсырманы орындайды.


Тапсырма:
• А1 ұяшығына «Мен... қаласында дүниеге келдім» деген мәтінді енгізіп, оның сол жақ шетке ығысып орналасқанына көңіл бөліңіз.
• В1 ұяшығына туған жылыңызды енгізіңіз.
• С1 ұяшығына биылғы жылды енгізіңіз.
• D1 ұяшығына =С1 - В1 формуласын енгізіңіз. Нәтижесі қалай болады? D1 ұяшығында сіздің жасыңыз көрсетіліп тұр.
• Осылайша 2030 жылы өзіңіздің қайжаста болатындығыңызды есептеңіз.

Оқулық, компьютер, Microsort Excel бағдарламасы


карточка







Сабақты бекіту

7 мин


Берілген тақырып бойынша кестені құру. Тапсырманы Microsort Excel бағдарламасында орындау.


Шығармашыл оқушы

Әрбір оқушыға әр түрлі тақырыптар беріледі

1. Сыныптағы мүліктің тізімін жасап, кесте толтыр.

2. Апта күндері туралы кесте толтыр.

3. 8-сынып оқушыларының тізімі туралы кесте толтыр.

4. Өзіңнің сыныбыңа арналған сабақ кестесін толтыр.

5. 8-сынып оқушыларының пайдаланылатын оқулықтары туралы кесте толтыр.

6. Ай аттары туралы кесте толтыр.

7. Мектептегі сабақ беретін мұғалімдердің тізімін жазып, кесте толтыр.

Компьютер, MS Excel бағдарламасы, карточка

Рефлексия

4 мин

Экраннан әр оқушы сабақ туралы өз пікірін айтады.


Бүгін мен ......................... білдім.

......................... қызықты, ......................... қиын болды.

Мен ....................... үйрендім.

Мен тапсырмаларды .................... орындадым.

........................ орындап көремін.

Енді мен .............................істей аламын.

 

Бағалау

3 мин

Оқушыларды бағалау



Үй жұмысы

2 мин

§26 оқу, 93-98 бет


Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.




2- Тапсырма. “Менің жасым нешеде?”.


Excel бағдарламасын іске қосамыз.

• А1 ұяшығына «Мен... қаласында дүниеге келдім» деген мәтінді енгізіп, оның сол жақ шетке ығысып орналасқанына көңіл бөліңіз.
• В1 ұяшығына туған жылыңызды енгізіңіз.
• С1 ұяшығына биылғы жылды енгізіңіз.
• D1 ұяшығына =С1 - В1 формуласын енгізіңіз. Нәтижесі қалай болады? D1 ұяшығында сіздің жасыңыз көрсетіліп тұр.
• Осылайша 2030 жылы өзіңіздің қайжаста болатындығыңызды есептеңіз.


2- Тапсырма. “Менің жасым нешеде?”.


Excel бағдарламасын іске қосамыз.

• А1 ұяшығына «Мен... қаласында дүниеге келдім» деген мәтінді енгізіп, оның сол жақ шетке ығысып орналасқанына көңіл бөліңіз.
• В1 ұяшығына туған жылыңызды енгізіңіз.
• С1 ұяшығына биылғы жылды енгізіңіз.
• D1 ұяшығына =С1 - В1 формуласын енгізіңіз. Нәтижесі қалай болады? D1 ұяшығында сіздің жасыңыз көрсетіліп тұр.
• Осылайша 2030 жылы өзіңіздің қайжаста болатындығыңызды есептеңіз.


2- Тапсырма. “Менің жасым нешеде?”.


Excel бағдарламасын іске қосамыз.

• А1 ұяшығына «Мен... қаласында дүниеге келдім» деген мәтінді енгізіп, оның сол жақ шетке ығысып орналасқанына көңіл бөліңіз.
• В1 ұяшығына туған жылыңызды енгізіңіз.
• С1 ұяшығына биылғы жылды енгізіңіз.
• D1 ұяшығына =С1 - В1 формуласын енгізіңіз. Нәтижесі қалай болады? D1 ұяшығында сіздің жасыңыз көрсетіліп тұр.
• Осылайша 2030 жылы өзіңіздің қайжаста болатындығыңызды есептеңіз.


2- Тапсырма. “Менің жасым нешеде?”.


Excel бағдарламасын іске қосамыз.

• А1 ұяшығына «Мен... қаласында дүниеге келдім» деген мәтінді енгізіп, оның сол жақ шетке ығысып орналасқанына көңіл бөліңіз.
• В1 ұяшығына туған жылыңызды енгізіңіз.
• С1 ұяшығына биылғы жылды енгізіңіз.
• D1 ұяшығына =С1 - В1 формуласын енгізіңіз. Нәтижесі қалай болады? D1 ұяшығында сіздің жасыңыз көрсетіліп тұр.
• Осылайша 2030 жылы өзіңіздің қайжаста болатындығыңызды есептеңіз.






2- Тапсырма. “Менің жасым нешеде?”.


Excel бағдарламасын іске қосамыз.

• А1 ұяшығына «Мен... қаласында дүниеге келдім» деген мәтінді енгізіп, оның сол жақ шетке ығысып орналасқанына көңіл бөліңіз.
• В1 ұяшығына туған жылыңызды енгізіңіз.
• С1 ұяшығына биылғы жылды енгізіңіз.
• D1 ұяшығына =С1 - В1 формуласын енгізіңіз. Нәтижесі қалай болады? D1 ұяшығында сіздің жасыңыз көрсетіліп тұр.
• Осылайша 2030 жылы өзіңіздің қайжаста болатындығыңызды есептеңіз.


2- Тапсырма. “Менің жасым нешеде?”.


Excel бағдарламасын іске қосамыз.

• А1 ұяшығына «Мен... қаласында дүниеге келдім» деген мәтінді енгізіп, оның сол жақ шетке ығысып орналасқанына көңіл бөліңіз.
• В1 ұяшығына туған жылыңызды енгізіңіз.
• С1 ұяшығына биылғы жылды енгізіңіз.
• D1 ұяшығына =С1 - В1 формуласын енгізіңіз. Нәтижесі қалай болады? D1 ұяшығында сіздің жасыңыз көрсетіліп тұр.
• Осылайша 2030 жылы өзіңіздің қайжаста болатындығыңызды есептеңіз.


2- Тапсырма. “Менің жасым нешеде?”.


Excel бағдарламасын іске қосамыз.

• А1 ұяшығына «Мен... қаласында дүниеге келдім» деген мәтінді енгізіп, оның сол жақ шетке ығысып орналасқанына көңіл бөліңіз.
• В1 ұяшығына туған жылыңызды енгізіңіз.
• С1 ұяшығына биылғы жылды енгізіңіз.
• D1 ұяшығына =С1 - В1 формуласын енгізіңіз. Нәтижесі қалай болады? D1 ұяшығында сіздің жасыңыз көрсетіліп тұр.
• Осылайша 2030 жылы өзіңіздің қайжаста болатындығыңызды есептеңіз.


Апта күндері











Дүйсенбі

сейсенбі

сәрсенбі

бейсенбі

жұма

сенбі

жексенбі


1









2









3









4









5









6









7















3-тапсырма.

Шығармашыл оқушы



Сыныптағы мүліктің тізімін жасап, кесте толтыр.



  1. Берілген тақырып бойынша кестені құрыңыз.

  2. А1 ұяшығына кестенің тақырыбын енгізіңіз.

Тақырыпты енгізу үшін алдын ала А1: Е1 аумағын белгілеңіз, содан кейін мына команданы орындаңыз: Формат ячеек - Выравнивание  Объединить ячейки (Ұяшықтарды біріктіру )



3-тапсырма.

Шығармашыл оқушы



8-сынып оқушыларының тізімі туралы кесте толтыр.



  1. Берілген тақырып бойынша кестені құрыңыз.

  2. А1 ұяшығына кестенің тақырыбын енгізіңіз.

Тақырыпты енгізу үшін алдын ала А1: Е1 аумағын белгілеңіз, содан кейін мына команданы орындаңыз: Формат ячеек - Выравнивание  Объединить ячейки (Ұяшықтарды біріктіру )



3-тапсырма.

Шығармашыл оқушы



Өзіңнің сыныбыңа арналған сабақ кестесін толтыр.



  1. Берілген тақырып бойынша кестені құрыңыз.

  2. А1 ұяшығына кестенің тақырыбын енгізіңіз.

Тақырыпты енгізу үшін алдын ала А1: Е1 аумағын белгілеңіз, содан кейін мына команданы орындаңыз: Формат ячеек - Выравнивание  Объединить ячейки (Ұяшықтарды біріктіру )



3-тапсырма.

Шығармашыл оқушы



8-сынып оқушыларының пайдаланылатын оқулықтары туралы кесте толтыр.



  1. Берілген тақырып бойынша кестені құрыңыз.

  2. А1 ұяшығына кестенің тақырыбын енгізіңіз.

Тақырыпты енгізу үшін алдын ала А1: Е1 аумағын белгілеңіз, содан кейін мына команданы орындаңыз: Формат ячеек - Выравнивание  Объединить ячейки (Ұяшықтарды біріктіру )



3-тапсырма.

Шығармашыл оқушы



Ай аттары туралы кесте толтыр.



  1. Берілген тақырып бойынша кестені құрыңыз.

  2. А1 ұяшығына кестенің тақырыбын енгізіңіз.

Тақырыпты енгізу үшін алдын ала А1: Е1 аумағын белгілеңіз, содан кейін мына команданы орындаңыз: Формат ячеек - Выравнивание  Объединить ячейки (Ұяшықтарды біріктіру )

3-тапсырма.

Шығармашыл оқушы



Мектептегі сабақ беретін мұғалімдердің тізімін жазып, кесте толтыр.



  1. Берілген тақырып бойынша кестені құрыңыз.

  2. А1 ұяшығына кестенің тақырыбын енгізіңіз.

Тақырыпты енгізу үшін алдын ала А1: Е1 аумағын белгілеңіз, содан кейін мына команданы орындаңыз: Формат ячеек - Выравнивание  Объединить ячейки (Ұяшықтарды біріктіру )





3-тапсырма.

Шығармашыл оқушы



Сыныптағы мүліктің тізімін жасап, кесте толтыр.



  1. Берілген тақырып бойынша кестені құрыңыз.

  2. А1 ұяшығына кестенің тақырыбын енгізіңіз.

Тақырыпты енгізу үшін алдын ала А1: Е1 аумағын белгілеңіз, содан кейін мына команданы орындаңыз: Формат ячеек - Выравнивание  Объединить ячейки (Ұяшықтарды біріктіру )







Ай аттары






Жыл мезгілдері Ай аты

Қыс

Күз

Көктем

Жаз

Қаңтар





Ақпан





Наурыз





Сәуір





Мамыр





Маусым





Шілде





Тамыз





Қыркүйек





Қазан





Қараша





Желтоқсан

















Сыныппен жұмыс. “Менің жасым нешеде?”.
Excel бағдарламасын іске қосамыз.
Тапсырма:
• А1 ұяшығына «Мен... қаласында дүниеге келдім» деген мәтінді енгізіп, оның сол жақ шетке ығысып орналасқанына көңіл бөліңіз.
• В1 ұяшығына туған жылыңызды енгізіңіз.
• С1 ұяшығына биылғы жылды енгізіңіз.
• D1 ұяшығына =С1 - В1 формуласын енгізіңіз. Нәтижесі қалай болады? D1 ұяшығында сіздің жасыңыз көрсетіліп тұр.
• Осылайша 2030 жылы өзіңіздің қайжаста болатындығыңызды есептеңіз.

Кітаппен жұмыс. 8. 1 - тапсырма[98]. MS Excel - мен танысу
4. Кестенің C бағанында және 4 - жолында тұрған ұяшықты белгілеңіз. A16 - ны белгілеп, ұяшықтарды біріктіріңіз. F3 ұяшығын да біріктіріп, атыңды жаз.
5. Басы A1 ұяшығы және соңы D5 ұяшығы болатын аумақты белгілеп, ұяшықтарды сары түске бояңыз және әр түрлі шекаралар қойыңыз.

Тақтадағы рефлексивті экраннан фразаның басын таңдап, әр оқушы сабақ туралы өз пікірін бір сөйлеммен айтады.

Бүгін мен .................................. білдім.

...................................... қызықты болды.

....................................... қиын болды.

Мен ...................................... үйрендім.

Мен тапсырмаларды ................................ орындадым.

............................ орындап көремін.

............................... мені таң қалдырды.

Өмір үшін сабақ маған ...................... берді.

......................... мен орындай алдым.

Енді мен .............................істей аламын.

Ал енді оқушылар практикалық жұмысқа өтейік.

1 тапсырма. Excel программасын іске қосу, және оның негізгі ұғымдарымен танысу.

  1. Стандартты және пішімдеу аспаптар тақтасының барлық белгілерінің қызметін көріңіз.

  2. Басы А1 ұяшығы және соңы D5 ұяшығы болатын аумақты белгілеңіз.

  3. 2 парақты (Лист 2 парағын) шертіп, 2-параққа ауысыңыз, 3-параққа ауысыңыз, 1-параққа қайта оралыңыз.

2 тапсырма. Берілгенді енгізу, редакциялау және рәсімдеу.

  1. Берілген тақырып бойынша кестені құрыңыз.

(әр оқушыға әр түрлі тақырыптар беріледі)

"Шығармашыл оқушы" (8 минут уақыт)

1-компьютер: Ақын-жазушылардың аттарына байланысты кесте толтыр.

2-компьютер: Күн жүйесіндегі планеталар туралы кесте толтыр.

3-компьютер: Оқушылардың отырған орындарына байланысты кесте толтыр.

4-компьютер: Сыныптағы мүліктің тізімін жасап, кесте толтыр.

5-компьютер: Апта күндері туралы кесте толтыр.

6-компьютер: 8-сынып оқушыларының тізімі туралы кесте толтыр.

7-компьютер: Өзіңнің сыныбыңа арналған сабақ кестесін толтыр.

8-компьютер: 8-сынып оқушыларының пайдаланылатын оқулықтары туралы кесте толтыр.

9-компьютер: Ай аттары туралы кесте толтыр.

10-компьютер:Мектептегі сабақ беретін мұғалімдердің тізімін жазып, кесте толтыр.

11-компьютер: Мектепке қажетті заттар бойынша кесте толтыр.

  1. А1 ұяшығына кестенің тақырыбын енгізіңіз.

Тақырыпты енгізу үшін алдын ала А1: Е1 аумағын белгілеңіз, содан кейін мына команданы орындаңыз: Пішім(Формат) Ұяшық (Ячейка) Қосымша (Вкладка) Ұяшықтарды біріктіру (Объединить ячейки)

  1. В3:Д6 ұяшықтар аумағына сәйкес сан мәндерін енгізіңіз

  2. Кестені сақтаңыз.

Ал енді біз бүгін кестелік процессор EXCEL туралы айтамыз.





1985  жылдың  мамыр  айында  Мicrosoft компаниясы өздерінің электрондық  есептеулерге арналған  кестелік  бағдарламасы МICROSOFT  ЕXCEL  ойлап  шығарды. Үш айдан  соң-ақ  бұл  бағдарлама  барлық  есеп   жүргізушілерге  таным  болып  қолданысқа  енді.



MS Excel - сандық кестелермен жұмыс істеуге арналған Microsoft Office – тің құрамына кіретін программа. MS Excel - дегі ыңғайлы аспаптардың көмегімен алынған сандық мәндерді талдауға, сонымен қатар олардың нәтижесін кесте түрінде беруге болады. Есептеу кезінде 400 - ден аса математикалық, статистикалық, қаржылық және басқа да арнаулы функцияларды, әр түрлі кестелердің өзара байланыстарын қарастыруға болады.





MS Excel-дің қосылуы бірнеше әдістермен жүзеге асады. MS Excel қосылғаннан соң MS Excel терезесі ашылады (1 сурет). Бас мәзірде негізінен, басқа да MS Office программаларындағы бөлімдерден құрылған. (1 сурет)

111
















Оның Word мәзірінен өзгешелігі, Кесте орнына Мәлімет (Данные) алмастырылған. Аспаптар тақтасының төменгі жағында формула жолдары 1, бағандар аты 2, және электронды кестелер 3 орналасқан:

1 – жұмыс ұяшығының аты;

2 – бағандардың аты;

3 – жұмыс ұяшығы;

4 – жұмыс парағы;

5 – жол аты;

6 – парақ қаттамасы;

7 – басқа параққа ауысу батырмасы;

8 – формула жолы.




























2 топ. Монитор.


Жұмыс кітабы. Microsoft Excel файлы жұмыс кітабы деп аталады. Жұмыс кітабы терезенің төменгі жағына аттары таңбаша арқылы берілген парақ қаттамасының жұмыс парағынан тұрады.

Жұмыс парағы 256 бағаннан және 65 536 жолдан тұратын кесте түрінде беріледі. Жолдар сандармен нөмірленген, ал бағандар әріптерден және әріп комбинацияларынан тұрады. Алфавиттің 26 әрпінен кейін АА, АВ т. с. с. әріп комбинациялары басталады.

Әрбір ұяшықтың жол атынан және баған атынан құрылған адресі болады. Кестенің әрбір ұяшығының мекені баған мен жол қиылысында орналасқан. Мысалы, егер ұяшық F бағанында және 7 жолында орналасса, онда оның мекені F7.

Әрбір ұяшықтың жол атынан және баған атынан құрылған адресі болады. Кестенің әрбір ұяшығының мекені баған мен жол қиылысында орналасқан. Мысалы, егер ұяшық F бағанында және 7 жолында орналасса, онда оның мекені F7.


Жұмыс кітабын құру. Жаңа жұмыс кітабын құру үшін Файл менюіндегі Құру командасын таңдау керек. Ашылған диалогтік терезеде солардың негізінде құрылатын жұмыс кітабының қосымшасын, одан кейін шаблонды таңдау керек; соңынан ОК батырмасын шертіңіз.












(2 сурет)


Жұмыс кітабын ашу. Құрылған жұмыс кітабын ашу үшін Файл менюіндегі Ашу (Открыть) командасын таңдауыңыз керек, сол кезде Құжатты ашу диалогтік терезесі ашылады. Бума өрісінің тізімінен керекті жұмыс кітабы орналасқан дискіні таңдау қажет.

Төменде орналасқан тізім ішінен (екі шерту арқылы) кітап тұрған буманы және кітаптың өзін таңдау керек.


Үнсіз келісім бойынша xls кеңейтілуі және белгісі бар Microsoft Excel кітабының файлдары ғана тізімге шығады. Басқа типтегі файлдарды немесе барлық файлдарды шығару үшін Файл типі (түрі) өрісінің тізімінен сәйкес типті таңдап алу керек.











3 топ. Пернетақта.

Берілгендерді ұяшыққа енгізу. Алдымен тышқан курсорын енгізілетін ұяшыққа апарып шерту арқылы оны белгілеп алады. Сол кезде ұяшық қоршауға алынады, сонымен бірге формуланың сол жақ бөлігінде «А1» жазуы көрінеді. Осыдан кейін берілгендер енгізіледі.

Берілгендерді енгізу кезінде формула жолының сол жақ бөлігінде үш батырма тұрады, олар қызыл крест, жасыл белгі, және тең белгісі немес функция белгісі.


(3 сурет)

Егер қызыл кресті батырманы шертсеңіз, онда енгізу тоқтатылып, ұяшыққа енгендер өшіріледі. Егер  батырмасын шертсеңіз, экранда (4 сурет) Функция шебері (Мастер функций) сұхбат терезесі көрінеді. (оны біз алдағы сабақтарда оқимыз)












(4 сурет)


Берілгендердің ұяшыққа енгізілгеніне көз жеткізу үшін мына әдістердің біреуімен тиянақтау керек:

* Енгізу пернесін басу;

* Формула жолындағы символмен берілген батырманы басу;

* Басқа ұяшықтағы курсорды шерту;

* жұмыс ұяшығынан бағыттаушы пернелердің көмегімен шығу.

Кез-келген электронды кестенің ұяшығына

  • Сан;

  • Формула;

  • Мәтіндік (алфавиттік-сандар) ақпараттарды енгізуге болады.

Сан. Санның мәндері бүтін, ондық бөлшек, бөлшек болуы мүмкін. Оларға арнайы символдар қосылуы мүмкін: $, %, +, -, / және т.с.с. ұяшыққа сыймайтын үлкен сан енгізілсе, онда Excel ұяшықты ########### символдарымен толтырады, сондықтан санды толығымен көру үшін бағанды кеңейтуге тура келеді.

Формулалар: егер сіз = белгісімен басталатын символдар тізбегін терсеңіз, онда Excel оларды формула деп қабылдайды. Мысалы: Д5 ұяшығына формуланы енгіздіңіз: =А5*В5, бұл ұяшықтың мәні А5 және В5 ұяшығындағы мәндердің көбейтіндісіне тең.

Мәтін. Егер сіз сан немесе формула емес символдар тізбегін енгізсеңіз, онда Excel оны мәтін деп қабылдайды. Мысалы: -55,69 немесе 5,36- —мәтін, =А5*В5 —формула,=А5*В5+жады- —мәтін.

Берілгендерді редакциялау. Ұяшықтардағы мәліметтерді редакциялаудың бірнеше әдісі бар:

  1. Ұяшықты белгілеп, курсорды қажетті орынға апарып, оны формула жолында редакциялау

  2. Ұяшыққа апарып, екі мәрте тышқанды шерту немесе ұяшықты белгілеп және F2 пернесін басу. Бұл жағдайда редакциялау тек қана ұяшықта болады.


Егер бағанның енінен мәтін ұзындау болса, онда ол келесі бос тұрған бағанда көрсетіледі.

Кестенің элементтерін белгілеу. Кестенің бір ұяшығы әр уақытта жұмыс істеп тұрады. Жұмыс істеп тұрған ұяшық қоршаумен белгіленеді. Ұяшықта жұмыс істету үшін бағыттаушы пернелермен курсорды осы ұяшыққа апару немесе тышқанды шерту қажет.


Жұмыс кітабын сақтау. Жұмыс кітабын сақтау үшін файл менюіндегі Сақтау командасын немесе Стандартты аспаптар тақтасының батырмасын шерту керек. Бірінші сақтау кезінде Құжатты сақтау диалогтік терезесі көрінеді, одан Бума өрісінің тізімінен диск, ал төменгі тізімнен кітап сақталатын бума таңдалады. Файл типі өрісінің тізімінде – кітап форматы сақталады. Файл аты өрісіне кітап атын енгізіңіз және Сақтау батырмасын шертіңіз.











(3 сурет) (4 сурет)


Қайта сақтау кезінде Құжатты сақтау диалогтік терезесі шықпайды, кітап автоматты түрде сол файлда сақталады. Кітапты басқа атпен немесе басқа бумаға сақтау үшін Файл менюіндегі Қалай сақтау керек командасы таңдалады, сонда Құжатты сақтау терезесі шығады.



















Бекіту тапсырмасы:

Ал енді оқушылар практикалық жұмысқа өтейік.

1 тапсырмаExcel программасын іске қосу, және оның негізгі ұғымдарымен танысу.

  1. Стандартты және пішімдеу аспаптар тақтасының барлық белгілерінің қызметін көріңіз.

  2. Басы А1 ұяшығы және соңы D5 ұяшығы болатын аумақты белгілеңіз.

  3. 2 парақты (Лист 2 парағын) шертіп, 2-параққа ауысыңыз, 3-параққа ауысыңыз, 1-параққа қайта оралыңыз.

2 тапсырма. Берілгенді енгізу, редакциялау және рәсімдеу.

  1. Берілген тақырып бойынша кестені құрыңыз.

(әр оқушыға әр түрлі тақырыптар беріледі)

"Шығармашыл оқушы" (8 минут уақыт)

1-компьютер: Ақын-жазушылардың аттарына байланысты кесте толтыр.

2-компьютер: Күн жүйесіндегі планеталар туралы кесте толтыр.

3-компьютер: Оқушылардың отырған орындарына байланысты кесте толтыр.

4-компьютер: Сыныптағы мүліктің тізімін жасап, кесте толтыр.

5-компьютер: Апта күндері туралы кесте толтыр.

6-компьютер: 8-сынып оқушыларының тізімі туралы кесте толтыр.

7-компьютер: Өзіңнің сыныбыңа арналған сабақ кестесін толтыр.

8-компьютер: 8-сынып оқушыларының пайдаланылатын оқулықтары туралы кесте толтыр.

9-компьютер: Ай аттары туралы кесте толтыр.

10-компьютер:Мектептегі сабақ беретін мұғалімдердің тізімін жазып, кесте толтыр.

11-компьютер: Мектепке қажетті заттар бойынша кесте толтыр.

  1. А1 ұяшығына кестенің тақырыбын енгізіңіз.

Тақырыпты енгізу үшін алдын ала А1: Е1 аумағын белгілеңіз, содан кейін мына команданы орындаңыз: Пішім (Формат) Ұяшық (Ячейка) Қосымша (Вкладка) Ұяшықтарды біріктіру (Объединить ячейки)

  1. В3:Д6 ұяшықтар аумағына сәйкес сан мәндерін енгізіңіз

  2. Кестені сақтаңыз.

ІІІ-Деңгей 2)А)Бес баған,алты жол кесте құр. Б) Кестеге екі баған, екі жол қос. В) Бірінші қатарды автоматты түрде нөмірле немесе маркерле. 3)А) Екінші және үшінші бағанды біріктір шыққан бағанды сегіз жолға бөл. Б) Сегізінші жолды алып таста. В) Төртінші бағанды екі жолға бөл.




Деңгейдегі қор. балл

5 балл



Баға мониторингі

7-13 балл - «3»

14-16 балл - «4»

17-21 балл - «5»

EXCEL – кестелік процессор. КЕСТЕЛІК ПРОЦЕССОР- бұл электронды кестелердіқұру үшін және кестелік мәліметтерді автоматты өңдеуге арналған қолданбалы программа.

 

ТӘЖІРБИЕЛІК ЖҰМЫС:   ТАПСЫРМА № 1.

 

 

 

Місrosoft Excel  кестелік процессорында «Менің сабақ кестем » атты кесте құру оны толтыру. Автотолтыру функциясын қолдана отырып.

 

 

 

Топтың апталық сабақ кестесі

Дүйсенбі

Сейсенбі

Сәрсенбі

Бейсенбі

Жұма

Сенбі

1.       

 

 

 

 

 

 

2.       

 

 

 

 

 

 

3.       

 

 

 

 

 

 

4.       






















Техникалық диктант



……. кез келген басып шығарылатын  ….. ты  жасап шығаруға  арналған ….


.... - компьютерлік  программаның түрі.


…. мәзірде бірнеше бұйрық орналасқан.

Экрандағы төменгі жол  қалып –күй жолы немесе

…. деп аталады.

 

ақпарат

ақпараттық жол

программа

Мәтіндік процессор

қолданбалы

Жанама

Оffice

 

 

Техникалық диктант



……. кез келген басып шығарылатын  ….. ты  жасап шығаруға  арналған ….


.... - компьютерлік  программаның түрі.


…. мәзірде бірнеше бұйрық орналасқан.

Экрандағы төменгі жол  қалып –күй жолы немесе

…. деп аталады.

 

ақпарат

ақпараттық жол

программа

Мәтіндік процессор

қолданбалы

Жанама

Оffice

 



Техникалық диктант



……. кез келген басып шығарылатын  ….. ты  жасап шығаруға  арналған ….


.... - компьютерлік  программаның түрі.


…. мәзірде бірнеше бұйрық орналасқан.

Экрандағы төменгі жол  қалып –күй жолы немесе

…. деп аталады.

 

ақпарат

ақпараттық жол

программа

Мәтіндік процессор

қолданбалы

Жанама

Оffice

 



Тапсырма.

«Артық сөзді тап»

Мәтіндік редакторға байланысты емес сөзді табу керек.

Операциялық жүйе, мәтіндік процессор, абзац, пішімдеу, қиып

алу, графикалық редактор.
















Бекітелді: _______                           

Сабақ жоспары

Күні: 12.01.2015 жыл

Сыныбы:  6 « Ә», 6 « А»

Пәні:  Информатика

Сабақтың тақырыбы:

Мәтінді пішімдеудің негізгі тәсілдері

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушылардың мәтінді өңдеу: құжатқа символдарды кірістіру, қаріп өлшемін, типін және «қаріп» пен «интервал» тіркеме парағымен жұмыс жасау технологиясы туралы білімдерін қалыптастыру;

  1. Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін  дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

  1. Оқушылардың топта бірін-бірі сыйлауға, бір-бірінің пікірін тыңдай білуге тәрбиелеу.

Негізгі  идеялар:

Оқушыларға мәтіндік реадакторының негізгі мүмкіндіктерін, мәтінді пішімдеу тәсілдерін білетін және оны өз практикаларында еркін қолдану дағдысы мен топпен жұмыс жасауға үйренеді.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар тақырыпты игере отырып, ақпараттық ресурстарды тиімді пайдалана алатын болады,  сыныпта оқушының топпен жұмыс  жасау дағдысы қалыптасады, белсенділігі төмен оқушылардың ынтасы артады.

Сабақтың типі:

Практикум элементтерінің көмегімен демонстрациялау

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

Топпен жұмыс, Жигсо, диалог

Уақыты

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Ресурстар, көрнекі құрал жабдықтар

2 мин

Сабақ барысы:

1.Оқушылармен сәлемдесіп, түгелдеп,  түстер  арқылы  2 топқа бөлу.

 

1.Оқушылар берілген түстер арқылы топтарға бірлеседі.

 

Суреттер қиындылары

10 мин

2.Тапсырма

Үй тапсырмасын сұрау:

1.Мәтін дегеніміз не?

2.Мәтіндік процессорды қалай іске қосамыз?

3. Мәтіндік реактордың мүмкіндіктері қандай?

4. Мәтінді пішімдеу дегеніміз не?

5. Мәтінді пішімдеудің қандай тәсілдерін білесің?

2.Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді, өзара  талқылап, өз тұжырымдарын айтады.

Интерактивті тақта

12 мин

3.Тапсырма

Жигсо әдісі арқылы «Мәтінді пішімдеудің негізгі тәсілдері» тақырыбын кітаптан  2 ге бөліп береді.

Оқушылар өздеріне бөлініп берілген тапсырманы оқып, эксперт топта талқылап, өз тобына түсіндіреді

 

Оқулық

6 мин

4. Тапсырма

Жоба қорғау.

Оқушылардың  «Мәтінді пішімдеудің негізгі тәсілдері»  тақырыбына презинтация жасап, оны қорғап шығады.

Презентация, слайд

2 мин

5. Тапсырма Бағалау: Екі жұлдыз, бір ұсыныс

Екі топ бір-біріне екі жұлдыз, бір ұсыныс береді

 

8 мин

6. Тапсырма Компьютермен жұмыс

Компьютерлік вирустар тақырыбын кітаптан теру, қаріптерін өзгерту

Оқулық,  Wort мәтіндік редакторы, интерактивті тақта, таратпа

2 мин

7.Критерий қою арқылы бағалау

Оқушылар критерийге қарап отырып, жанындағы досын бағалайды.

Бағалау критерилері:

1.Мәтіннің типін өзгертуі

2.Мәтінді қаріпін өзгерту

3.Қарып түстерін өзгертуі

2 мин

8.Тапсырма

Рефлексия жазу.

Оқушылар осы сабақтан алған әсерлерін қағазға жазады.

 

Ақ парақ, қалам

1 мин

Үй тапсырмасы

 

Мәтіндік процессоры жайлы жалпы мағлұмат. Құжаттарды құру және сақтау. Мәтінді пішімдеу және редакциялаудың негізгі әдіс-тәсілдері. Қаріп, абзацтар, шегіністер мен аралықтар тақырыбтарын оқып, қосымша материалдардан ізденіп келу

Оқулық, интернет, дидактикалық материалдар

 

Бекітелді: _______                           

Сабақ жоспары

Күні: 19.01.2015 жыл

Сыныбы:  6« А», 6 « Ә»

Пәні:  Информатика

Сабақтың тақырыбы:

Абзацтар, шегіністер мен интервалдар.

 

Сабақтың мақсаты:

  • Оқушылардың мәтіндік процессорда мәтінді пішімдеу сызығымен немесе «Абзац» сұхбат терезесі мен жоларалық интервалды  баптау  әдіс-тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру;

  • Жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу;

  • Оқушылардың топта бірін-бірі сыйлауға, бір-бірінің пікірін тыңдай білуге тәрбиелеу.

  • Сыни ойлауға дамыту.

Негізгі  идеялар:

Оқушылармәтіндік процессорда мәтінді пішімдеу тәсілімен жұмыс жасауға, топпен бірлесіп әрекет етуге  машықтанады және сыни ойлауы дамиды.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар тақырыпты игере отырып, ақпараттық ресурстарды тиімді пайдалана алатын болады,  сыныпта оқушының топпен жұмыс  жасау дағдысы қалыптасады, белсенділігі жоғары оқушылардың шығармашылықпен жұмыс жасауға ынтасы артады.

Сабақтың типі:

Практикум элементтерінің көмегімен демонстрациялау

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

Топпен жұмыс,  диалог,  Критерий қою арқылы бағалау

Уақыты

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Ресурстар, көрнекі құрал жабдықтар

2 мин

Сабақ барысы:

1.Оқушылармен сәлемдесіп, түгелдеп,  түстер  арқылы  2 топқа бөлу.

 

1.Оқушылар берілген түстер арқылы топтарға бірлеседі.

 

Суреттер қиындылары

5 мин

2.Тапсырма

Үй тапсырмасын сұрау:

1.Қаріптің қандай баптауларын өзгертуге болады?

2.Ерекшеленген фрагменттегі кіші әріптерді бас әріптерге қалай өзгертуге болады?

3.Жоларалық интервал деген не?

4.Мәтінді қалай түрлі-түсті етуге болады?

5.Қаріптің жоғарғы және төменгі регистрлері не үшін керек?

2.Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді, өзара  талқылап, өз тұжырымдарын айтады.

Интерактивті тақта

7 мин

3. Тапсырма. Жигсо тәсілі арқылы жаңа сабақты меңгеру

3. Оқушылар өздеріне бөлініп берілген тапсырманы оқып, эксперт топта талқылап, өз тобына түсіндіреді

Оқулық

10 мин

4. Тапсырма

Жоба қорғау.

Оқушылардың “ Абзацтар, шегіністер және интервалдар ” тақырыбына презинтация жасап, оны қорғап шығады.

Екі топ бір-біріне екі жұлдыз, бір ұсыныс береді

Плакат, қалам,    маркер

15 мин

5. Тапсырма Компьютермен жұмыс

Компьютерлік вирустар құжатын ашып, оны толықтырып, өзгерту керек және түзету, азат жол шегіністеріне және әріптеріне назар аудару

Компьютер,  Wort мәтіндік редакторы, интерактивті тақта, таратпа

3 мин

6.Критерий қою арқылы бағалау

Оқушылар критерийге қарап отырып, жанындағы досын бағалайды.

Бағалау критерилері:

1.Мәтіннің толық аяқталуы

2.Мәтінді пішімдеу

3.Жоларалық интервалды пайдалану

 

2 мин

7.Тапсырма

Рефлексия жазу.

Оқушылар осы сабақтан алған әсерлерін қағазға жазады.

 

Ақ парақ, қалам

1 мин

Үй тапсырмасы

 

Абзацтар, шегіністер және интервалдар тақырыбын оқу және қосымша материалдардан іздену

Оқулық, интернет, дидактикалық материалдар




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Электронды? кестелер. Кестелік процессорды? терезе интерфейсі. 8 сынып

Автор: Мусина Меруерт Мухтарбековна

Дата: 05.05.2016

Номер свидетельства: 324330
