Ы. Алтынсарин атындағы №10 мектеп – лицей
Сабақ: №8 | Мектеп:№10 мектеп-лицей |
Күні: 24.10.2017 жыл | Мұғалімнің аты-жөні: Малдыбаева Алтынай |
Сынып: 6 а | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | ІІІ тарау. Алгоритмдеу және модельдеу §8. Алгоритмдер және оны орындаушылар Algorithms and executors |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз? Алгоритм ұғымы жайлы мәліметпен таныстыру және қарапайым алгоритм құру дағдысын қалыптастыру |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар істей алады: |
Оқушылар алгоритм және оны орындаушылар түсінігін біледі |
Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
Қарапайым алгоритм құрады |
Кейбір оқушылар істей алады: |
Алгоритм нәтижесін талдап, тұжырымдайды |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Алгоритм ұғымын түсінеді және қарапайым алгоритм құрады |
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
algorithms and executors |
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
Алгоритмді сипаттаңдар |
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
Алгоритм және оны орындаушы деп неліктен атаған? |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Алгоритм, орындаушы сөзінің үш тілде аталуын білу |
Бағалау критерийлері: | Алгоритм және оларды орындаушыларды сипаттайды Қарапайым алгоритмдерді талқылайды Алгоритм нәтижесін талдайды, дамытады |
Алдыңғы оқу | ДК сәулетінің заманауи даму бағыттары |
Жоспар |
Жоспарлан-ған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз | Ресурстар |
Басы | 2 мин 2 мин 5 мин 1 мин 1 мин | Organization Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Топқа бөлу what is season this year? - Autumn Психологиялық ахуал туғызу. «Бақшада» аутотренингі Repeat past Cемантикалық карта І нұсқа № | Не? | Барлық жерде | 1694 ж. | Чарльз Бэббидж | 19 ғасырдың аяғы | Моучли | 1947-1948 жж. | Жартылай өткізгіштер | 1 | Қол саусақтары, тастар, белгілеулер | | | | | | | | 2 | Аналитикалық машина | | | | | | | | 3 | ENIAC | | | | | | | | 4 | MЭСМ | | | | | | | | 5 | ЭЕМ ІІ буыны | | | | | | | | 6 | Арифмометр | | | | | | | | 7 | Есепші-перфорациялық машина | | | | | | | | Cемантикалық карта ІІ - нұсқа № | Не? | Ежелгі Қытай | 1642 ж. | Робертсон | Ада Лавлейс | 1944 ж. | Интегралдық схемалар | АҚШ | 1 | Паскаль машинасы | | | | | | | | 2 | Бэббидждің машинасына арналған алғашқы бағдарлама | | | | | | | | 3 | Логарифмдік сызғыш | | | | | | | | 4 | Марк-1 | | | | | | | | 5 | ЭЕМ ІІІ буыны | | | | | | | | 6 | Абак | | | | | | | | 7 | EDSAC | | | | | | | | What do you see? Күнделікте өмірде балалар біз бір істі орындау үшін бірнеше әрекет орындаймыз. Яғни бұл әрекеттерді немесе бұйрықтарды не деп атайды? Адасқан әріптер Агодрелртми ежнә ыно ыраундыралшо Алгоритм және оны орындаушылар | Стикерлер Таратпалар Слайд Слайд |
Ортасы | 5 мин 1 мин 2 мин 2 мин 5 мин 2 мин | New lesson «Алгоритм» ұғымы информатикада ақпарат сияқты іргелі ұғымдар қатарына жатады. Алгоритм атауы атақты араб математигі Әбу Жафар Мұхаммед ибн Мұса әл-Хорезми ( 763-850 ж.ж) есімінің латынша Algorithmi (Алгоритми) болып жазылуына шыққан. Ол санаудың ондық жүйесінде көп орынды сандар мен арифметикалық амалдардың орындалу ережесін ұсынған. Бұл ережелер қосынды мен көбейтіндіні табуға арналған амалдарды орындауға қажетті тізбектен құрылған. Сол ереже осы күнге дейін қолданылып келеді. Алгоритм дегеніміз – іс әрекеттің рет-ретімен орындалуы. Кез-келген есепті қарапайым амалдарды тізбектей орындау арқылы шығаруға болады. Алгоритімді компьютерде орындау үшін оны программа түрінде жазып шығу керек. Practical work Task 2. Pair work Task 3. Group work TASK4. Алгоритм құр Algorithms тобы “Өзеннің жағасында қасқыр, ешкі, капуста және қайықпен тасушы бар екен. Тасушы қасқыр, ешкі, капуста үшеуін, қасқырды ешкімен, ешкіні капустамен жеке қалдырмай отырып өзеннің келесі жағасына көшіруі керек. Мұны қалай жасауға болады.” Executors тобы Сыйымдылығы 3 л және 8 л екі құмыра бар. Осы құмыраларды пайдаланып, өзеннен 7 л су қалай алуға болады? Сергіту сәті | www.bilimland.kz Слайд Таратпалар https://youtu.be/uB8SMs5Mt-k |
Соңы | 6 мин 3 мин 2 мин 1 мин | Classify the lesson Test Бағалау + (plus) | - (minus) | interesting | | | | Reflection Home work: §8, Бақылау сұрақтары 5-7, 57 бет | www.plickers.com Стикерлер |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
| | |
Рефлексия | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |