Күні: | Сыныбы: 9-сынып | Пәні: информатика |
Тақырыбы | Алгоритм ұғымы.Алгоритм орындалуы. Практикалық жұмыс №1,№2. |
Сілтеме | Информатика. Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық. |
Мақсаты | Алгоритм деген не екенін және алгоритм болу үшін қандай қасиеттерге ие болу керектігін және алгоритм орындалуын мысалдар арқылы түсіндіру; |
Оқу нәтижесі: | Оқушылар алгоритм ұғымын біледі, алгоритм болу үшін қандай қасиеттерге ие болу керектігін ажырата алады. Кез – келген мысалға алгоритм жасай алады. |
Түйінді идеялар: | Оқушылардың жеке, топтық жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Сабақта СТО технологиясының әдіс тәсілдерін пайдаланып оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру. |
Жаттығулар: | 1. Сергіту сәті | 2. Топта жұмыс істеу ережесі | 3. Топтық жұмысты бақылау және бағалау |
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл: | топтық жұмыстар | өзгенің пікірін құрметтей білу | өзін-өзі және өзгені бағалау |
Дереккөздер: | Информатика Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық | Интернеттен алынған ақпараттар | қосымша дидактикалық материлдар |
Оқуға арналған тапсырма: | Оқулық | оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары. | Практикум |
Кезеңдері | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру Жағымды ахуал (5 минут) | Сәлемдесу «Шаттық» шеңберін құрғызу. Топқа үлестірмелер арқылы бірігеді. 1-топ- «Компьютер» 2-топ- «Информатика» | Кезекші сынып жайлы ақпар береді. Жылы атмосфера қалыптастыру мақсатында оқушылар шеңбер бойында тұрып, бір-бірлеріне жылы лебіздерін айтып өтеді.Топқа үлестірмелерді таңдай отырып бірігеді. | | Үлестірме лер |
Ой қозғау (5 минут) | «Конверт сұрақ» әдісі бойынша топ басшы өз тобына берілген конвертті алып, топ мүшелерімен бірлесе отырып, әр сұраққа топтағы мүшелердің барлығы жеке жауап беруін қадағалайды. | Конверттегі берілген сұрақтарға әрі жылдам толық жауап береді. | Белгілер мен бағалау | конверт |
Жаңа сабақ. (10 мин.) Оқулықпен жұмыс | Алгоритм дегеніміз- берілген есептің шығару жолдарын реттелген амалдар түріне келтіру. Алгоритм қасиеттері 1.айықындылық – алгоритмде жазалған әрбір әрекет анық, нақты, орындаушыға түсінікті әрі бірмәнді болуы керек (мыс: «айнымалыға нақты немесе бүтін сан беріңіз» деген жарлық дұрыс емес. Нақты мен бүтіннің бірін ғана көрсету керек); 2.үзіктілік Алгоритмнің әрбір қадамы толық аяқталған әркеттен тұруы тиіс (мыс: «айнымалы мәнін есептеп алып оны жауап ретінде алыңыз» деген жарлықта екі қадам бірігіп кеткендіктен дұрыс емес. Дұрысы: айнымалы мәнін есептеңіз; шыққан нәтижені жауап ретінде алыңыз;) 3.нәтижелік. Алгоритм белгілі бір уақытта есептің шешімін немесе «шешуі жоқ» деген нәтижені беруі тиіс (бұл қасиеті сақталмаса алгоритмді орындаушы «айналып» қалады) 4.жалпылық. Бір алгоритм өзара ұқсас кез-келген есептерді шешуі тиіс. 5.формалдылық. Орындаушы алгоритм мағанасын түсінбесе де әр жарлықты орындай отырып дұрыс нәтиже шығаратындай болу керек. | Оқушылар топта бірлесе отырып талқылау жасайдыжәне қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады. | | оқулық |
Тәжірибелік жұмыс (13 минут) Жеке жұмыс | Практикалық №1 және №2 орындау. | Оқушылар жеке практикалық жұмысты орындайды.Жұптарыңмен алмаса отырып, тексереді. | Өзара бағалау | оқулық |
Сергіту сәті. ( 2 минут) | Таныстырылым көрсету | Пікірлерін айтып өтеді. | | Компьютер, таныстырылым |
Сабақты бекіту (5 минут) «Қаламсап» стратегиясы | Қаламсаптарды таңдау. 2-3 оқушның қаламсабын таңдау. Жаңа сабақ бойынша меңгергендіктерін оқушылардың өздері пысықтату. | Бүгінгі меңгерген тақырып бойынша сөйлеп өтеді.Сұрақтар қойып, жауап береді. | | қаламсап |
Бағалау (2 минут) | Бағалау критерийлері бойынша оқушылармен бірігіп бағалау | | | |
Үйге тапсырма (1 минут) | Үй тапсырмасын тақтаға жазу. №1,2,3 тапсырмаларды және бақылау сұрақтарына жауап беру. &2 тақырып | Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке түсіріп алады. | | күнделік |
Кері байланыс. (2 минут) | «Бес саусақ» әдісі бойынша пікірлерін жазып түсіру. | Оқушылар кері байланыс бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. | | Парақшалар |
Күні: | Сыныбы: 9-сынып | Пәні: информатика |
Тақырыбы | Алгоритм жазылуы.Алгоритм түрлері. Практикалық жұмыс №3,№4. |
Сілтеме | Информатика. Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық. |
Мақсаты | Алгоритм формаларын және алгоритм түрлері туралы білімдерін қалыптастыру. |
Оқу нәтижесі: | Оқушылар алгоритм формаларын біледі. Алгоритм түрлерін ажырата алады. Берілген есептерге алгоритм құра алады және оның қай түріне жататын біледі. |
Түйінді идеялар: | Оқушылардың жеке, топтық жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. |
Жаттығулар: | 1. Сергіту сәті | 2. Топта жұмыс істеу ережесі | 3. Топтық жұмысты бақылау және бағалау |
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл: | топтық жұмыстар | өзгенің пікірін құрметтей білу | өзін-өзі және өзгені бағалау |
Дереккөздер: | Информатика Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық | Интернеттен алынған ақпараттар | қосымша дидактикалық материлдар |
Оқуға арналған тапсырма: | Оқулық | оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары. | Практикум |
Кезеңдері | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру Жағымды ахуал (7 минут) | Сәлемдесу «Шаттық» шеңберін құрғызу. «Қозғалыстағы сурет» жаттығуын орындау. | Кезекші сынып жайлы ақпар береді. Жылы атмосфера қалыптастыру мақсатында оқушылар шеңбер бойында қозғалыста жүріп ,алдыңғы адамның бейнесін салып жүреді.Тоқтаған сәтті бір-бірлеріңе беріп, қарап шығады. | | Үлестірме Лер, А4 парағы , маркер |
Үй тапсырмасы (5 минут) «Қаламсап» стратегиясы | Қаламсаптарды таңдау. 2-3 оқушның қаламсабын таңдау. Үйге берілген тақырып бойынша оқушылардың өздері еске түсіреді. | Қаламсап иелері үйге берілген тақырыпты айтып өтеді. | Белгілер мен бағалау | қаламсап |
Жаңа сабақ. (10 мин.) Оқулықпен жұмыс | Алгоритмнің жазылу жолдары 1.сөзбен 2.блок-схема түрінде 3.алгоритмдік тілде4.программалық тілде. БС құру ережелері: 1.БС басын және соңын көрсететін блок міндетті түрде болуы қажет; 2.БС-да бір-бірімен қосылмаған блоктар болмауы тиіс; 3.блоктар алгоритмдегі амалдардың орындалу реті бойынша тізбектеле орналасуы тиіс; 4.арифемтикалық амаладар (процесс) орындалатын блоктың бір ену, бір шығу сызығы, шарт тексеру блогының (ромбы) бір ену, екі шығу сызығы болуы қажет.Алты бұрышпен белгіленген цикл басы блогының екі ену, екі шығу сызығы болады. | Оқушылар топта бірлесе отырып талқылау жасайдыжәне қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады. | | оқулық |
Тәжірибелік жұмыс (10 минут) Топтық жұмыс | Практикалық №3 және №4 орындау. | Оқушылар практикалық жұмысты орындайды.Топтар «Аквариум» әдісі бойынша дәптерлерің келесі топқа бере отырып, тексертеді. | Топтық бағалау | оқулық |
Сабақты бекіту (10 минут) «Ыстық орындық» | Әр топтан өз қалауы бойынша «Ыстық орындық» әдісі бойынша орындыққа отырып, оқушылар қойған сұрақтарға мүдірмей жауап береді және алгоритмге мысалдар келтіреді. | Сұрақтарға жауап береді. | Белгілермен бағалау | орындық |
Бағалау (2 минут) | Бағалау критерийлері бойынша оқушылармен бірігіп бағалау | | | |
Үйге тапсырма (1 минут) | Үй тапсырмасын тақтаға жазу. №1,2 тапсырмаларды және бақылау сұрақтарына жауап беру. &3 тақырып | Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке түсіріп алады. | | күнделік |
Кері байланыс. (2 минут) | «Бас бармақ » әдісі бойынша жаңа тақырыпты қандай деңгейде түсінгендіктерін көрсетіп өтеді және парақшаға пікірлерін жазып түсіру. | Өз пікірлерін айтып өтеді. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. | | Парақшалар |