kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ақпаратты өлшеу және компьютер жады

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барлық оқушылар істей алады:

Ақпараттың өлшем бірліктерін бір-біріне ажырата алады.

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Ақпараттың өлшем бірліктерін бір-біріне ауыстыруды.

Кейбір оқушылар істей алады:

Әртүрлі өлшем бірліктегі ақпаратты салыстыра алады.

Оқушылар:  Ақпаратты өлшеу бірліктерін түгендей алады

Негізгі сөздер мен тіркестер: бит, байт, килобайт, мегабайт,

гигабайт, терабайт

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

Файл өлшемін байттан килобайтқа  ауыстыру үшін… қажет

Ақпаратты бір өлшем бірлігінен екінші өлшем бірліктеріне ауыстыдары;

Әртүрлі  өлшем бірліктегі ақпаратты салыстыра алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ақпаратты өлшеу және компьютер жады»



Ақпаратты өлшеу бірліктері


Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

7.1.А -Ақпаратты өлшеу және компьютер жады

Сынып: 7

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары

Ақпаратты бір өлшеу бірлігінен басқаларына ауыстыруды жүргізе алады.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар істей алады:

Ақпараттың өлшем бірліктерін бір-біріне ажырата алады.

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Ақпараттың өлшем бірліктерін бір-біріне ауыстыруды.

Кейбір оқушылар істей алады:

Әртүрлі өлшем бірліктегі ақпаратты салыстыра алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Ақпаратты өлшеу бірліктерін түгендей алады

Негізгі сөздер мен тіркестер: бит, байт, килобайт, мегабайт,

гигабайт, терабайт

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

Файл өлшемін байттан килобайтқа ауыстыру үшін… қажет

Бағалау критерийі

Дағдылар: түсіну, қолдану, талдау

Ақпаратты бір өлшем бірлігінен екінші өлшем бірліктеріне ауыстыдары;

Әртүрлі өлшем бірліктегі ақпаратты салыстыра алады.

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау кабілетін, проблемаларды шешу қабілетін, жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеттерін қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

математика

Алдыңғы білім

"бит", "байт" ұғымдарын, компьютердегі ақпараттың өлшем бірліктерін біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған қызмет

ресурстар

Сабақтың басы


10 мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі, оқушыларды түгендеу

  2. Психологиялық тренинг "Санамақ" (1-5 дейін қазақ, орыс, ағылшын тілінде)

  3. "Ақпарат" және "Өлшем" сөздері арқылы топтастыру

  4. оқушылармен сабақ мақсаттарын анықтау

  5. Алдыңғы білімдерін "Сұрақтар қобдишасы" әдісі арқылы қайталау.

  6. Тапсырма: АҚПАРАТ, ӨЛШЕМ сөздерінде қанша бит және байт бар

  7. " …қатысты 10 сөзді атаңыз" әдісі арқылы жаңа тақырыпқа, ұғымға байланысты 10 сөзді атау




Қима қағаздары




Сұрақтар жиынтығы


карточкалар

Сабақтың ортасы



10 мин


























2 мин










20 мин


Жаңа тақырыпты электронды оқулықты қосымша пайдалана отырып түсіндіру.

Бит – бұл ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі.

Қазақ алфавиті 42 әріптен тұрады. Күнделікті өмірде ақпараттың өлшем бірлігі ретінде – байт жиі қолданылады.

Байт – бұл 8 биттен тұратын ақпараттың өлшем бірлігі.

1 байттың көмегімен әртүрлі 256 символды кодтауға болады (28=256).

Ақпаратты өлшеу бірліктерінің ара қатынасын көрсетіп, нақты мысалдармен бір бірліктен басқаларына ауыстыруды көрсету.


Биттен байтқа ауыстыру үшін бөлу амалын қолданамыз

32 бит:8 бит = 4 байт.

64 бит : 8 бит = 8 байт.

1200 х 600=720 000 нүкте = 720 000 байт.

Байтты килобайтқа айналдырамыз:

720 000:1024=703,125 Кбайт


Сергіту сәті "Кел билейік"


Деңгейлік тапсырмаларын орындау

1 Тапсырма "Білу және түсіну" деңгейі

  1. Байт, килобайт, мегабайт және гигабайт дегеніміз не?

  2. Өлшем бірліктер өзара қалай байланысты?

  3. Берілген ақпараттың өлшем бірліктерін өсу ретімен орналастырыңдар: Терабайт; Кбайт; байт; Мбайт; Гбайт.

  4. Үлкен бірліктен кіші бірлікке (байттан битке) ауыстыру үдерісі

  5. қалай орындалады? Мысалдармен түсіндіріңдер.

  6. Кіші бірліктен үлкен бірлікке (байттан битке) ауыстыру үдерісі

  7. қалай орындалады? Мысалдармен түсіндіріңдер.

  8. «Компьютер» сөзінің ақпараттық өлшемін бит бойынша анық-

  9. таңдар.

  10. 1 Гигабайтта қанша мегабайт бар?


2 тапсырма "Қолдану "деңгейі

1. Дербес компьютердің жадында 5 Кбайт мәтін бар. Бұл мәтінде қанша символ бар?

2. Оқулықтың әрбір бетінде 40 жол, әрбір жолында – 60 символ бар. Оқулықтағы ақпараттың өлшемін анықтаңдар.

Талдау деңгейі

2. Дербес компьютердің жедел жады 512 Мбайтты құрайды. Жедел жадта қанша бит бар?

Бағалау критерийі

Дискриптор

Белгі

  • Ақпаратты бір өлшем бірлігінен екінші өлшем бірліктеріне ауыстыдару;

  • Ақпараттық өлшемін анықтау


  • Килобайт өлшем бірлігінен байтқа ауыстыдары;

  • Ақпараттық өлшемін анықтай алады

  • мегабайт өлшемін битке ауыстыра алады.



"Аяқталмаған сөйлем" әдісі қолдану

3 тапсырма "Жинақтау "деңгейі

1. Сұрақ таңбаларының орнына қалып қойған сандарды жазыңдар.

1 байт (б) = ? бит

1 килобит (Кбит)= ? бит

1 килобайт (Кб)= ? Кбит = ? байт

1 мегабайт (Мб)= ? Кб = ? Кбит

1 гигабайт (Гб) = ? Мб= ? Мбит

1 терабайт (Тб)= ? Гб

2. Сандарды салыстырыңдар

а) 5 Кбайт * 1050 байт;

б) 300байт * 2400 бит;

в) 10Гбайт * 1536 Мбайт

Бағалау критерийі

Дискриптор

Белгі

  • Ақпаратты бір өлшем бірлігінен екінші өлшем бірліктеріне ауыстыдару;

  • Әртүрлі өлшем бірліктегі ақпаратты салыстыру.

  • Ақпаратты бір өлшем бірлігінен екінші өлшем бірліктеріне ауыстыдары;

  • Әртүрлі өлшем бірліктегі ақпаратты салыстыра алады.



Электронды оқулық


























https://www.youtube.com/watch?v=6pQle_FNkDM











Сандық мәліметтері бар карточкалар




















Өлшем бірлік кестесі








Үлестіру материалдары

Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия "Көңіл-күй смайликтері"

Үйге тапсырма: «Ең үлкен өлшем бірлік» туралы хабарламаны дайындау

смайликтер

Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар коясыз?

Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жопарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік теникасын сақтау

Саралау білімді іріктеуде, нақты оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде "Басбармақ" әдісін пайдаланып, оқу материалы мен ресурстарды оқушының жеке қабілеттерін ескеріп таңдаудаймын, уақытты тиімді пайдалануды ескеріп, дарынды оқушының төмен оқитын оқушыға көмек көрсетуі.

"Бағалау ағашы" арқылы оқушы деңгейін атықтау.

Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Қауіпсіздік техника ережелерін сақтауын ескерту.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ақпаратты өлшеу және компьютер жады

Автор: Жолдасова Жанна Алмасовна

Дата: 12.02.2019

Номер свидетельства: 499450
