«Компьютерлік жад»
5 мектеп-лицей
Ашық сабақ
Компьютерлік жады
Мұғалімі: Шакирова А.К
Сынып: 7А
2021-2022 оқу-жылы
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпаратты өлшеу және компьютер жадысы Күні: 25.09.2021 Сыныбы: 7А | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Шакирова А.К | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Компьютерлік жады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: | 7.1.1.1. Компьютердің жады түрлерінің қызметін (жедел сақтау құрылғысы, тұрақты сақтау құрылғысы, сыртқы сақтау құрылғысы, кэш жады) сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: | Барлық оқушылар: Компьютердің жады түрлерінің қызметін сипаттайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басым көпшілігі: Компьютердің жады түрлеріне қарай қызметінің ерекшелігін түсінеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Компьютердің сыртқы және ішкі жадының сыйымдылығын анықтау жолдарын пайдаланады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі: | Жад түрлерінің қызметін сипаттайды. Жедел жады, тұрақты жады, сыртқы жады, кэш- жады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаты: | Термин сөздерді пайдалана отырып компьютерлік жады қызметін ауызша түсіндіре алуға баулу. Пәнге қатысты терминдер:
Сөз тіркестері:
Пәндік лексика терминология
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: | Сын тұрғысынан ойлау, ынтымақтастық, өмір бойы оқуға дайын болу, жауапкершілік, достық қарым-қатынасты нығайту | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс: | 7 сынып, Биология, Адамның сезім мүшелері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім: | Компьютердің құрылғыларын біледі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | І.Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу 2.Психологиялық тренинг. «Достық торы» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу «Таратпа суреттер» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді «Тұрақты жад», «Жедел жад», «Сыртқы жад» топтары анықталады.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Ашық микрофон» әдісі Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты үй жұмысы бойынша сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді. Ой жинақтап, ойын ашық айтады Бағалау: «Ашық журнал» әдісі. Дұрыс жауап берген оқушыларға өзім смайлитер қойып шығамын.
«4 суретке 1 сөз» әдісі бойынша тақырыпты болжау 1.Мына суреттен не көріп тұрсыңдар? 2. Суреттерді көргенде қандай ой келеді? Көрсетілген төрт суретке байланысты оқушылар жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады | Сурет қиындылары , , Смайликтер арқылы бағалау Көк – өте жақсы Жасыл – жақсы Қызыл – қанағаттанарлық | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | ІІІ. Жаңа сабақ Жаңа тақырыпты тірек-сызба арқылы түсіндіремін Тапсырма: №1 Топтық жұмыс. Топтарға қосымша ақпараттық ресурс таратылады. «Даналық ағашты оқыта үйрету » әдісі.
Бағалау: «Ашық журналға» топтар бір-біріне смайлик жабыстырады Тапсырма: №2 «Жұбыңмен бөліс» әдісі. Жұптық жұмыс Жад түрлері мен оның қызметі арасындағы сәйкестік
Жауабы:
Бағалау: Ашық журналға жұптар бір-біріне смайликтер жабыстырады. Тапсырма: №3 «Шапшаң орында» әдісі Жеке жұмыс 1.Жұмыс үстеліндегі «Компьютер» жүйелік бумасының «Жанама мәзірін» тінтуірдің оң жақ батырмасы көмегімен ашыңыздар. 2.Пайда болған жанама мәзірдің ішінен «Свойства» батырмасын тінтуірдің сол жақ батырмасын шерту арқылы ашып, жұмыс жасап отырған компьютерлеріңдегі жедел жады көлемін анықтаңдар. 3. «Компьютер» жүйелік бумасын тінтуірдің сол жақ батырмасы көмегімен ашыңдар. Ашылған терезеден сыртқы есте сақтау құрылғысының сыйымдылығын анықтаңдар. Терезеден көрініп тұрған дискінің сыйымдылығын дәптерге жазыңдар. Бағалау: Ашық журналға әр оқушы өз-өзіне смайликтер жабыстырады Қарқыны жоғары оқушыға қосымша тапсырма
Тапсырмалар орындау кезінде кейбір оқушыларға қажеттіліктеріне қарай диалог арқылы қолдау көрсетемін. Жеке тапсырма: Бағалау критерийі Білім алушы
Ойлау дағдыларының деңгейі
| Слайд, қосымша ресурстар Үлестірме қағаз Қалыптастырушы бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Рефлексия | Қорытындылау. Ашық журнал бойынша әрбір оқушының жинаған смайлигіне қарай әр қайсысына рефлексия беремін. Смайликтің түрлеріне қарай көк түсті және жасыл түсті көбірек жинағандарды ерекше мадақтап, қалғандарыннан да сондай нәтиже күтетінімді түсіндіремін. Сабақ рефлексиясы. «Рефлексия пирамидасы» сабақтан алған әсерлерін алдарына берілген пирамида ішіне жазады Осы бойынша қандай мәліметтерді жақсы меңгерген, қайсысы әліде түсінбегендігін біле отырып келесі сабағымды жоспарлаймын. Үйге тапсырма: §1,3 оқулықтағы 14-16 беттеріндегі бақылау сұрақтарына жауап беру | Рефлексия пирамидасы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||