kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Файлдардың көлемі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ мерзімді  жоспардың  тарауы :

Ақпаратты өлшеу және компьютер жадысы

Мектеп:   №47 орта мектеп

Күні: 16.03.2018

Мұғалімнің аты-жөні:   Узбекова Айман

Сынып:   7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Файлдардың көлемі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.3–бірдей ақпарат сақталған әр түрлі пішіндегі файлдардың көлемін салыстыру

Сабақтың мақсаты

Файлдарды сақтау кезінде олардың әр түрлі пішімдерін қолдана біледі.

Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі пішімдегі файлдардың көлемін салыстырып, файлдарды ерекшеліктеріне қарай топтастырады.

Бағалау критерийі

Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі пішімдегі файлдар ұғымын түсінеді.

Әртүрлі пішімдегі файлдарды ерекшеліктеріне қарай саралап файлдарды ерекшеліктеріне қарай ажыратады.

Тілдік мақсаттар

лексика және терминология

Бит, байт, килобайт, мегабайт, гигабайт, терабайт.

Диалог құруға / жазылымға қажетті  сөздер топтамасы

Файл өлшемін байттан килобайтқа ауыстыру үшін … қажет

Файлды басқа форматта сақтау үшін … қажет

Құндылықтарға баулу

- қарым – қатынас жасау қабілеті;

- өзгелердің мәдениетіне және көзқарасына құрметпен қарау;

- денсаулық, достық және айналадағы қамқорлық;

Пәнаралық байланыс

ағылшын тілі, математика

Алдыңғы білім

компьютердің жады түрлері  (жедел сақтау құрылғысы, тұрақты сақтау құрылғысы, сыртқы сақтау құрылғысы, кэш-жады).

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

         

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Топтық жұмыс (белсенділік кезең)

Сыныппен сәлемдесу, психологиялық дайындық.

Бір-біріне жүректі беру арқылы тілек білдіреді;

«Мозайка» әдісімен сыныпты Мәтіндік файл, Дыбыстық файл, Графикалық файл, Бейнелік файл топтарына бөлу. Файл аттары жазылған суреттен «Файлдардың көлемі» атты мозайка құрайды

Жеке жұмыс:"Иә, жоқ" әдісі. Өткен сабақты сұрақ қою арқылы  пысықтау.

Компьютерлік жад – бұл ақпаратты сақтау немесе есте сақтау құрылғысы.

Компьютерлік жад ішкі және сыртқы болып екіге бөлінеді

Бейнежад (VRAM) – кодталған бейнелер сақталатын жедел есте сақтау құрылғысының бір түрі.

Сыртқы жад (сыртқы есте сақтау құрылғысы (СЕСҚ)

Жүрек моделі, плакаттар, стикер

Суреттер

https://www.youtube.com/watch?v=A72GyjoYmG8 – НеліктенЖады

Компьютер жадысының иерархиясыhttp://images.bit-tech.net/content_images/2007/11/the_secrets_of_pc_memory_part_1/hei.png

Сабақтың ортасы Сабақ мақсаттарына

  Жаңа сабақ:«Stop-кадр» тәсілі. Интерактивті тақтадан файлдың мәтіндік, дыбыс және бейнефайлдар туралы видеоны көреміз.  Видеоролик  (Оқытуды бағалау)  

Тапсырма әдісі

MS Word-та кішігірім мәтін теріп, оны Word 2003 және Word 2007 форматтарында сақтайды. Олардың көлемдерін салыстырып, кіші көлемді файлды таңдайды.

 (С) Оқушыларға қандай файлдармен жұмыс

істеуге тура келгенін санамалап беруді жəне

берілген ресурстан файлдардың типтерін

сұрыптауға жаттығу орындайды.

Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам» әдісін қолданамын.

Сергіту сәті.

«Айырмашылығы неде?» әдісі

Бірдей мазмұндағы, бірақ түрлі форматтағы файлдарды қандай тәсілдермен салыстырады

doc және .tiff кеңейтілуімен сақталған файлдардың .docx және .jpg кеңейтілуі арқылы сақталған файлдан ерекшелігін анықтайды.
Оқушылар файл типіне байланысты сәйкестендіру тапсырмасын орындайды

 

Бағалау.

«Басбармақ» арқылы бағалау

https://www.youtube.com/watch?v=BqCiTHFZS

Суреттер

Компьютерлер

http://windows.microsoft.com/ru-ru/windows/back-up-files#1TC=windows-7

Суреттер

Компьютерлер

http://learningapps.org/1860191 - Файл типтерін сұрыптауға интерактивті жаттығу

Сабақтың соңы Сабақ

Қорытындылау. Біз не үйрендік? Сұрақ-жауап.

Дескрипторларды интербелсенді тақтамен көрсету.

Білемін

Білдім

Білгім келеді

Оқушыны мадақтау. Үй жұмысын беру.

Сабақ аяқталды.

Саралау – Сіз қандай

тəсілмен көбірек қолдау

көрсетпексіз? Сіз басқаларға

қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Тапсырма тәсілі

Кестені толықтыр

ф

Фо

өлшемі

Ф.а

Қарқын тәсілі

 Сәйкестендірі әдісі

Дереккөздермен жұмыс жасай алатын оқушыларға  Сілтеме

 https://www.youtube.com/watch?v=BqCiTHFZS

«Дескриптор», «Бармақ», « БББ»  әдістерімен сабақты қорытындылаймын.

Қауіпсіздік техникасы      

ережелерінің тармақтары

Қол саусақтары мен көз жаттығулары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Файлдардың көлемі»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы :

Ақпаратты өлшеу және компьютер жадысы

Мектеп: №47 орта мектеп


Күні: 16.03.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Узбекова Айман

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Файлдардың көлемі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.3–бірдей ақпарат сақталған әр түрлі пішіндегі файлдардың көлемін салыстыру

Сабақтың мақсаты

Файлдарды сақтау кезінде олардың әр түрлі пішімдерін қолдана біледі.

Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі пішімдегі файлдардың көлемін салыстырып, файлдарды ерекшеліктеріне қарай топтастырады.

Бағалау критерийі

Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі пішімдегі файлдар ұғымын түсінеді.

Әртүрлі пішімдегі файлдарды ерекшеліктеріне қарай саралап файлдарды ерекшеліктеріне қарай ажыратады.

Тілдік мақсаттар

лексика және терминология

Бит, байт, килобайт, мегабайт, гигабайт, терабайт.

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Файл өлшемін байттан килобайтқа ауыстыру үшін … қажет

Файлды басқа форматта сақтау үшін … қажет


Құндылықтарға баулу

- қарым – қатынас жасау қабілеті;

- өзгелердің мәдениетіне және көзқарасына құрметпен қарау;

- денсаулық, достық және айналадағы қамқорлық;

Пәнаралық байланыс

ағылшын тілі, математика

Алдыңғы білім

компьютердің жады түрлері (жедел сақтау құрылғысы, тұрақты сақтау құрылғысы, сыртқы сақтау құрылғысы, кэш-жады).

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Топтық жұмыс (белсенділік кезең)

Сыныппен сәлемдесу, психологиялық дайындық.

Бір-біріне жүректі беру арқылы тілек білдіреді;

«Мозайка» әдісімен сыныпты Мәтіндік файл, Дыбыстық файл, Графикалық файл, Бейнелік файл топтарына бөлу. Файл аттары жазылған суреттен «Файлдардың көлемі» атты мозайка құрайды

Жеке жұмыс:"Иә , жоқ" әдісі. Өткен сабақты сұрақ қою арқылы пысықтау.

Компьютерлік жад – бұл ақпаратты сақтау немесе есте сақтау құрылғысы.

Компьютерлік жад ішкі және сыртқы болып екіге бөлінеді

Бейнежад (VRAM) – кодталған бейнелер сақталатын жедел есте сақтау құрылғысының бір түрі.

Сыртқы жад (сыртқы есте сақтау құрылғысы (СЕСҚ)


Жүрек моделі, плакаттар, стикер

Суреттер


https://www.youtube.com/watch?v=A72GyjoYmG8 – НеліктенЖады

Компьютер жадысының иерархиясыhttp://images.bit-tech.net/content_images/2007/11/the_secrets_of_pc_memory_part_1/hei.png


Сабақтың ортасы Сабақ мақсаттарына

Жаңа сабақ:«Stop-кадр» тәсілі. Интерактивті тақтадан файлдың мәтіндік, дыбыс және бейнефайлдар туралы видеоны көреміз. Видеоролик (Оқытуды бағалау)

Тапсырма әдісі

MS Word-та кішігірім мәтін теріп, оны Word 2003 және Word 2007 форматтарында сақтайды. Олардың көлемдерін салыстырып, кіші көлемді файлды таңдайды.

(С) Оқушыларға қандай файлдармен жұмыс

істеуге тура келгенін санамалап беруді жəне

берілген ресурстан файлдардың типтерін

сұрыптауға жаттығу орындайды.

Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам» әдісін қолданамын.

Сергіту сәті.

«Айырмашылығы неде?» әдісі

Бірдей мазмұндағы, бірақ түрлі форматтағы файлдарды қандай тәсілдермен салыстырады

doc және .tiff кеңейтілуімен сақталған файлдардың .docx және .jpg кеңейтілуі арқылы сақталған файлдан ерекшелігін анықтайды.
Оқушылар файл типіне байланысты сәйкестендіру тапсырмасын орындайды













Бағалау.

«Басбармақ» арқылы бағалау


https://www.youtube.com/watch?v=BqCiTHFZS

Суреттер

Компьютерлер



http://windows.microsoft.com/ru-ru/windows/back-up-files#1TC=windows-7










Суреттер

Компьютерлер








http://learningapps.org/1860191 - Файл типтерін сұрыптауға интерактивті жаттығу








Сабақтың соңы Сабақ

Қорытындылау. Біз не үйрендік? Сұрақ-жауап.

Дескрипторларды интербелсенді тақтамен көрсету.

  

Білемін

Білдім

Білгім келеді

 

 

 

 

 

 

Оқушыны мадақтау. Үй жұмысын беру.

Сабақ аяқталды.


Саралау – Сіз қандай

тəсілмен көбірек қолдау

көрсетпексіз? Сіз басқаларға

қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?


Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау


Тапсырма тәсілі

Кестені толықтыр

ф

Фо

өлшемі

Ф.а




Қарқын тәсілі

Сәйкестендірі әдісі

Дереккөздермен жұмыс жасай алатын оқушыларға Сілтеме

https://www.youtube.com/watch?v=BqCiTHFZS





«Дескриптор», «Бармақ», « БББ» әдістерімен сабақты қорытындылаймын.



Қауіпсіздік техникасы

ережелерінің тармақтары

Қол саусақтары мен көз жаттығулары



Сабақ бойынша

рефлексия








Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге

назар аудару қажет?







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Файлдардың көлемі

Автор: Узбекова Айман Медербековна

Дата: 16.05.2018

Номер свидетельства: 469816
