Саба?ты? міндеттері:
1. Paint программасында?ы ?рекеттерді тиімді пайдалана білуге ?йрету.
2.Компьютерде ж?мыс істей отырып, ойлау ж?не шы?армашылы? ?абілеттерін дамыту
3.Топты? ж?мыс ар?ылы тапсырманы бірлесе шешуге, топты? ережені са?тау?а, ?зіні? ж?не ?згені? пікірімен санасуды ?йрету
К?тілетін н?тиже :
1. Топтасып ж?мыс істей білуге ?йренеді
2. ?з ойын еркін жеткізе біледі
3. Шы?армашылы? ?абілеті дамиды.
4. Компьютерде д?рыс ж?мыс жасай біледі.
Ежелгі адамдар тас?а не салу ар?ылы д?ниеге деген к?з?арасын білдірген?
?андай суреттер сал?ан?
Уа?ыт ?те келе адамдар тас?а емес та?ы неге сал?ан?
?азіргі та?да техниканы? дамуына байланысты суреттерді ?айда салуымыз м?мкін?
Тас?а салын?ан суреттер
сурет салу ар?ылы
та?балар
?а?аз?а,папирус?а
компьютерге
Негізгі б?лім
3 мин
Ба?ыттал?ан о?у ?дісі
Ерте кезден-а? адамдар ?з ойларын тас?а бейнелеп,уа?ыт ?те келе ?а?аз?а т?сірген, ал ?азіргі та?да біздер ?з ойымызды компьютер ар?ылы бейнелей аламыз.
Просмотр содержимого документа
«?арапайым графикалы? редактор »
Қазақстан Республикасы
Білім және Ғылым министрлігі
Маңғыстау облысы
Мұнайлы ауданы
«№10 жалпы білім беру орта мектебі» ММ-сі
Пән мұғалімі: Әбдіхалық Айнұр
Сыныбы: 7 «А»
«Бекітемін»:
Аудандық білім үйлестіру орталығының директоры:
______________ А.Раимбердиева
«____» ___________ 2013 жыл
Сабақтың тақырыбы: Қарапайым графикалық редактор
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды графикалық редактор командаларымен,құралдарымен,үзінділермен жүргізілетін жұмыс түрлерімен таныстырып,редакторда жұмыс жасай білуге үйрету.
Дамытушылық: Графикалық редактор ұғымымен таныстыра отырып оқушылардың дүниетанымдарын,ой-өрістерін, пәнге деген қызығушылықтарын дамыту.
Сабақтың міндеттері: 1. Paint программасындағы әрекеттерді тиімді пайдалана білуге үйрету. 2 .Компьютерде жұмыс істей отырып, ойлау және шығармашылық қабілеттерін дамыту 3 .Топтық жұмыс арқылы тапсырманы бірлесе шешуге, топтық ережені сақтауға, өзінің және өзгенің пікірімен санасуды үйрету
Күтілетін нәтиже : 1. Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді 2. Өз ойын еркін жеткізе біледі 3. Шығармашылық қабілеті дамиды. 4 . Компьютерде дұрыс жұмыс жасай біледі.
Оқыту технологиясы: ақпараттық технология,СТО
Сабақтың типі: білім мен білікті тексеру сабағы
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілі : диалогтық сұрақ-жауап, компьютерде жұмыс, РАФТ әдісі тестік тапсырма, эссе жазу, автор орындығы.
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: тірек-сызбалар,компьютер, слайдтар,
интерактивті тақта,«Информатика» оқулығы 7 класс
Пәнаралық байланыс: бейнелеу, математика.
Сабақтың жоспары:
Уақыты
Сабақты ұйымдастыру формасы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
1 мин
Ұйымдастыру кезеңі
«Амандасу» жаттығуын ұйымдастыра отырып, сыныпта психологиялық ахуал қалыптастырады.
Шеңберге тұрып, бірімен-бірі қол алысып амандасып, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру
2 мин
Топтасу
Оқушыларды топтау мақсатында қарындаш, өшіргіш, бүріккіш бейнелері салынған қобдишаны оқушыларға ұсыну.
I топ: “Қарындаш”
II топ: “Өшіргіш”
III топ: “Бүріккіш”
Қобдишадан қарындаш, өшіргіш, бүріккіштің бейнелерін алып, топқа жіктеледі.
3 мин
Қызығушылықты ояту
Сұрақ-жауап
Тапсырмалар орындамас бұрын оқушыларға сұрақтар қойылады.
Петроглифтер дегеніміз не?
Ежелгі адамдар тасқа не салу арқылы дүниеге деген көзқарасын білдірген?
Қандай суреттер салған?
Уақыт өте келе адамдар тасқа емес тағы неге салған?
Қазіргі таңда техниканың дамуына байланысты суреттерді қайда салуымыз мүмкін?
Тасқа салынған суреттер
сурет салу арқылы
таңбалар
қағазға,папирусқа
компьютерге
Негізгі бөлім
3 мин
Бағытталған оқу әдісі
Ерте кезден-ақ адамдар өз ойларын тасқа бейнелеп,уақыт өте келе қағазға түсірген, ал қазіргі таңда біздер өз ойымызды компьютер арқылы бейнелей аламыз.
Графикалық редакторды іске қосу жолын ата.
Пуск Барлық бағдарламалар
СтандарттыPAINT Стандартты PAINT
Салынған суретті сақтау үшін қандай әрекет орындалады?
Файл – Сохранить как...
Тұйық контурдың ішін бояу үшін қандай құрал пайдаланылады?
Заливка (құю құралы)
Түстер тақтасын жұмыс алаңына шақыру үшін қандай әрекет орындалады? Вид- Палитра (түр- палитра)
Құралдар тақтасын шақыру қандай пернелер комбинациясы көмегімен орындалады? Вид- набор инструментов (түр- құралдар тақтасы)
Жұмыс үстеліндегі суретті бірден жою үшін қандай әрекет орындалады? Рисунок – очистить (сурет - тазалау)
6 мин
Топтық жұмыс
І топ: “Әсем қалам- Ақтауым”
ІІ топ: “Мұнайлы өлке- Маңғыстау”
ІІІ топ: “Мектебім –алтын ұям”
Әркім берілген тақырып бойынша эссе жазады.Топ шешімі бойынша ортадан ойы жинақы оқушы оқиды.
10 мин
Компьютермен жеке жұмыс
Қауіпсіздік ережесін естеріне сала отырып тапсырма береді
Жазған эсселері бойынша әр оқушы Paint графикалық редакторында сурет салады. Оқушылар бірін-бірі бағалайды.
9 мин
Сәйкестендіру тестісі
Тест тапсырмасын таратып береді
Берілген тест тапсырмасын жеке орындайды және бірін-бірі тексеріп бағалайды.
6 мин
Сабақты бекіту.РАФТ әдісі
І топ: “Қарындаш”
ІІ топ: “Өшіргіш”
ІІІ топ: “Бүрікіш”
Алғашқы топқа бөлінгендегі топтың аты бойынша рөлге енеді.Топтан бір оқушы автор орындығына отырады.Басқалары өз қалауы бойынша орнында оқиды.
2 мин
Сабақты бағалау
Бағалау критерийлері:
АВС критерийі бойынша бағалау
Топ басшы, бірін-бірі, критерийлер арқылы бағалайды