Оттек элементін жай зат, әрі химиялық элемент есебінде түсіндіріп, оқушылар білімін бекіту және тереңдету.Химиялық формула жаза білуін, теңдеу құру дағдыларын, есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.Топта жұмыс істеуге қалыптастыру, білімділікке тәрбиелеу.
1.Оттек элементін жай зат, әрі химиялық элемент есебінде түсінеді, оқушылар өз білімдерін бекітеді және тереңдетеді. 2.Химиялық формула жаза білу, теңдеу құру дағдылары, есеп шығару дағдылары қалыптасады. 3.Топта жұмыс істеуге қалыптасады.
Аралас Жаңа сабақ.
Тапсырма мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Орындалатын әдіс-тәсілдер
1.ұйымдастыру:
Үй тапсырмасын сұрау, «Бой сергіту» лездемелік сұрақтар:
2.Жаңа сабақ:
Электронды оқулықпен жұмыс:
«Сен маған – мен саған» есептер шығару:
Кітаппен жұмыс:
Бірлескен жұмыс:
3.Бекіту:
«Жұмбақтас».
4.Қорытынды
«Сандықтан шыққан басқатырғыштар».
5. бағалау:
6. үйге тапсырма:
1.Оқушыларды жазылған элемент таңбалары арқылы 2 топқа бөлдім. 1.«Білімпаздар»тобы Ұраны: «Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар».Мақсаты: Білген сайын келеді біле бергім, Біле беру емес еп, тілегі елдің.2.«Ойшылдар»Ұраны: «Білім-таусылмас кен»Мақсаты: «Сын тұрғысынан ойлаймыз, Білімнің терең жеріне бойлаймыз».
1.«Білімпаздар»тобына.
1.Жер қыртысында неше пайыз оттек бар?.
2.Оттектің физикалық қасиеттері қандай?.
3.Өнеркәсіпте оттекті қалай алады?
4.Қандай реакцияны тотығу реакциясы деп атайды?.
5.Табиғатта оттекті бөліп шығаратын реакция.
6.Ауаның құрамы?.
7.қ.ж. газдардың көлемі?
2.«Ойшылдар»тобына:
1.Атмосферада неше пайыз оттек бар?
2. Зертханада оттекті қандай заттардан алады?
3Оттек қайда қолданылады?
4.оттектің қолданылуы?
5. молярлық масса және оның өлшем бірлігі?
6.массалық үлес, өлшем бірлігі?
7.ауаның құрамында неше пайыз оттек бар?
А) электронды оқулықтан оксидтер, жану , оксидтердің жіктелуі туралы ақпараттарды тыңдату. Ережелерін дәптерлеріне №1Реакция теңдеулеріне коэффициенттерін қойып, теңестіріңіздер. Реакцияның қай типіне жатады?«Білімпаздар»P+O2 = P2O5 Ca=O2 = CaO«Ойшылдар»Al+O2 = Al2O3 Cu+O2=CuO №2.Реакция теңдеуін аяқтап, коэффициенттерін қойып теңестіріңіз.
«Білімпаздар»тобына Li+O2 = Na+O2 =«Ойшылдар»тобына CН4+O2 = CO2 + ? C2Н4+O2 = CO2+ ? №3. Оттектің массалық үлесін табыңыз. 1) CaO 2)MgO№4.1)Массасы 64 г SO2 зат мөлшерін тап. 2)Массасы 44 г CO2 зат мөлшерін есептеңіз.
Оқушылар берілген лездемелік сұрақтарға жауап береді.
Тапсырманы тыңдайды. Қажет тапсырмаларды дәптерге жазады.
Топ мүшелері тақтаға кезекпен шығып, тапсырмаларды орындайды. Бір-біріне көмектеседі.
Дәптерлеріне жазады.
Топ мүшелері сандықшадан нөмірлері бар асықтар алып шығады. 4 асықтан алады.
Топтар шеңбер арқылы өз жауаптарын айтады.
Әр топ орындарынан шығарып, сосын тақтада орындайды.
Әр топқа жеке берілген карточкалар арқылы оксидтерді тауып жазады.
Шифрді тапқан топ тақтаға цифрларды жазады.
Постерге оксидтердің формулаларын жазып, қорғайды
Топтар бірін-бірі бағалайды.
Күнделіктеріне жазады.
Сын тұрғысынан ойлау.
Миға шабуыл.
Диалогтық оқыту.
АКТ
Миға шабуыл
Сын тұрғысынан ойлау
Топтық жұмыс
Бағалау.
Сабақтың тақырыбы:«Оксидтер»тарауы бойынша тест жұмысы
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін, есте сақтау қабілеттерін тексеру.2.Олардың сабақ барысында үйренгендерін, есеп шығару қабілеттерін, теориялық білімдерін дамыту.