Қазіргі кездегі қоғамның білім ордаларының алдына қойып отырған негізгі мақсаты – жан – жақты жетілген білімді жас ұрпақты тәрбиелеу. Жан – жақты білімді жеке тұлғаның логикалық ойлау қабілеті дамыған болуы керек. Бұл мейлінше қиын да, ұзақ үрдіс, өйткені бұған жету үшін алдымен ұғымдар беріліп, ол ұғымдар санамен игеріліп, жүйеленіп қалыптасуы қажет.
Сабақтың тақырыбы: | Глюкоза |
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларға көмірсулар,олардың табиғаттағы таралуы,жіктелуі, глюкоза, тотығу, глюкозаның 2 түрі туралы білімді қалыптастыру; |
Күтілетін нәтиже: | Көмірсулар және табиғаттағы таралуы,жіктелуі, глюкоза, тотығу, глюкозаның 2 түрі туралы білімді қалыптастырады. |
Әдіс – тәсілдері. | Топтық, жеке, жұптық тапсырмалар, диалог әдісі, «Үш қадамды сұқбат»Интерактивті тақта, интерактивтік тақта арқылы Power Point, флипчарт, маркер, қарындаш, слайдтар. «Шаттық шеңбер» әдісі «Галлереяға саяхат» әдісі «Алты қалпақ » әдісі. |
Сілтеме: | Электронды оқулық, флипчарт, дидактикалық материалдар, жұмыс дәптері, интернет, тірек – сызбалар, түрлі- түсті бояулар, постер. |
Сабақ барысы |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Білу | І.1.Амандасу 2.Сергіту сәтін өткізу. Психологиялық ахуалды орнату 3.Оқушыларды топқа бөлу 4.Әр топқа бағалау парағын таратады. «Шаттық шеңбері» Топқа бөлу Бағалау парағы мен бағалау критерийі Бағалау парағы № | Оқушының аты - жөні | Өзін - өзі бағалау | Топ басшысының бағасы | Мұғалімнің бағалауы | Қорытынды баға | 1 | | | | | | 2 | | | | | | 3 | | | | | | 4 | | | | | | 5 | | | | | | | 1.Орындарынан тұрады. 2. «Шаттық шеңберін» құрып, бір – біріне жақсы тілек тілейді. 3.Карточкалар арқылы 3 топқа бөлінеді, әр топта 7 оқушыдан |
Түсіну | ІІ.Топтастыру сызбасы арқылы теориялық материалды еске түсіруді ұйымдастырады, оқушыға ой салады. Шағын топтағы оқушыларға жұп – жұппен үй жұмысын тексереді. Жаңа сабаққа қажетті ұғымдарды тапсырмалар арқылы шешкізеді. | Оқушылар пайдаланған түсініктерді (қосылу, айырылу, орынбасу, алмасу) біледі, есте сақтай алады. Сын тұрғысынан ойланады. |
Қолдану | «Галлереяға саяхат» әдісі Топ. Глюкозаның физикалық қасиеттері мен құрылысы. Топ. Глюкозаның химиялық қасиеттері. 3 топ. Қазақстандағы қант өндірісі. | Оқушылар берілген мәтінді өз беттерінше оқып «топтық тергеу» әдісі бойынша қорғайды |
Талдау | Топ Егер моносахарид шығымы 75℅ болса, 143,64г сахарозаны гидролиздегенде қанша грамм глюкоза алынады? Топ Құрамындағы момнсахаридтің массалық үлесі 60℅ болатын, 400 г глюкозаны күміс (І) оксидінің аммиактағы ерітіндісімен тотықтырғанда алынатын күмістің массасын есептеңдер Топ 0,2 моль глюкозаны жаңа дайындалған мыс(ІІ) гидроксидімен тотықтырғанда массасы 23,04 г тұнба түзілді. Бұл теориялық мүмкін шығымның қаншасын құрайды. | Әр топтан үш оқушы шығады. Бір оқушы сұрақ қоюшы, екінші оқушы жауап береді. Үшінші оқушы сұрақ-жауапты тыңдап қорытынды шығарады. |
Топтау | «Венн диаграмма » әдісі 1 топ. Рибоза мен дизоксирибозаның глюкозадан айырмашылығына неде? 2 топ. Глюкоза мен формальдегидтің қасиеттерінде қандай ұқсастықтар мен айырмашылықтар болады? 3 топ. Глюкоза мен этиленгликольдің қасиеттерінде қандай ұқсастықтар мен айырмашылықтар болады? | Ойлап табады, құрастырады, шығарып байланыстырады, бір нәрсе жасайды, жинақтайды. |
Білімді бағалау | «Алты қалпақ» әдісі арқылы рефлексияжасау, Бағалау парақты толтыру. | Рефлекия жасайды. |