8 сынып | |
Сабақтың тақырыбы | Химиялық реакциялардың типтері |
Сабақтың мақсаты, әдістері мен көрнекіліктер,ұғымдар | Химиялық реакцияның 4 типімен таныстыру,типтерін бір-бірінен ажырата білу,теңдеуді теңестіре білуді дамытуда,анықтамаларын тез,әрі жылдам меңгеруге, теңдеулер бойынша есеп шығара білуге,химиялық тілмен сауатты сөйлеуге үйрету. Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақты ұйымдастыру формасы: топтық жұмыстағы іс-әрекетті зерттеу. Сабақты жүргізу әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру,көрнекілеу, Блум таксономиясы Құрал-жабдықтар: реактивтер,мыс пластинкасы,малахти,темір шеге, мыс (ІІ) сульфаты, мыс (ІІ) оксиді, күұкірт қышқылы,сынауықтар,жанарғы. Негізгі ұғымдар: қосылу,айырылу,орынбасу,алмасу реакциялары. |
Оқу нәтижелері | Химиялық реакция типтерін айыра біледі Реакция типтерінің анықтамасын тез айтады Реакция теңдеулерін жаға біледі Формуланы дұрыс құрастыра алады Теңдеу бойынша есептер шығаруды меңгереді |
Оқушылар үшін оқу нәтижелері (А) | Химиялық реакция типтерін айыра біледі Реакция типтерінің анықтамасын тез айтады Реакция теңдеулерін жаға біледі |
Оқушылар үшін оқу нәтижелері (В) | Реакция типтерінің анықтамасын біледі Химиялық теңдеулерді құрастыра алады Есеп шығаруда мұғалімнің көмегіне сүйенеді |
Оқушылар үшін оқу нәтижелері (С) | |
Тапсырмалар | Интербелсенді тапсырма Химиялық диктант І топ. «атом», «молекула» сөздерін қойыңдар А) Қант суда ерігенде оның ... су ... арасына біркелкі таралады. Ә) Көмір қышқыл газының ... көміртек,оттек ... тұрады. ІІ топ. А) Сірке қышқылының ... су ... жақсы араласады. Ә) Электр тогын жібергенде су ... сутек , оттек ... ыдырайды. ІІІ топ. А) Мыс ... оттек ... әрекеттесіп, мыс(ІІ) оксидін түзеді. Ә) Қантты қыздырғанда оның ... көміртек, оттек, сутек ... ыдырайды. Құбылыстарды ажырату І топ. А) Тамшы су тасты теседі. Ә) Бір құмалақ бірқарын майды шірітеді. Б) Быламық бетінен суиды, көже түбінен суиды. ІІ топ. А) Киімнің кірі жуса кетеді. Көңілдің кірі айтса кетеді. Ә) Ет сасыса тұз себер Сөз сасыса не сабар? Б) Аман болса бұл басым,қайта шығар бұл шашым. ІІІ топ. А) Балық басынан шіриді. Ә) Болат бүгілмес,морт сынар. Б) Қалауын тапса, қар жауар. |
Сергіту жаттығулары | А) Өз жұбыңды тап? (Формула құрастыру ойыны) Ә) Жұмбақтар шешу. |
Негізгі бөлім | Алты қадаммен жұмыс жасау |
| Ойлау деңгейі | Сұрақтар мен тапсырмалар |
| Білу | Химиялық реакция типтеріне тәжірибе жасап білу |
| Түсіну | Әр реакция типінің ерекшеліктері қандай? |
| Қолдану | Реакция теңдеулерін жазу: А) Cu + O2 → Ә) Cu2CH2O5 → Б) Fe + CuSO4 → В) CuO + H2SO4 → |
| Талдау | А) қосылу,айырылу реакцияларының Ә) орынбасу, алмасу реакцияларының ерекшеліктері |
| Жинақтау | Теңдеуді: а)толықтырыңдар ә)теңестіріңдер б)реакция типін анықтаңдар І топ. HgO → Hg + … FeO + … → Fe + H2O ІІ топ. … + Cl2 → AlCl3 + H2 ↑ III топ. N2 + … → NH3 CaCO3 → CaO+ … |
| Бағалау | Теңдеу бойынша есептер шығару xг 8г І топ. Cu + O2 → CuO 4г хг ІІ топ. Ca + Cl2 → CaCl2 хг 6,4 ІІІ топ. Mg + S → MgS |
Бекіту | Тест жұмысы А) Қосылу реакциялары 1. Бірнеше жай зат түзеді. 2. Бір ғана жай зат түзіледі. 3. Бір ғана күрделі зат түзіледі. Ә) Орын басу реакциялары 1. Екі жай зат түзіледі. 2. Бірнеше күрделі зат түзіледі. 3. Бір жай, бір күрделі зат түзіледі. Б) Айырлу реакциялары 1. Бір жай және күрделі зат қатысады. 2. Бір күрделі зат қатысады. 3. Бірнеше күрделі зат түзіледі. |
Сабақ кезеңдері | Әдіс-тәсілдер | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру | Стикерлер арқылы топқа бөлшу | Интербелсенді тапсырманы орындату | Химиялық диктант арқылы «атом», «молекула» түсінігін дамыту | Компьютер,интербелсенді тақта |
Үй тапсырмасын талқылау Сергіту жаттығулары | Сұрақ-жауап Ойындар ойнату | Аралас сұрақтар,жұмбақтар Формула құрастыру, жұмбақтар жасыру | Сұрақтарға ұшқырлықпен жауап беру Сергіту жаттығуларын белсенділікпен орындау | 8 сыныап оқулығы Ғаламтор,материалдар |
Негізгі бөлім | Топтық жұмыс,Блум таксономиясы:білімді игеруге бағытталған алты қадам | Топ мүшелерінің жұмысына бағыт беру.Алты қадаммен жұмыс жасау: 1. Білім 2. Түсіну 3. Қолдану 4.Талдау 5. Жинақтау 6. Бағалау | Интербелсенді топтардағы сұрақтар мен тапсырмаларды орындау,топтың бір мүшесі ортаға шығып қорғайды | Интербелсенді тақта,оқулық |
Бекіту бөлімі | Тест жүргізу | Тест сұрақтарын беру | Жауап беріп білімдерін толықтырады | Химия жұмыс дәптері |
Бағалау | Бағалау нәтижесі | Формативтік бағалау | Өзін-өзі бағалайды | |