kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Химиялық элементтердің периодтық жүйесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мұғалім периодтық кестеде топтар және период түсінігін енгізе отырып, S-, P-, D -, F-  элементтердің орналасуын көрсетеді.

Элементтің электрон, протон және нейтрон сандарын анықтау

АТОМДЫҚ НОМЕР = протон санына (нейтрал атомдар үшін электрон санына тең)

АТОМ ТАҢБАСЫН периодтық кестедегі элементтің реттік номеріне қарай отырып анықтаңға болады

АТОМДЫҚ МАССА = протон саны + нейтрон саны

«Кім жылдам?» ойыны

Оқушылар элементтердің атом құрылысын сипаттайтын кестені толтырады.

Жеке жұмыс

Оқушыларға бос периодтық кестені ұсына отырып, келесі тапсырмаларды орындауын сұраңыз

Жұптық жұмыс

Химиялық элемент таңбасымен элементтің периодтық кестедегі орнымен сәйкестендіріңіз

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Химиялық элементтердің периодтық жүйесі»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.3АХимиялық элементтердің периодтық жүйесі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы

Осы сабақтақол

жеткізілетін

оқумақсаттары (оқу

бағдарламасынасілтеме)

8.2.1.1 топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру


Сабақ

мақсаттары

-периодтық кестедегі топ период және атомдық нөмірдің физикалық мәнін түсіндіру

Жетістік критерийлері

Атомдардың валенттік электрондары топ номеріне сәйкес келетінін түсінеді

Реттік нөмір протон және электрон санына тең болатынын біледі

Период нөмірі арқылы энергетикалық қабат санын анықтауға боатынын түсінеді

Тілдікмақсаттар


Период, топ, ядро заряды, энергетикалық деңгей, сыртқы деңгей, валенттілік электрондар, атом радиусы, металдық қасиеттері, бейметалдық қасиеттері, негіздік/қышқылдық қасиеттері.

Құндылықтарды

дамыту

Өмір бойы оқу, патриотизм құндылықтары сабақ барысында насихатталады.

Пәнаралық байланыс

Физика, ағылшын тілі пәндерімен көлем, моль ұғымдары арқылы байланыс жасалады.

Бастапқы білім


7.3ВХимиялық элементтердің периодтық кестесі

8.1ААтомдағы электрондардың қозғалысы

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы



3 минут

Ұйымдастыру кезеңі

I.Миға шабуыл

Тақырыпты ашу мақсатында твиг-билим сайтынан видео көрсетіледі.

https://twig-bilim.kz/kz/film/atomic-structure

Сабақтың ортасы



8 минут







































5 минут















10 минут





























8 минут





5 минут

II. Жаңа білімді меңгерту

Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты жарияланады. Сонымен қатар оқушыларға терминологиялық сөздіктер ұсынылады.

Периодтық жүйеге кіріспе мақсатында оқушыларға: Металдар мен бейметалдарды периодтық жүйеден қалай табуға болады? деп сұрақ қойылады.

Периодтық жүйеден металдар мен бейметалдарды ажырату үшін В – Аt диагональ жүргізу арқылы ажыратуға болады және осы аралықтағы элементтер металлоидтар деп аталады.

1 Химиялық элементтерді салыстырмалы атомдық массаларының өсу реті бойынша нөмірленген. Химиялық элементтердің реттік нөмірі, оның атомының ... .... сандық шамасына тең

2. Атомдық массаларының өсу реті бойынша орналасқан элементтер (көлденең) қатары - .... деп аталады. 

3. Периодтық жүйеде тік (вертикаль) бағанда қасиеттері ұқсас элементтер бір-бірінің астына орналастырылып, туыстас (туыс) элементтер тобы шықты (галогендер, сілтілік, сілтілік-жер металдар). Бұлар периодтық жүйеде ... деп аталады.

4. Сонымен қатар, атомның реттік номері ядро құрамындағы ... санына тең болады. Ал ..... санын табу үшін атомның массалық санынан протон санын азайту арқылы табуға болады. Мысалы, натрий атомының периодтық жүйедегі реттік номерінің мәні ...., демек ондағы протон саны ...., нейтрон саны.... .

Мұғалім периодтық кестеде топтар және период түсінігін енгізе отырып, S-, P-, D -, F- элементтердің орналасуын көрсетеді.

Элементтің электрон, протон және нейтрон сандарын анықтау

АТОМДЫҚ НОМЕР = протон санына (нейтрал атомдар үшін электрон санына тең)

АТОМ ТАҢБАСЫН периодтық кестедегі элементтің реттік номеріне қарай отырып анықтаңға болады

АТОМДЫҚ МАССА = протон саны + нейтрон саны

«Кім жылдам?» ойыны

Оқушылар элементтердің атом құрылысын сипаттайтын кестені толтырады.



Жеке жұмыс

Оқушыларға бос периодтық кестені ұсына отырып, келесі тапсырмаларды орындауын сұраңыз





Жұптық жұмыс

Химиялық элемент таңбасымен элементтің периодтық кестедегі орнымен сәйкестендіріңіз

Презентация











































































Қосымша № 1







Қосымша № 2











Қосымша № 3

Сабақтың соңы

1 минут

V. Үй тапсырмасы

Химиялық элементтерді период және топ бойынша бөліп, кітапша жасап келу


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Деңгейлі тапсырмалар

Қабілеті әртүрлі деңгейдегі оқушыларды бір топқа біріктіру

Мұғалімнің жекелеген оқушыларды қолдауы

Сұрақ-жауап арқылы бағалау

Өзара бағалау

Таратпадағы орындалған тапсырмалар арқылы бағалау

Назар аударыңыз:
Партада отыру ережесін сақтау.

Қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Әр сабақтан кейін бөлмені желдету .

Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

.


Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:



2:



Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:



2:



Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Химиялық элементтердің периодтық жүйесі

Автор: Жақанова Нұргүл Молдабекқызы

Дата: 12.06.2019

Номер свидетельства: 514480
