kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі орны бойынша элементтің және оның қосылыстарының сипаттамасы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мұғалімнің аты-жөні Сактаганова   Гульсим   Кумекбаевна

Сыныбы

8  Г, Д, Ж, Е

   21

Сабақ

 Күні:  18.11.2016

Сабақтың тақырыбы

§23   Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі орны бойынша элементтің және оның қосылыстарының сипаттамасы

Жалпы мақсаты

Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі орны бойынша элементтің және оның қосылыстарын сипаттау

Негізгі идеялар

Оқушылардың сабаққа деген жауапкершілігін арттыру

Мұғалімнің оқудағы нәтижесі

 Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі орны бойынша элементтің және оның қосылыстарын сипаттай алады

Іс-әрекет түрлері

Жұппен жұмыс

Топпен жұмыс

Диалогтік топпен жұмыс

Жеке тапсырмамен жұмыс

Бір-бірін бағалау және өзін-өзі бағалау

Көрнекілік

ИТ, жазуға арналған қағаз, қалам, маркерлер, ватман, А-3 қағазы, Менделеев т.б.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

2 мин

   Салемдесу, топқа санау арқылы бөлу.

   Психологиялық ахуал орнату.

   Бағалау критерилерімен таныстыру.

   Бағалау парағын тарату.

  1.      

      Жылулық шеңберін құру, 6-оқушыдан 5 топқа бөлінеді.

      Бағалау критерилерімен танысады.

Ой шақыру

1 мин

Ойлан тап. Интербелсенді тақтадан ия ма?,  алде жоқ па?

1.  Элемент топтары екі топшаға бөлінеді? Ия

2. Берілген элементтерді металдық қасиетінің өсу реті бойынша орналасқан. дұрыс па, бұрыс па?

А) Бор, б) берилий В) көміртек г) литий 3.  Алтын бейметалдық қасиетке ие. (жоқ )

Бірлесе зерттеп топта талқылайды. Сабақтың мақсаты айқындалады.

Білу, тану

6 мин

1.Д.И.Менделеевтің  периодтық  жүйесіндегі  көлденең  қатар  қалай аталады?

2.Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесіндегі  тік жатқан  қатар  қалай аталады?

3.Периодтық заң дегеніміз не?

4.Изотоптар дегеніміз не?

5.Атом құрылысының  моделін ұсынған кім?

6. Атом ядросының  құрамы.

Жұпта, топта  оқушылар ұяшықтар таңдап сұрақтарға жауап береді, бағалайды.

Түсіну 15мин

Барлық топтарға өткен тақырып бойынша есеп шығарту  арқылы логикалық ойлауын дамыту.

І-топ: 15 кесте   ІІ-топ:  16 кесте

ІІІ-топ:  маңызы

Жұпта,топта талқылайды және тақтада  есепті орындайды.

Қолдану

8 мин

І.Тапсырма: Оқушылар топтық жұмыс жасайды Атомдардағы электрондардың қозғалысы  бойынша постерлер ілініп әр топ өз жұмыстарын таныстырады.

ІІ.Тапсырма: “Есептер додасы” (карточка)

Элементердің қосылыстарына есептер шығару.

  І топ      

 1)      240г магний металы  күкірт қышқылымен  әрекеттескенде бөлінетін  тұздың массасын есепте

  ІІ топ      

1)  4г  кальций  металы тұз қышқылымен әрекеттескенде түзілген тұздың массасын   есепте.

  ІІІ топ     1)     2,7г алюминий  металы тұз қышқылымен әрекеттескенде бөлінетін тұздың   массасы қандай?

 

Оқушылар тақырыпты жаңа терминдер мен ұғымдарды  дәптерлеріне  жазып алады

 Оқушылар мәтінмен танысып шығады.

Оқушылар ЭО-тан білгендерін түртіп алу стратегиясын қолданады.

Талдау

3 мин

“ Менің мекен жайым қандай?”

Кесте бойынша сол элементке сипаттама беріңіз.

І топ: Темір      ІІ топ: Мыс    ІІІ топ: Кремний

1.Химиялық таңбасы, аталуы

2.Химиялық элементтің периодтық жүйедегі орны, салыстырмалы атомдық массасы

3. Атом құрамы, құрылысы

4. Қасиеті

5. Оксид, гидроксид, ұшқыш сутекті қосылыстарының формуласы

Мәтінді топ ішінде талқылап, барлық ақпаратты қағаз бетіне түсіреді. Топ атынан баяндамашы қорғайды. Критерий алу   арқылы бағалайды.

Жинақтау

5 мин

«Сәйкестік тесті»

Галогендер                                                       Sі,Р,С

І валентті элемент                                            Мg,Ca,Sr

Бейметалдар                                                      Na,Li,K

Сілтілік жер металдар                                      N,As,P

Инертті газдар                                                    Br,CL,I

R2О5 қай элементтер                                          Ne,Ar,Kr

Постерді іліп басқа топтарды жұмыстарымен таныстырады.

Рефлексия

2 мин

Бір-бірімізді қошеметтеп қол соғайық.

Өз пікірлерін айтады, қолдау көрсетеді.

Бағалау

2 мин

Тақырыптың  маңызын түсінуі;

Оқушыларға өзін, топты және басқа топтарды бағалау өлшемдері арқылы бағалату.

Сабақтағы өзінің, топтың және басқа топтардың жұмысына баға беру.Орындаған жұмыс -тарын кітаппен салыстырады. Өз пікірлерін айтады. Бір-біріне қол соғып, қолдайды.

Келесі тапсырма

1 мин

§23. 7ж.91 б












 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі орны бойынша элементтің және оның қосылыстарының сипаттамасы»

Мұғалімнің аты-жөні Сактаганова Гульсим Кумекбаевна

Сыныбы

8 Г, Д, Ж, Е

21

Сабақ

Күні: 18.11.2016

Сабақтың тақырыбы

§23 Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі орны бойынша элементтің және оның қосылыстарының сипаттамасы

Жалпы мақсаты

Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі орны бойынша элементтің және оның қосылыстарын сипаттау

Негізгі идеялар

Оқушылардың сабаққа деген жауапкершілігін арттыру

Мұғалімнің оқудағы нәтижесі

Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі орны бойынша элементтің және оның қосылыстарын сипаттай алады

Іс-әрекет түрлері

Жұппен жұмыс

Топпен жұмыс

Диалогтік топпен жұмыс

Жеке тапсырмамен жұмыс

Бір-бірін бағалау және өзін-өзі бағалау

Көрнекілік

ИТ, жазуға арналған қағаз, қалам, маркерлер, ватман, А-3 қағазы, Менделеев т.б.


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

2 мин

  • Салемдесу, топқа санау арқылы бөлу.

  • Психологиялық ахуал орнату.

  • Бағалау критерилерімен таныстыру.

  • Бағалау парағын тарату.

  • Салемдесу.

  • Жылулық шеңберін құру, 6-оқушыдан 5 топқа бөлінеді.

  • Бағалау критерилерімен танысады.

Ой шақыру

1 мин

Ойлан тап. Интербелсенді тақтадан ия ма?, алде жоқ па?

1. Элемент топтары екі топшаға бөлінеді? Ия

2. Берілген элементтерді металдық қасиетінің өсу реті бойынша орналасқан. дұрыс па, бұрыс па?

А) Бор, б) берилий В) көміртек г) литий 3. Алтын бейметалдық қасиетке ие. (жоқ )

Бірлесе зерттеп топта талқылайды. Сабақтың мақсаты айқындалады.

Білу, тану

6 мин









1.Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесіндегі көлденең қатар қалай аталады?

2.Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесіндегі тік жатқан қатар қалай аталады?

3.Периодтық заң дегеніміз не?

4.Изотоптар дегеніміз не?

5.Атом құрылысының моделін ұсынған кім?

6. Атом ядросының құрамы.


Жұпта, топта оқушылар ұяшықтар таңдап сұрақтарға жауап береді, бағалайды.

Түсіну 15мин

Барлық топтарға өткен тақырып бойынша есеп шығарту арқылы логикалық ойлауын дамыту.

І-топ: 15 кесте ІІ-топ: 16 кесте

ІІІ-топ: маңызы

Жұпта,топта талқылайды және тақтада есепті орындайды.

Қолдану

8 мин

І .Тапсырма: Оқушылар топтық жұмыс жасайды Атомдардағы электрондардың қозғалысы бойынша постерлер ілініп әр топ өз жұмыстарын таныстырады.

ІІ .Тапсырма: “Есептер додасы” (карточка)

Элементердің қосылыстарына есептер шығару.

І топ

1) 240г магний металы күкірт қышқылымен әрекеттескенде бөлінетін тұздың массасын есепте

ІІ топ

1) 4г кальций металы тұз қышқылымен әрекеттескенде түзілген тұздың массасын есепте.

ІІІ топ 1) 2,7г алюминий металы тұз қышқылымен әрекеттескенде бөлінетін тұздың массасы қандай?



Оқушылар тақырыпты жаңа терминдер мен ұғымдарды дәптерлеріне жазып алады

Оқушылар мәтінмен танысып шығады.

Оқушылар ЭО-тан білгендерін түртіп алу стратегиясын қолданады.

Талдау

3 мин

Менің мекен жайым қандай?”

Кесте бойынша сол элементке сипаттама беріңіз.

І топ: Темір ІІ топ: Мыс ІІІ топ: Кремний

1.Химиялық таңбасы, аталуы

2.Химиялық элементтің периодтық жүйедегі орны, салыстырмалы атомдық массасы

3. Атом құрамы, құрылысы

4. Қасиеті

5. Оксид, гидроксид, ұшқыш сутекті қосылыстарының формуласы


Мәтінді топ ішінде талқылап, барлық ақпаратты қағаз бетіне түсіреді. Топ атынан баяндамашы қорғайды. Критерий алу арқылы бағалайды.

Жинақтау

5 мин

«Сәйкестік тесті»

Галогендер Sі,Р,С

І валентті элемент Мg,Ca,Sr

Бейметалдар Na,Li,K

Сілтілік жер металдар N,As,P

Инертті газдар Br,CL,I

R2О5 қай элементтер Ne,Ar,Kr


Постерді іліп басқа топтарды жұмыстарымен таныстырады.

Рефлексия

2 мин

Бір-бірімізді қошеметтеп қол соғайық.

Өз пікірлерін айтады, қолдау көрсетеді.

Бағалау

2 мин

Тақырыптың маңызын түсінуі;

Оқушыларға өзін, топты және басқа топтарды бағалау өлшемдері арқылы бағалату.

Сабақтағы өзінің, топтың және басқа топтардың жұмысына баға беру.Орындаған жұмыс -тарын кітаппен салыстырады. Өз пікірлерін айтады. Бір-біріне қол соғып, қолдайды.

Келесі тапсырма

1 мин

§23. 7ж.91 б














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Автор: Сактаганова Гульсим Кумекбаевна

Дата: 31.01.2017

Номер свидетельства: 385815
