Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: | 8.4 В Көміртек және оның қосылыстары |
Күні:15.05 | Сынып:8 |
Қатысқандар: 20 | Қатыспағандар: 0 |
Сабақтың тақырыбы: | Көміртектің қасиеттері. №6 практикалық жұмыс «Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері». Көміртектің оксидтері.№7 практикалық жұмыс «Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 8.4.3.5-көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу 8.4.3.6-көміртек жанған кезде көміртек диоксиді мен көміртек монооксидінің түзілу жағдайларын сипаттау және тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсерін түсіндіру 8.4.3.7-көмірқышқыл газын алу,оны анықтау және қасиеттерін зерттеу 8.4.3.8-көміртектің табиғаттағы айналымын құру және түсіндіру. |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін , көмірді жаққанда монооксид пен диоксидтің түзілу жағдайларын, көмірқышқыл газын және көміртектің табиғаттағы айналымын түсінеді. Көпшілік оқушылар: көміртектің табиғаттағы айналымын схема түрінде көрсете алады. Кейбір оқушылар: көміртектің қоршаған ортамен байланыстылығын және көміртектің табиғаттағы айналымын схема түрінде түсіндіріп береді. |
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу ,түсіну,қолдану |
Бағалау критерийі | - көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін жазып бере алады. - көмірді жаққанда монооксид пен диоксидтің түзілу жағдайларын біледі. - көмірқышқыл газын алады және қасиеттерін зерттейді. - көміртектің табиғаттағы айналымын схема түрінде көрсете алады. |
Дескриптор | - көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттап,табиғаттағы айналымын схема түрінде көрсетеді - көмірді жаққанда монооксид пен диоксидтің түзілу жағдайларын тәжірибе жүзінде зерттейді - көміртек оксидтері және олардың ерекшеліктерімен таныса отырып,химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін жазады - көміртектің табиғаттағы айналымын схема түрінде көрсетіп,оны түсіндіріп береді |
Тілдік мақсаттар | Қышқылдық оксид,тотықтырғыш,тотықсыздандырғыш,көміртек қасиеттері,табиғаттағы айналымы,көміртек оксидтері меңгереді |
Құндылықтарды баулу | Индустрияландыру мен инновацияларғанегізделгенэкономикалықөсу |
Пәнаралық байланыс | Биология,география- көміртектің табиғаттағы айналымы |
Алдынғы білім | Көміртекке жалпы сипаттама береді,аллотропиялық түр өзгерісін біледі. |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақ басы 3минут (2мин) | Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. -Оқушылармен амандасу; -Оқушыларды түгендеу; -Сабаққа дайындығын тексеру ; «Шеңбер бойымен әңгімелесу» әдісі бойынша оқушылардан үй тапсырмасын сұрау: -Кәмпиттер арқылы топқа бөлу. І . «Графит» тобы: ІІ . «Алмас» тобы: ІІІ.«Кокс» тобы: Қ.Б. «Кір жаю» әдісі бойынша бүгінгі сабақтан не күтетіндерін жазып жабыстырады. | кәмпиттер |
Сабақтың ортасы 7мин 20мин | Жаңа сабақ. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі,топпен жұмыс. Барлық оқушылар оқулықтан тақырыпты оқып, топта талқылап береді. І-деңгей: Көміртектің табиғаттағы айналымы: р/с | Дескриптор | балл | 1 | Көміртектің табиғаттағы айналымының нобайын сызады. | 1 | 2 | Көміртектің табиғаттағы айналымын түсіндіреді. | 1 | ІІ -деңгей :Көміртектің химиялық қасиеттері: Көміртектің хим.қ қасиеттері р/с | Дескриптор | балл | 1 | Көміртектің химиялық қасиеттерін жазады | 1 | 2 | Көміртектің химиялық қасиеттерін түсіндіреді. | 1 | ІІІ-деңгей: Көміртектің оксидтері «Венн диаграммасы» Көміртек (IV)оксиді | Ұқсастығы | Көміртек(ІІ) оксиді | | | | р/с | Дескриптор | балл | 1 | Көміртек оксидтерін ажыратады | 1 | 2 | Көміртек оксидтерінің айырмашылықтарын жазады | 1 | 3 | Көміртек (IV)оксиді мен көміртек(ІІ) оксидтерінің қолданылуын біледі | 1 | Қ.Б. «Жұлдызша жинау» әдісі қолдалынылады. «Кинометафора» әдісі. Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері. Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу. Практикалық жұмысты видео арқылы көрсетіп оқушылардың ойлары толықтырылады. Өз ойларын қосады. 1-тапсырма: Не істедім? | Не байқадым? | Реакция теңдеуі | Қорытынды | | | | | р/с | Дескриптор | балл | 1 | Тәжірибе жүзінде көмірқышқыл газын ала алады. | 1 | 2 | Реакция теңдеуін кесте бойынша жазады | 1 | Қ.Б. «Бас бармақ» әдісі қолдалынылады. | Постер ,түрлі-түсті маркерлер Интербелсенді тақта |
Сабақтың соңы (8мин) 5мин 1 мин 2 мин | «Жұбыңды тап» әдісі. Топтағы оқушыларға жоғалғанформулалар беріледі. Формула құрастырады, әр топ көп нүктедегі формуланы тауып, формула туралы мәлімет береді. 1. С + ..... → СО2 2. СО + ..... → 2СО2 3. С + СuО → ..... + СО 4. СаСО3 + ..... → СаСl2 + Н2О + СО2 5. ...... → СаО + СО2 6. ..... + СО2 → Н2СО 3 7. СО2 + ...... → СаСО3 8. СО2 + ...... → СаСО3 + Н2О
р/с | Дескриптор | балл | 1 | Формула құрастыра біледі және көп нүктедегі формуланы тауып, формула туралы мәлімет бере алады | 2 | 2 | Реакция теңдеуін қатесіз жаза алады | 1 | Қ.Б. «Бағдаршам » әдісі қолдалынылады. Үйге тапсырма: Оқулық соңындағы сұрақтар мен есептерді жазып, шығарып келу | Формулалар |
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Мен сабағымда оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып «ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы деңгейлі тапсырмалар әзірледім. Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? Қабілеті жоғары және тақырыпқа қызығушылығы жоғары оқушыларға «Үш тіл-тұғырым» әдісіндегі тапсырмалар беремін. Көміртек –углерод- carbon Көмір (ІІ,ІV) оксидтері – оксиды углерода (ІІ,ІV) – carbon oxides (ІІ, ІV) Көмір қышқылы – угольная кислота - metacarbonic acid | «Кір жаю» ,Жұлдызша жинау»,«Бас бармақ» ,«Бағдаршам»әдістерін пайдалану. | Қышқылдармен және сілтілермен жұмыс істегенде абай болыңдар!Егер реактив денеге немесе киімге тиіп кетсе,бірден суды көбірек пайдаланып,жуып жіберген дұрыс. |