Құндылықтарды қалыптастыру | Бірлесіп жұмыс жасау, сын тұрғысыан ойлау, топтық жұмыс жасау кезінде өзара бірлесіп,өмір бойы білім алу ,бір-біріне құрмет, ынтымқтастық,сыйластықпен, жауапкершілікті сезіне отырып, тәрбиелеу. |
Сабақ басы
5минут | « Ой шақыру» әдісі 1.Мақсаты: Периодтық жүйеден металдар мен бейметалдардың орналасуын біледі. Алдынғы тақырыпты еске түсіру. Тапсырма 1.Период дегеніміз не? Период қалай жіктеледі ? 2.Топ дегеніміз не?Топ нешеге бөлінеді? 3.Период нөмірі нені білдіреді? 4.Период бойынша элемент атомының қандай ерекшелігі бар. 5Бір топта орналасқан элементтердің қасиеттері ұқсас болады ма? | Ауызша бағалау «Рахмет», «бұл жауабыңыз дұрыс» , «жарайсың!» | |
Сабақ ортасы 15минуты
10 минут | «Суреттер сөйлейді» әдісі Тапсырма:Металдар мен бейметалдар күнделікті өмірдеқайда қолданады және оларды қайда кездестіруге болады. Суреттерге қарай отырып тұрмыста қолданылуын айтады. Дескриптор:-металдардың физикалық қасиетін біледі -бейметалдардың физикалық қасиетін біледі -металдардың қасиетін біле отырып,қолданылуын айтады «Бірге ойлаймыз» әдісі. Тапсырма:Металдар мен бейметалдардың қасиеттерінің периодты түрде өзгеруін түсіндіру 1.Период пен топтарда химиялық элементтердің қасиеті қалай өзгереді? 2.Периодтық кестеде орналасуна қарай бір металл мен бейметалға жалпы сипаттама бер 3.Металдық қасиеті жоғары элеметті ата. 4.Бір топта орналасқан элементтердің қасиеттері ұқсас болады ма? Дескриптор: -Металдар мен бейметалдардың ұқсастықтары мен айырмашылықтары ажырата алады -орналасуына қарай сипаттама бере алады | «Басбармақ»әдісімен бағалау.
Қолпаштау арқылы оқушыларды бағалау. «Керемет», «жақсы» «жарайсын!» | Диалог және қолдау көрсету Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. Диалог және қолдау көрсету Мұғалім оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қоюына болады. Бұл әдісті қолдану барысында сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру да маңызды рөл атқарады. |
Сабақ соңы /
10 минут | « Сәйкестендіру» әдісі. ТапсырмаМеталдар мен бейметалдардың периодтық кестесі бойынша қасиеттерін болжау. 1.темір 1.түссіз, иіссіз,дәмсіз газ 2.оттек Металдар 2.нейтрон саны 3.литий 3.электр тогын өткізеді 4.хлор 4.суда жақсы ериді 5.натрий 5.өткір иісті 6.фосфор Бейметалдар 6. ақ және қызыл түсті 7.күкірт 7. Ең жеңіл 8.азот 8. электронды қосып алады 9.көміртек 9. электронды береді Металдар___________ Бейметалдар___________________ Дескриптор : -металдардың таңбасын біле отырып, физикалық қасиеттерін сәйкестендіреді; -нейтрон санын анықтайды -бейметалдардың таңбасын анықтап, физикалық қасиеттерін сәйкестендіреді; | Өзара бағалау | . |
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме? Егероқушылароқумақсатынажетпегенболса, неліктендепойлайсыз? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақкезеңдеріндеуақыттытиімдіпайдаландыңыз ба? Сабақжоспарынанауытқуларболдымажәненеліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
Жалпы бағасы Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |