№ 29 Күні | | Сынып | 8 | Пәні | Химия |
Сабақ тақырыбы | Иондық байланыс. Металдық байланыс |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың алғашқы білімдеріне сүйене отырып, химиялық байланыстар жайлы ұғымды қалыптастыру, өз бетімен ізденуге, жеке және топта жұмыс жасау, өмірде кездесетін проблемаларды шешеу Міндеттері: Оқушылардың химиялық байланыс туралы білім алуына жағдай туғызу; Оқушылардың ойлау қабілеті мен дүниетанымдарын кеңейту; Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін күнделікті өмірде қолдана білу |
Сабақтың түрі | Аралас сабақ |
Сабақтың әдісі | сын тұрғысынан ойлау, проблемалық, сұрақ- жауап, топта жұмыс жасау, ой қозғау, Венн диаграммасы, есептер шығару; |
Күтілетін нәтиже | Қосылыстағы атомдардың бір-біріне әсері арқылы жүзеге асатын күш табиғатынының мәнін түсінеді Атомдар арасында химиялық байланыстың қалай түзілетінін анықтайды Молекуладағы байланыстың түзілуін шартты түрде жаза алады |
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | |
Ұйымдастыру кезеңдері 3минут | Оқушылармен амандасу. Сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау; Оқушыларды психологиялық дайындау; Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың жалпы мақсатын ашу | Амандасу. Жаңа материалды оқып үйренудің практикалық қажеттілігін түсіну; Оқушылардың материалды бір мезгілде қабылдауы, ой қорытындыларын жасауы, жалпылай және жүйелей білуі | Сабақ басында оқушыларға өздерін және сыныптастарын критериалды бағалау жүйесі, тапсырмалар арқылы бағаланады |
Үй тапсырмасын тексеру 5-минут | Өткен тақырып бойынша сұрақтар дайындау. «Автор орындығы» әдісі пайдаланылады | Қойылған сұрақтарға жауап беру | |
| Сутегіндегі протон саны Периодтық жүйедегі элементтер саны Периодтық жүйені ұсынған Бейорганикалық қосылыстардың класс саны Электртерістілік деп Оттегіндегі нейтрон саны |
Қызығушылықты ояту 3 минут | Топшама № 1 А) Ковалентті байланыс дегеніміз не? Ә) Химиялық байланыс түрлері мен бейорганикалық қосылыстардың кластарына ажыратыңдар: HF, H2, Br2O7, SiO2, F2, HNO3 Топшама № 2 А) Ковалентті полюссіз байланыс дегеніміз не? Ә) Химиялық байланыс түрлері мен бейорганикалық қосылыстардың кластарына ажыратыңдар: H2SO4, O2, CI2O7, SO2, B2O7, CI2
|
Жаңа сабақ Түсіну Мағынаны тану 12 минут | Оқулық пен және мәтінмен жұмыс 1.топқа химиялық байланыстың түрі иондық байланыстың ерекшелігі,түзілу механизмін жанжақты талдау. 2.топқа химиялық байланыстың түрі металдық байланыстың ерекшелігі,түзілу механизмін жанжақты талдау. Белгіленген уақыт біткеннен кейін,әр топ өз тапсырмаларын, қойылған проблеманы қалай шешкендерін басқа оқушылар алдында талдап,өз ойларын айтады. |
| | | | |
Сәйкестендіру тест 3 мин | Оқушыларға заттардың формуласы мен химиялық байланыстың арасындағы сәйкестендіру тесті беріледі. Оқушылар орындап, бірінің тестін тексереді | Заттардың формуласы Химиялық байл. типі А) I2 1) КПБ Б) ZnSO4 2) КПСБ В) К2S 3) ИБ, КПБ Г) Н2О 4) ИБ 5) КПСБ, КПБ | Жұпаралық бағалау |
Сергіту сәті 5 минут | «Крестер мен нөльдер» ойыны бойынша берілген заттардың ішінен біріңғай бірдей (тігінен, көлденеңінен,қиғашынан) орналасқан иондық, ковалентті полюсті, полюссіз байланыстарды ерекшелеу. | | Топтың жұмысын келесі топтар тексеріп, бағалайды. |
«Ұтымды жолды тап» кесте толтыру 3 мин
Өздік жұмыс Венн диаграммасы | Төменде берілген заттарды химиялық байланыс түрлеріне қарай сәйкес бағанына толтырады. Оқушыларға кестесі таратылады. NaI , ZnF2 , N2 ,H2SO4, PH3, O2, HNO3 ,H2S , I2 , KNO3, Br2 Химиялық байланыс түрлері мен бейорганикалық қосылыстардың кластарына ажыратыңдар: NO, HF,O2, CO2, CI2, FeCI3, NaCI, KBr, CaO, C3N, AlCI3, NH3, CaF3, H2, CH4
Иондық және металдық байланыс | Оқушылар кесте жауап парақтарын алып, толтырады. Бірінің жұмысының бірі тексереді. | |
ББҮ кестесіне қайтып оралу 3 мин | Оқушылар бүгінгі сабақтан не үйрендіңіздер? | Үйрендім бағанын толтыру | |
Үйге тапсырма | §64 1-3 жаттығу келесі сабаққа теориялық алған білімдерін іс- жүзінде қолдану үшін бірнеше тапсырмалар орындайды. Химиялық байланыстар тақырыбына қысқаша эссе жазып келу. |
Рефлексия 5 мин | -Сіздерге сабақ қызықты болды ма? -Білгендеріңнің маңызы қандай? -Сіздерге бүгінгі сабақта не ұнамады. |