Данная разработка урока химии позволяет учащимся совместно с учителем рассмотреть важнейшие экологические проблемы современности, влияние химических производств на окружающую среду,раскрыть взаимосвязь между химией и экологией. На примере жизненных ситуаций учащиеся учатся анализировать экологические проблемы Донбасса и родного города.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Химия + экология = жизнь »
Урок хімії на тему:
«Хімія + екологія = життя»
Розробка вчителя хіміївищої категорії, вчителя- методиста
Краснолиманської ЗОШІ – ІІІ ступенів № 4
ІловайськоїНаталії Леонідівни
Розробка уроку хімії з теми:
«ХІМІЯ + ЕКОЛОГІЯ = ЖИТТЯ»
МЕТА:
ознайомити учнів з поняттями «екологія», «екологічна наука»;
розглянути основні екологічні проблеми сучасності, показати вплив хімічних виробництв на довкілля;
розкрити взаємозв`язок хімії та екології, довести твердження « хімія + екологія = життя»;
навчити учнів розуміти роль хімії в охороні й забрудненні зовнішнього середовища, відзначити її користь та шкідливість;
проаналізувати екологічну ситуацію Донбасу та міста Красний Лиман;
продовжити формувати в учнів активну життєву позицію в боротьбі за оздоровлення ґрунту, води, повітря. а разом з ними й усього живого;
продовжити розвивати здібності учнів аналізувати життєві ситуації;
виховувати компетентних, юридично обізнаних та екологічно свідомих громадян України.
ОБЛАДНАННЯ: комп`ютерна презентація,виставка книг і матеріалів періодичної преси з екологічної тематики, творчі роботи учнів, карта «Екологія України», «Етичні правила поводження на Землі», роздатковий матеріал, музичний супровід.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
Привітання класу. Перевірка готовності до уроку.
Психологічний настрій.
Діти! Природа вчить нас. що в світі все закономірно і має свої причини. А чули ви коли-небудь. як вона співає, пробуджуючись від зимового сну, кожним листочком, пташкою, квіткою! А можливо ви чули спів будинку, в якому панує мир, злагода, взаєморозуміння! А чи доводилося чути вам, як співає людська душа? Вона може співати від щастя, радості. Наші радість і щастя складаються з успіхів. перемог, просто усмішок. які дарують нам люди. Я бажаю вам попрацювати на уроці так, щоб у його кінці, прислухавшись до стану своєї душі, ви відчули її спів.
ІІ. ЕТАП ПІДГОТОВКИ УЧНІВ ДО АКТИВНОГО СВІДОМОГО ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Мотивація навчальної діяльності учнів
До Комітету з охорони авторських прав природи (КОАПП), на засіданні якого ми з вами сьогодні присутні, надійшов лист від громадянки грецького походження. яка народилась в середині ХІХ століття в Німеччині з проханням про допомогу в розв`язанні деяких глобальних проблем, що виникнули завдяки діяльності людини. Ім`я автора листа зашифровано, і відгадати його ви зможете. якщо виконаєте завдання на відповідність між поняттям та значенням.
ЗНАЧЕННЯ
Зростання концентрацій речовин вище дозволених норм.
Основний законодавчий природоохоронний документ.
Природні тіла та явища, з якими організм знаходиться во взаємовідносинах.
«Легені» нашої планети.
Шар ґрунту, води, повітря. в якому зосереджено все життя.
Фотохімічний туман, що виникає внаслідок хімічних реакцій. що відбуваються у повітрі.
Використання у виробництві та побуті різноманітних речовин та матеріалів.
Наука, що вивчає речовини та продукти їх взаємодії.
Відповіді треба записати в клітини, якщо ви не помилились – у вертикальній колонці можна прочитати «ім`я» автора та ключове поняття теми уроку.
1 З
А
Б
Р
У
Д
Н
Е
Н
Н
Я
2 К
О
Н
С
Т
И
Т
У
Ц
І
Я
3С
Е
Р
Е
Д
О
В
И
Щ
Е
4Л
І
С
5Б
І
О
С
Ф
Е
Р
А
6С
М
О
Г
7Х
І
М
І
З
А
Ц
І
Я
8Х
І
М
І
Я
Екологія - від грецького oikos – житло, місце перебування, притулок. Термін ввів у 1886 році німецький зоолог Е. Геккель.
Отже, сьогодні на уроці ми познайомимося з наукою екологією, спробуємо з`ясувати, хто повинен у забрудненні довкілля та як можна розв`язати екологічні проблеми.
2.Повідомлення теми і мети уроку.
Учні беруть участь в обговоренні питань ( інтерактивний метод ПРЕС) з опорою на власний життєвий досвід.
ІІІ. ЕТАП СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Надання інформації. Міні-лекція.
Давно помічено,що життя людського суспільства нагадує гойдалку, і ставлення до хімії – не виняток. Нещодавно хімію підносили, проголошуючи хімізацію народного господарства. А зараз гойдалка пішла в інший бік, і ми захворіли на хімофобію – панічний страх перед хімією та хімічним виробництвом. Хвиля хімофобії викликана погіршенням екологічного становища в країні, та в усьому світі. Хвиля страху стимулюється перш за все некомпетентністю нашого населення.
Усі почали називати хімію важкою. небезпечною, непотрібною, вбивцею, наукою, що не має ніякого відношення до життя. Ми пов`язуємо сьогодні хімію з виробництвом отруйних, їдких, небезпечних, неприємних речовин, що створюють загрозу нашому існуванню.
Але чи так це насправді? Чи дійсно хімія – ворог життю на Землі? А якщо подивитися навколо та запитати: «Звідки взялися всі матеріали і речовини, що оточують нас?» Виявиться, що, як не дивно, всі вони – продукти хімічних реакцій! На основі хімічних реакцій утворилися й утворюються зараз усі мінерали, з яких складається Земля та інші планети. Саме хімічні реакції створили та продовжують створювати грунт Землі та її атмосферу. Лише в ході хімічних реакцій будь-яка рослина або тварина створює будівельний матеріал для своїх клітин. Процес фотосинтезу – основа життя на Землі – головна реакція на поверхні нашої планети. А зворотна реакція – окислення органічних речовин – є другим після Сонця джерелом енергії для всіх живих організмів. За рахунок цієї енергії ми рухаємося, мислимо, творимо й руйнуємо, кохаємо та ненавидимо. тобто живемо так само, як живуть мільярди інших живих істот. що населяють Землю. Енергією, що утворюється внаслідок згоряння вугілля, нафти, газу, бензину та інших видів палива. ми обігріваємо житло та приводимо в рух численну армаду машин. З їх допомогою ми оремо, сіємо, будуємо, виробляємо тисячі різноманітних виробів. Отже, куди б не впало наше око, ми побачимо результати хімічних процесів. Ці процеси не лише створюють увесь оточуючий нас світ речей і тим самим визначають наш добробут та буття. але й відновлюють кожного з нас, оскільки в кожній клітині нашого тіла постійно відбувається понад 3000 хімічних реакцій. Чи може цивілізована людина, яка все це знає. заявити: « Геть хімію!»? Ніколи.
Реалії життя є такими, що без хімічних процесів немає ні землі, ні рослин, ні тварин. Більшість населення ставиться до хімії однобоко. вузько. роль хімії зводять лише до отримання отрут. Разом з цим ми повинні усвідомлювати й те, що багато років створюються та вдосконалюються різні виробництва. ми одержуємо величезну кількість речовин. переробляємо у великих кількостях сировину. Методи переробки на сьогодні виявилися недосконалими й вимагають змін через великі матеріальні та енергетичні витрати та виділення шкідливих побічних продуктів. що часто супроводжують виробничі процеси. Недосконалі методи й низька культура хімічного виробництва породили екологічну проблему, яка починає переростати в екологічну катастрофу. Склалася критична ситуація, з якої людина не завжди бажає шукати вихід. Природа в свою чергу «мститься» людині за споживацьке ставлення до неї. Як ви думаєте, яким чином? (Учні називають глобальні проблеми: кислотні дощі, порушення озонового шару, парниковий ефект, радіоактивне забруднення повітря). Але чи зможемо ми сьогодні цілком відмовитися від нашого поки ще недосконалого виробництва та задовольняти лише тим, що дає нам природа? Сумнівно! Адже цегла, цемент, скло, порцеляна. сталь, гума й сотні подібних речовин на деревах не ростуть. А без цих речовин і процесів ми позбавимося будинків. машин, газу, світла, одягу, взуття, ліків, мила, сірників. тобто майже всього, чим користуємося щоденно. Чи існує вихід з даної ситуації? Так! Його знайшло само життя. Необхідно інтенсивно пізнавати механізми реакцій у живій природі, переймати в неї накопичений досвід і широко впроваджувати його у практику, поступово заміняючи спрямування нашої цивілізації з технократичного на біохімічний. І ніколи не забувати про охорону навколишнього середовища. А саме цим і займається наука екологія – наука про взаємовідношення живих істот між собою та з оточуючою їх неорганічною природою, вчення про наш дім – Землю.
Слово екологія не нове для вас, сьогодні воно все частіше пов`язано з негативними процесами в навколишньому середовищі, де основна роль належить людській діяльності з перетворення природи. Давайте з`ясуємо, які слова, явища, поняття асоціюються у вас зі словом екологія. (Учні виконують вправу «Асоціативний кущ». Приблизна схема).
ЖИТТЯ ЕКОЛОГІЯ ЧОРНОБИЛЬ
ХІМІЯ
ОЗОНОВІ
ДІРКИ
ПАРНИКОВИЙ
ОХОРОНА НАВКОЛИШНЄ ЕФЕКТ
ПРИРОДИ СЕРЕДОВИЩЕ
Обговорення. Корекція відповідей.
Вашій увазі пропонується інформація, підготовлена членами нашого екологічного гуртка «Екологічний набат» (додаток 1). Ці статистичні дані викликають занепокоєння, адже природа. в якій вам, молодим, доведеться жити, забруднюється, піддається руйнуванню. знищується. Чи багатьом з вас щастило бачити прозору річкову воду, чистий пісок, насолоджуватися тишею без реву моторів, дихати чистим повітрям без домішок бензину. мазуту, пестицидів? Ваше майбутнє може стати жахливим, якщо ви не почнете негайно лікувати цю хворобу. Дійсно, настав ваш час діяти.
Обговорення і пропозиції учнів щодо невеликого внеску кожного у розв`язання проблем:
озеленення та збереження рослин;
організація та участь в екологічних заходах з очищення річок, лісів, парків;
відмовлення від паління;
економне та дбайливе ставлення до природи та природних ресурсів;
виконуй «Етичні правила поводження на Землі» (додаток 2).
(захист проекту)
4. Вправа «Дебати». «Що чекає в майбутньому наше місто?»
А які екологічні проблеми домінують в Донбасі та місті Красний Лиман?
Вбирається земля у хустку чорну…
Замислитесь – все швидше тане час,
Щоб зберегти нащадкам неповторну
Чудову землю на ім’я Донбас.
Повідомлення учня: «Екологічна ситуація в Донбасі та місті Красний Лиман».
Шановні друзі! Кожен з вас знає своє місто дуже добре: ви бачите його недоліки, переваги. Але, мені здається, кожен з вас хотів би щось змінити в ньому, змінити на краще. Вам надається ексклюзивна можливість створити проект міста майбутнього, в якому є все для екологічно щасливого життя.
Ознайомлення з основними нормативними документами в галузі охорони навколишнього середовища. Повідомлення учня: «Природоохоронне законодавство України»
2.Хвилина релаксації. Учні виконують веселі фізичні вправи. Ставимо такі запитання.
Якщо ви вважаєте, що треба економити воду, плесніть у долоні.
Якщо вимикаєте воду, поки чистите зуби, підстрибніть.
Якщо ви не спалюєте листя, тупніть ногою.
Якщо вам не подобається запах бруду, махніть рукою перед своїм обличчям.
Якщо не смітите на вулицях, сядьте.
Якщо не курите і вважаєте це шкідливою звичкою, встаньте.
Якщо вимикаєте світло, виходячи з кімнати, затуліть очі рукою.
Якщо ви ощадливо використовуєте папір, не витрачаєте його марно, підніміть руки.
Якщо, на вашу думку, охороняти навколишнє середовище – добра справа, плесніть у долоні.
3. Групова робота.
Учні класу об`єднуються в три групи, які мають підготувати міні - проекти про екологічні проблеми І - атмосфери, ІІ – гідросфери, ІІІ – літосфери, використовуючи допоміжний матеріал (додатки 3, 4, 5, 6, 7, 8).
Групи повинні: а) подати свою тему у вигляді малюнка або плаката; б) скласти таблицю, яка містить рубрики «Проблеми», «Причини», «Рішення»;
в) представляють підготовлену інформацію.
IV. ЕТАП ПРАКТИЧНОГО ЗАСТОСУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНИХ ЗНАНЬ.
Робота в групах. Розв`язування екологічних ситуацій.
Ситуація 1. Лісництво міста Красний Лиман висуває директору комунального господарства вимогу переобладнати міський смітник, що своїм місцем розташування отруює навколишнє середовище. Директор комунальних підприємств у свою чергу висуває претензії до заводу, що викидає промислові відходи. Обіграти ситуацію. Яких заходів ви б ужили, якби були: а) лісником; б) директором комунальних підприємств; в) директором заводу?
Ситуація 2. Громадськість міста Красний Лиман стурбована зростанням захворювання на нервові хвороби серед дітей. Медики пояснюють це підвищеним змістом фенолу у повітрі і висувають суворі вимоги до директора заводу. Обіграти ситуацію. Яких заходів ви б ужили, якби були: а) представником громадськості; б) лікарем; в) директором заводу?
Ситуація 3. Інспектор з рибного нагляду висуває вимоги до працівників залізниці у зв`язку з появою нафтових плям на поверхні озер, що привело до масової загибелі мальків? Обіграти ситуацію. Яких заходів ви б ужили, якби були: а) інспектором рибнадзору; б) рибалкою; в) начальником локомотивного депо?
Російський учений академік О.Л.Яншин нещодавно сказав, що екологія стала покаянням людства. але треба не тільки каятися. а і берегти всі оболонки (тверду, повітряну, водну), обережно працювати з усіма хімічними речовинами, добре знаючи їхні властивості. Людство просто зобов’язане покласти кінець всьому, що створює небезпеку для життя.
Зупинись. людино, озирнись
І подумай, що тебе чекає?
Якщо ти вже не зможеш, як колись
Босоніж іти веселим гаєм;
Якщо ти вже не зможеш до озер,
Ніби до люстерка, нахилитись,
Якщо ти вже не зможеш відтепер
Із криниці жодної напитись.
Якщо вже раптом, звідки не візьмись,
Газ страшний почне тебе душити…
Зупинись, людино, озирнись
І подумай, як нам далі жити
Домашнє завдання: § 20 опрацювати
1)Створити портфоліо «Закони України про охорону природи»
2)Захистити екологічний проект «Місто майбутнього»
Додаток 3
Додаток 4
ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ
-Викиди пилу і газу ( CO, SO2 , CO2 , NH3 , оксидів Нітрогену )
-Викиди NH3 , H2S, HNO3 , H3PO4 , CH3COOH, хлоридів,, син фо н стирену,
толуену, метанолу
Спалювання синтетичних матеріалів
Додаток 4
Екологічні проблеми
Викиди пилу і газу ( CO, SO2 , CO2 , NH3 , оксидів Нітрогену )
Аварійні викиди нафти, газу і води із свердловин ( CO2 , H2 S, SO2, SO3)
Тютюнокуріння
Нераціональне використання води
Забруднення водойм
Радіоактивне випромінювання
Використання мінеральних добрив, зокрема нітратів
Кислотні дощі
Використання хімічних засобів захисту рослин
Попіл, шлак
Синтетичні полімери
Утворення відходів
Порушення природних процесів у ґрунті
Масове вирубування лісів
Проблеми у вугільних басейнах
Проблеми залізорудних родовищ
Пилові викиди
Додаток 5
Причини виникнення екологічних проблем
Теплоелектростанції
Кольорова металургія
Транспорт
Хімічна промисловість
Побутові відходи, сміттєзвалища
Відходи атомної промисловості
Хлорофлуоровуглеводні ( застосування в холодильних установках, кондиціонерах, аерозольних сумішах, вогнегасниках, хімочищенні, виробництві пінопластів)
Гірничорудна та вугільна промисловість
Порушення технологій буріння і випробування свердловин
Використання речовин-канцерогенів
Розвиток промисловості в Донбасі, Криворіжжі, Приазов’ї, Криму
Сільське господарство
Автомобілебудування
Гірничодобувні підприємства
Порушення стану ґрунтів унаслідок сільськогосподарської діяльності
Переробка мінеральних ресурсів
Деревообробна промисловість
Застаріле обладнання, надмірна експлуатація шахт
Вилучення родючих земель під гірничі відведення
Порушення гідрогеологічного режиму водотоків
Видобуток корисних копалин відкритим способом
Додаток 6
Способи розв’язування екологічних проблем
Виготовлення будматеріалів ( цегли, цементу, плитки )
Виготовлення шлакоблоків, шлаковати
Покриття доріг
Фосфорошлак як фосфорне добриво
Вторинна сировина
Утилізація
Створення полімерів, які розкладаються у природі
Безпечні технології використання атомної енергетики
Заборона ядерної зброї
Заборона ядерних випробувань
Використання вторинних ресурсів чорних і кольорових металів
Утилізація відходів тваринництва
Зменшення потужності підприємств
Дотримання балансу поживних речовин, кругообігу хімічних елементів
Охорона лісів та збільшення їх площі
Оновлення устаткування забоїв
Зменшення експлуатації родовищ, дотримання техніки безпеки, зміцнення опор
Дозування добрив
Створення гербіцидів і пестицидів, які легко розкладаються на нешкідливі сполуки
Створення замкнутих безстічних технологій
Очисні споруди
Нейтралізатори
Установки біохімічного очищення промислових відходів
Фільтри
Пилогазовловлювачі
Заборона (заміна, зменшення ) використання хлорофлуоровуглеводнів
Додаток 7
ВПЛИВ ЗАБРУДНЮВАЧІВ НА ЕКОСИСТЕМУ
Атмосфера
Гідросфера
Грунт
Людина
смог
озонові діри
парниковий ефект
кислотні опади
закиснення водойм
нафтові плями
забруднення йонами важких металів
засолення
закиснення
вилужування
токсичність забруднювачів
кумуляція забруднювачів
синергічний вплив
Додаток 8
ЧАС РОЗКЛАДУ РЕЧОВИН В СЕРЕДОВИЩІ
Речовини
Час розкладу в наземному середовищі
Папір
2 – 4 тижні
Бананова шкірка
3 – 5 тижнів
Тканини натуральні
1 – 5 тижнів
Цигарковий недопалок
2 – 5 років
Консервні бляшанки
200 – 400 років
Пластик
400 років
Скло
понад 1000000 років
Додаток 1
ЕКОЛОГІЧНИЙ НАБАТ
«Людино. збережи себе сама»
Чи знаєте ви що:
кожної години на нашій планеті:
1700 акрів продуктивної землі стають пустелею;
близько 2000 дітей помирають від голоду;
55 осіб отруюються й гинуть від пестицидів та інших хімічних речовин;
1000 осіб умирають від отруєння водою;
2000 тон кислотних дощів випадає в Північній півкулі;
5 – 6 видів тваринного чи рослинного світу зникають.
кожної хвилини:
знищується 50 т родючого ґрунту через неправильне його використання;
виділяється понад 12000 т вуглекислого газу в атмосферу;
знищується понад 51 акр тропічних лісів;
використовується близько 35000 барелів нафти.
Сьогодні в Донбасі:
найбільше джерело забруднення атмосфери – теплові електростанції;
Сіверський Донець – найбільш забруднена ріка в Україні; бактеріологічне забруднення ріки перевищує санітарні норми в 50 разів;
від ерозії страждає кожен третій гектар орних земель;
пестицидне забруднення в 5,5 разів вище за світовий показник;
негативний вплив атмосферних забруднень відчувають близько 32% загального населення;
особливе занепокоєння викликає підвищення кількості захворювань органів дихання, кровоносної системи. нервової системи, щитовидної залози. Серед населення встановлено зниження імунітету.
Настав ваш час діяти!
Додаток 2
ЕТИЧНІ ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ НА ЗЕМЛІ
Люби і шануй Землю, яка благословляє життя й управляє ним.
Вважай кожний твій день на Землі священним і святкуй зміну пір року.
Не почувайся вищим за інші живі істоти і не поводься так, щоб вони зникли.
Будь вдячним тваринам і рослинам за їжу, яку вони тобі дають.
Не занапащай і не забруднюй багатств Землі зброєю війни.
Не ганяйся за прибутками від багатств Землі, а намагайся відновлювати її виснажені сили.
Не приховуй від себе і від інших наслідки твоєї діяльності на Землі.
Не обкрадай майбутні покоління. виснажуючи і забруднюючи Землю.
Споживай дари Землі помірно, бо всі її мешканці мають рівні права на її багатства.