kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ерігіштік тақырыбына есептер шығару

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ерігіштік тақырыбына есептер шығару

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ерігіштік тақырыбына есептер шығару»

Бекітемін: Б Оразгелдиева

Қызылорда облысы ,

Жаңақорған ауданы,

Сүттіқұдық ауылы

№52 Б Аралбаев атындағы орта мектептің химия пәні мұғалімі:

Акбарова Гүлназ Низаметдиновна

Мектеп: 52

Күні: 12.03.2019 ж Мұғалімнің аты-жөні: Акбарова Г

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:


Ерігіштік тақырыбына есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.3.4.5 кристалл өсіру және кристалдардың дұрыс геометриялық пішініне назар аудару

8.3.4.6 аса қаныққан ерітінді ұғымын түсіну және олардың кристалдануы кезіндегі энергия өзгерісін анықтай алу


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

реакцияға қатысушы немесе реакция нәтижесінде түзілген өнімнің белгілі массасы, зат мөлшері немесе көлемі бойынша заттың массасын , зат мөлшерін, көлемін есептеу 

Басым бөлігі:

Есептер шығара білу дағдыларын қалыптастырады, ойлау қабілеттерін дамыту, химия пәніне және есеп шығаруға деген қызығушылықтарын арттырады 

Кейбірі:

еріткіш, еритін зат, ерітінді концентрациясы – проценттік, молярлық, масса, массалық үлес ұғымдарын еске түсіріп, қайталап, есеп шығару арқылы білімдерін бекітеді.

Бағалау критерйиі

  • есептер шығара біледі, топтаса жұмыс істей алуға үйренеді, ортақ шешім шығара алады .

.

Тілдік мақсаттар

Оқылым-айтылым: Берілген тақырыпты оқып, бір-бірлеріне айтады. ω – еріген заттың массалық үлесі (%)

m(е.з.) – еріген заттың массасы

m(ер-ді) – ерітіндінің массасы

 V(ер-ді) – ерітінді көлемі

ρ  — тығыздық

m(ер-ді) – ерітіндінің массасы

 ерігіштік (S) – еріген заттың белгілі температурада зат массасының 100 г. еріткіштен массасы, немесе зат массасының еріткіштің 1000 мл. көлеміне қатынасы.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылығына сәйкес оқушыларда білім алу, денсаулық сақтау дағдыларын қалыптастыру

Пәнаралық байланыс

Физика мен математика

Алдыңғы білім



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған сабақ түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут



Ұйымдастыру кезеңі оқушыларды түгелдеу, сергіту сәті «Тимбилдинг» жаттығулары (оқушылар екі топқа біріге отырып кедергілерден өту) бұл оқушылардың ынтымақтаса, бірлесе жұмыс жасауына ықпал етеді.

«Мазайка құрастыру» әдісі арқылы топтастыру.

Үй тапсырмасын «Зымыран» әдісімен сұрақ-жауап ретінде жүргізу. Топтар бір-бірлеріне дайындаған сұрақтарын қояды.


Оқулық, АКТ жұмыс дәптері, карта, кескін карта






Сабақтың ортасы

30 минут


Білу

Түсіну











Қолдану







Жинақтау

1 - тапсырма «Ақиқат жалған»


Ерітінділер тақырыбына есептер шешкенде қолданылатын негізгі формулалар:


1.

2. mв-ва = ω * mр-ра

mв-ва

3. m (раствора) = ----------

ω

4. mр-ра = V * ρ * ω

ν

5. См = ----

V моль/л.

m m

6. ν = ---- 7. См = ---------

М М * V


Еріткіш есебінде көбінесе су қолданылады, оның тығыздығы 1г/мл. - 1г./см3 – 1кг./л..

Егер еріткіш басқа зат (мысалы, этанол, бензол, т.б.) болса, онда оның тығыздығы есеп шартында көрсетіледі.

Жеке жұмыс. Әр оқушы есеп шығарады. Жауабымен сәйкестіріп өз-өзің тексеріп бағалайды.

1 мысал. Массасы 235г. суда 15г. натрий хлориді ерітілді. Алынған ерітіндідегі натрий хлоридінің массалық үлесін есептеңіз. (6п.)

2 мысал. Калий нитратының массалық үлесі 5п. болатын 150г. ерітіндісін дайындау үшін қанша масса тұз және су қажет болады? (142,5г. су, 7,5г. нитрат)

3 мысал. Массасы 80г. 15п. ерітіндіге 160г. су қосылды. Алынған ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесін табыңыз. (5п.)

4 мысал. Ас тұзының 200г. 20п. және 50г. 32п. ерітінділерін араластырғанда түзілген ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесін табыңыз. (22,4п.)

5 мысал. Зат мөлшері 10 моль болатын суда 1 моль хлорсутек еріген болса, ерітіндідегі хлорсутектің массалық үлесін табыңыз. (16,86п.)

6 мысал. Массасы 272г. суда 44,8л. (қ.ж.) күкіртсутек газы ерітілген. Ерітіндідегі күкіртсутектің массалық үлесін табыңыз. (20п.)

7 мысал. Көлемі 38мл. суда натрий гидроксидінің 3,01*1022 (дәрежесі) молекуласы ерітілген болса, алынған ерітіндідегі сілтінің массалық үлесін табыңыз. (5п.)

8 мысал. Массасы 25г. хром (ҮІ) оксидін 343,75г. суда еріткенде түзілген ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесін табыңыз. (8п.)

9 (14) мысал. Массасы 236г. суда 20г. мыс купоросы ерітілген. Алынған ерітіндідегі тұздың массалық үлесін табыңыз. (5п.)

10 (15) мысал. Массасы 600г. 55п. күкірт қышқылы ерітіндісін дайындау үшін 87п. күкірт қышқылы ерітіндісінің және судың қандай массалары қажет? (220,7г. су және 379,3г. 87п. күкірт қышқылы ерітіндісі)

11 (18) мысал. Мольдік концентрациясы 8 моль/л. көлемі 200мл. болатын ерітіндідегі фосфор қышқылының массасын табыңыз. (156,8г.)

12 (20) мысал. 1000г. судағы натрий карбонатының ерігіштігі 218г.. Тұздың қаныққан ерітіндісіндегі массалық үлесі қандай? (17,9п.)

13 (22) мысал. Калий нитратының қаныққан ерітіндісінің концентрациясы 24,1п.. 100г. суда тұзының ерігіштігін есептеңіз. (31,75г.)


Венн диаграммасы








Дескриптор:

Топтарға 3 есептен жазылған қағаздар таратылады: 
1-топ) 1-1. Массасы 2,4 г магний артық мөлшердегі күкірт қышқылы ерітіндісімен әрекеттескенде қалыпты жағдайда қанша литр сутек бөлініп шығады? 
1-2. Зат мөлшері 1 моль алюминий 109,5 г тұз қышқылымен әрекеттескенде қанша грамм тұз түзіледі? 
1-3. Көлемі 22,4 л сутегі газы көлемі 4,48 л көмірқышқыл (ІІ) газы әрекеттескенде түзілген газдардың көлемдері қандай? Қандай газ қанша мөлшерде артық қалады? Реакцияны электронды баланс әдісімен теңестір. 
2-топ) 2-1. Егер реакция нәтижесінде 6,72 л сутегі газы бөлініп шығатыны белгілі болса, тұз қышқылымен қанша грамм мырыш реакцияға түседі? 
2-2. Зат мөлшері 2 моль мыс сульфаты мен 1 моль темір әрекеттескенде түзілетін тұздың массасы қанша? 
2-3. Зат мөлшері 2 моль сутегі газы мен көлемі 44,8 л азот әрекеттескенде түзілген заттың массасы қандай? Реакцияны электронды баланс әдісімен теңестір. 
3-топ) 3-1. Натрий массасы 6,3 г азот қышқылымен әрекеттескенде реакция нәтижесінде неше моль тұз түзіледі? 
3-2. Массасы 3,9 г калий мен көлемі 67,3 л хлор әрекеттескенде түзілген тұздың массасы қанша? 
3-3. Зат мөлшері 2 моль темір 18 г су буымен әрекеттескенде бөлінетін сутегі газының қалыпты жағдайда көлемі қанша? Қай зат қанша мөлшерде артық қалады? Реакцияны электронды баланс әдісімен теңестір. 

Оқулық,



























Сабақтың соңы

5 минут



«Мен қай әлеммін?» әдісі бойынша « » белгісімен кестені толтыру арқылы жаңа сабақты пысықтаймын.








Саралау –

Бағалау –

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

1.Барлық оқушыларға:

«ақиқат-жалған» әдісімен жауаптарын «иә», «жоқ деп белгілеу арқылы, берілген кестедегі тұжырымдардың дұрыс - бұрыс екендігін орналастыру тәсілімен ойлау қабілетін дамыту үшін барынша қолдау көрсете аламын.

2. Қабілеті орта оқушыларға

-«Мен қай әлеммін?» әдісі бойынша « » белгісімен кестені толтыра отырып

Макро және микроәлем нысандарын анықтауы үшін жартылай көмек көрсетемін.

3. Басқа оқушыларға қарағанда , қабілетті оқушыларға тиімді ашық сұрақтарды қолдана отырып, логикалық сұрақтар көбірек қояр едім.

Оқушылардың білімдері алдын –ала белгіленген критерийлер мен ұсынылған дискрипторлар арқылы бағаланады.

1-тапсырма «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады.

Жасыл түс – барлығын түсіндім. Оған материктердің ішкі бөліктерінің зерттелуі мен жаңа замандағы географиялық зерттеулер жайлы және география ғылымының дамуын түсінген жағдайда.



Сары түс – енді түсініп келемін. Зерттеушілер мен олардың зерттеулері туралы мағлұмат білсе .



Қызыл түс – түсінбедім. Тақырып бойынша мәлімет ала алмаған жағдайда.



2-тапсырма «Смайликтер» арқылы бағаланады.

Барлығын түсініп, орындаған жағдайда. Берілген материк бойынша толық мағлұматқа ие болып, атлас және кескін картамен жұмыс жасағанда.


Жартылай түсініп, орындаған жағдайда. Берілген материк бойынша кескін картаға толық түсіре алмаған кезде


ешқандай мағлұматқа ие болмаған жағдайда. Атлас және кескін картамен жұмыс жасамаған жағдайда.


3-тапсырма кәмпит арқылы бағаланады.

Кластер қорғау барысында толық тапсырманы орындаған жағдайда

Тапсырманы жартылай орындамаған жағдайда

Берілген тапсырма бойынша ешқандай жұмыс орындамаған жағдайда



Картамен жұмыс жасауда көрнекі құралдарға абай болу.

Сынып ішінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақтың мақсаттары, немесе оқу мақсаттары шынайы және қол жетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?




Қорытынды бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты.)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарды не нәрсеге назар аудару қажет?







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ерігіштік тақырыбына есептер шығару

Автор: Акбарова Гүлназ Низаметдиновна

Дата: 07.06.2019

Номер свидетельства: 513827
