Тақырыбы | Мыс, мырыш, темір, хромның табиғатта таралуы, алынуы, физикалық, химиялық қасиеттері. |
Мақсаты | 1. Периодтық жүйедегі орны бойынша мыс, мырыш, темір, хром металдарына сипаттама беру. 2. Металдардың оның қосылыстарының табиғатта кездесуі, физикалық, химиялық қасиеттері, биологиялық маңызы, қолданылуы туралы жаңа білімді игеріп, теориялық білімдерін практикамен ұштастыру. 3. Мыс, мырыш, темір, хром металдарының қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыра білу, зертханалық тәжірибе жасай білу, химиялық тілде сөйлеу. Есептерді өз бетінше құрастырып шығару. |
Күтілетін нәтиже | Мыс, мырыш, темір, хром металдарының периодтық жүйедегі орнына сипаттама бере алады, олардың қосылыстарының генетикалық қатарын анықтайды. Табиғи кендерін біледі, қолданылу аясын түсіндіре алады. Металдардың физикалық, химиялық қасиеттері, биологиялық маңызын талдай біледі.. |
Әдіс – тәсілдер | Ой түрткі «Стикерлер тобы», «Бірге ойлаймыз», Топтық жұмыс «Т-кестесі», «Ассоциация», Эксперименттік бөлім «Зертханалық тәжірибе алаңы», «Проблемалық шешу парағы», «Ыстық орындық», «Калейдоскоп» |
Көрнекіліктер | Интерактивті тақта, үлестірмелі материалдар, химиялық реактивтер. электронды оқулық, форматты қағаз, маркер. |
Сабақтың барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі 2м | Оқушыларды металдар бойынша үш топқа бөлдім. | мырыш, темір, хром болып 3 топқа бөлінеді. |
Үй тапсырмасын сұрау 10м | 1. «Ойлан, жұптас, бөліс». Өтілген тақырыптарды қайталауда оқушыларға АВС деңгейлік үш тапсырма сұрақтар, есептерден тұратын тапсырма беріледі. 2. «Аудармашы» Жасырылған металдардың қасиеттерін анықтап, жұмбақты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбы ашылады. Металдардың аталуы үш тілде қазақша, орысша, ағылшын тілінде айтып, жазу керек. 3. «Галактика» Металл атомдарының электронды құрылысын жазу. | Топпен оқушылар деңгейлік сұраққа жауап береді, реакция теңдеулер жазып, есеп шығарады, Сағат тілімен келесі топқа беріледі. Келесі топ 1- тапсырманы тексеріп, бағалап, 2-тапсырманы орындайды. 3-тапсырма осылай жалғасып, орындалады. Тірек сызбамен жұмыс. Деңгейлік тапсырма. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар мыс, мырыш, темір, хром металдарын үш тілде атайды, тақтаға жазады. Оқушылар мыс, мырыш, темір, хром металдарының электронды құрылысын жазады. |
Жаңа сабақ 20м | «Т-кестесі» мыс, мырыш, темір, хром металдарының физикалық, химиялық қасиеттерін ажыратып жазу. «Ассоциация» әдісі бойынша оқушылар металдардың биологиялық маңызы бойынша топтастыру. Топта жұмыс істеуге сондай ақ сөйлеуге және тындауға мүмкіндік береді. Оқушыларға топтық тапсырма бере отырып ынтымақтастыққа дағдыландырамын. «Мыс байыту» видеоролик көрсетіледі. | Элементтің физикалық, химиялық қасиетін ажыратып, қосылыстарын тану арқылы есте сақтап, анықтайды. Тапсырмаларды топ болып орындайды. Әр топтағы оқушылар өздеріне берілген тапсырмаларды жеке, жұптасып, мәтінді оқып, талқылайды. Постерге ассоциация құрайды.
Оқушылар видеороликтегі көрсетілім бойынша талқылайды. |
Эксперименттік бөлім Сабақты қорытындылау | «Зертханалық тәжірибе алаңы» Топтарға алған теориялық білімдерін практикамен ұштастыруда зертханалық тәжірибелер орындау тапсырмасы беріледі. Оқушылар виртуалды зертханалық тәжірибе, видеокөрсетілім, және бір топ мыстың қасиетіне тәжірибе жасап көрсетеді.
«Проблеманы шешу парағы» әдісі Берілген есептерді кестеге салып, тиімді жолмен шығару. | Оқушылар виртуалды зертханалық тәжірибені, видеокөрсетілімді, металдардың қасиетіне көрсетілген тәжірибелерді анықтап, реакция теңдеулерді тақтаға жазады.
Оқушылар берілген кесте бойынша есептерді топпен шығарады. |
Сергіту сәті 2м | «Релаксация» тренингін жүргіземін. | Бұл сергіту сәтінде оқушылар серігіп, демалып қалады. |
Сабақты бекіту 7м | «Ыстық орындық» ТВ шоу, Мыс пен Темір мырзалар ыстық орындыққа отырып, өздері жайлы мәліметтерді айтып, таныстырады. | Мыс пен Темір мырзалар ыстық орындыққа отырып, өздері жайлы мәліметтерді айтып,таныстырады. Оқушылар сұрақтар қояды. |
Кері байланыс (бағалау) 3м | Кері байланыс. «Критерий бойынша бағалау». | Оқушылар критерийлер бойынша балдық жүйе арқылы өзін-өзі бағалайды. |
Үйге тапсырма 1м | 1.Есеп №9 2.Тақырыптың соңындағы 5сұраққа жауап жазу 3.Тақырып бойынша реферат жазу. 2 слайдтан тұратын презинтация дайындау. | |