Бөлім: | 9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
Педагогтің аты-жөні: | Мамыркулова Үміт Кенжехановна |
Күні: | |
Сыныбы: 9А | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Азот қышқылы. №13 зертханалық тәжірибе «Азот қышқылының басқа қышқылдармен ортақ қасиеттері» |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 9.1.4.7-азот қышқылының молекулалық, формулаларын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру; 9.2.1.18-азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру 9.2.1.19-азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу |
Сабақтың мақсаты: | Азот қышқылының молекулалық формулаларын біледі.Азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастырады. Азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттейді. |
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2-3 мин. | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу.Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. | Мұғаліммен амандасады. Жұпта біріне бірі жақсы сөз айтып, көңілдері көтеріледі. | | |
8 минут | Өткен сабақты пысықтау «Кім жылдам?» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау. Өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. | 1.Азоттың қандай қосылыстарын білесіңдер? 2.Келесі қосылыстарды атаңыздар: 3.Осы заттардағы азоттың тотығу дәрежесін анықтаңыздар. 4.Азот қышқылында азоттың валенттілігі нешеге тең? | Дескриптор арқылы бағалау: Қосылыстарды атайды-1 балл; Қосылыстардағы азоттың тотығу дәрежесін анықтайды-1 балл; | Бор, тақта |
Сабақтың ортасы 10 мин. | «Ассоциация» азот қышқылы туралы барлық білетіндеріңізді жазыңыз. Азот қышқылының құрылымдық және электрондық формулаларын құрастырыңдар. Проблемалық сұрақ: Неліктен азот қышқылында азоттың тотығу дәрежесі +5, ал валенттілігі IV-ке тең. Проблемалық сұрақ: Өнеркәсіпте азот қышқылын қалай алуға болады? Мұғалім әртүрлі нұсқаларды тыңдайды, содан кейін оның өндірістік әдісі туралы айтады. | Жаңа сабақтың мазмұнымен танысады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Азот қышқылының молекулалық модельдерін ажыратады Қазақ тілі | Русский язык | English | азот қышқылы | азотная кислота | Nitric acid | азот оксидтері | оксиды азота | Nitrogen oxides | аммиак | аммиак | Ammonia | термиялық ыдырау | термическое разложение | Thermal decomposition | Нитраттар | нитраты | Nitrates | | Дескриптор: 1.Азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін жазады 2.Азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттейді. 3.Талдау жасайды. | Презентация слаид |
№13-зертханалық тәжірибе 10 минут | №13 зертханалық тәжірибе. Мақсаты: азот қышқылының басқа қышқылдармен ортақ қасиеттерін зерттеу. NaOH +HNO3 = NaNO3+ H2O CaCO3 +2HNO3 = Ca(NO3) 2 + CO2+ H2O CuO+2HNO3 = Cu(NO3)2 + H2O | «ПОПС формуласы» «Менің ойымша,....» «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....» «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» ЕББҚ бар оқушыға мұғалім мысалдар келтірілген кестені бере отырып, қолдау көрсетеді. | Дескриптор: Жалпы - 6 балл 1.Азот қышқылын натрий гидроксидімен әрекеттестіреді-2б 2.Бор ұнтағы мен азот қышқылы арасындағы реакция теңдеуін жазады-2б 3.Азот қышқылы мен мыс (ІІ) оксиді арасындағы реакция теңдеуін жазады-2б. Қорытынды жасайды. | https://youtu.be/8E3-RT5xhcs |
Жеке жұмыс 5 минут | Оқулықтағы 40- беттегі №4-жаттығуды орындауға тапсырма береді, түсіндіреді. | Азот қышқылының: а) алюминий гидроксидімен; ә) кальций оксидімен; б) кальций карбонатымен; в) аммиакпен әрекеттесу теңдеулерін жазады, түсіндіреді. | Дескриптор: Азот қышқылының қасиеттерін сипаттайды-2 балл | |
Сабақтың соңы 5 мин. | Кері байланыс «Бір сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың рефлексиясын тыңдайды. | Оқушылар өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Бүгін сабақта мен білдім(үйрендім)......... Көбірек білгім келеді.................. Үйге тапсырма: §38.Оқу. 40-беттегі №1, 2-есептер. | Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды. | |