Оттекті? химиялы? ?асиеттерін білу ар?ылы,одан т?зілетін ?осылыстарды? ??рамы,таби?атта таралуы, озон ?асиеттері мен оттекті? таби?атта?ы айналымы жайлы о?ушылар к?з?арасын дамыту .
Дамытушылы?.
Ауа-газдар ?оспасы ж?нінде ?з бетінше білім алу да?дысын ?алыптастыру.
Т?рбиелігі:адамершілік,экологиялы? білім беру.
??рал-жабды?тар:Интерактивті та?та, электронды о?улы?,сутегіні? ас?ын тоты?ы,к?міртегі,к?кірт,фосфор ?нта?ы т.б.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ауа газдар ?оспасы »
Семей қаласы «№22 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
Автордың аты: Бегалина Нағыштай Мерекеновна
Ашық сабақ тақырыбы:Ауа - газдар қоспасы
Беретін пәні:химия
Бағыты:химия және қоршаған орта
Лауазымы: жоғарғы санатты химия пәні мұғалімі.
Мекен жайы,телефоны : Галето 26-71 ,35-90-96
Электрондық почтасы: student 0707 @mail.ru
Сабақтың тақырыбы:Ауа-газдар қоспасы.
Сабақтың мақсаты:Ауаның құрамы, ауа-газдар қоспасы,ауаны ластаудан сқтау жөнінде мәлімет беру.
Оқыту мен тәрбиелеу міндеттері.
Білімділігі.
Оттектің химиялық қасиеттерін білу арқылы,одан түзілетін қосылыстардың құрамы,табиғатта таралуы, озон қасиеттері мен оттектің табиғаттағы айналымы жайлы оқушылар көзқарасын дамыту .
Дамытушылық.
Ауа-газдар қоспасы жөнінде өз бетінше білім алу дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелігі:адамершілік,экологиялық білім беру.
Құрал-жабдықтар:Интерактивті тақта, электронды оқулық,сутегінің асқын тотығы,көміртегі,күкірт,фосфор ұнтағы т.б.
Көрнекі құралдар: ақпараттық жаңа технология.
Сабақ түрі:конференция сабақ.
Әдіс тәcілдер: сұрақ жауап,ізденіс,зерттеушілік.
Сабақ барысы :
1.Ұйымдастыру.
2.Оқушыларды түгендеу.
3.Үй тапсырмасын сұрау.
Оттегіні лабораторияда қалай аламыз?
1.Калий перманганатынан
2.Бертолле тұзынан
3.Сутегінің асқын тотығынан тәжірибе көрсету
4.Сынап оксидін ыдырату арқылы
5.Су молекуласын ыдырату арқылы
Бүгінгі сабақтың тақырыбы:
Ауа - газдар қоспасы.
Ауаның қүрамын алғаш рет француз ғалымы Антон Лавазье 1774жылы анықтады.17ғ.-ға дейін сутекті жанғыш,СО орман ауасы тек ғасырдың аяғында ауа газдар қоспасы екені толық дәлелденді.
Оттек газы ауаның құрамдас бөлігі екендігіне көз жеткізейік.
Ауаның құрамында ,оттек,инертті газ кездеседі.Мысалы,жер сілкінгенде ,зауыт,фабрикалар жұмыс істеп тұрғанда аз мөлшерде кездейсоқ газдар ауаға таралуы мүмкін.
Жану процесі ауадағы оттек газының мөлшерін азайтады да,массалық үлесінің көбеюіне әсер етеді.Ал көмір,бензин,отындар толық жанбаса атмосфераға күйе,иіс газы,т.б. газдар таралады.
Ауада одан да басқа шаң тозаң ,автомобильдерде бензин жанғанда бөлінетін газдар,химия өндірістері жұмыс істегенде бөлінетін газ тектес қоспалар кездеседі.
Зауыттар мен өнеркәсіп орындарынан шығатын улы газдар ,автокөлік түтіні атмосфераға түрлі улы газдар адам өміріне үлкен қатер төндіреді,ауа ласталады,табиғат тепе теңдігі бұзылады,эколoгиялық мәселелерді туғызады.Бұл да қышқыл жаңбыр тууына әкеледі.
Бүгінгі сабағымызға маман иелері қатысып отыр,соларды тыңдайық:
Ғалым-биолог :
Оқушылар хабарлама жасайды (слайд түрінде).
Фотосинтез “Oттектің табиғаттағы айналымы”.
Ғалым-эколог :Ауаның ластануы .
Ғалым-металлург :қара түсті металлургия өнеркәсібі .
Атмосфералық ауаның өндіріс қалдықтарынан ластануы.
Ғалым-технолог:
Семей цемент зауыты .
Ғалым-эколог:
Қоршаған ортаға радиация әсері.
Ғалым-метеоролог :Oзон - атмосфераның үстіңгі қабаты