Күні: | | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып тар | |
| | Қатыспағандар саны |
Сабақтың тақырыбы | Иондардың түзілуі |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 8.1.3.6 элемент атомы сыртқы электрон қабатын аяқтау үшін электрондарды қоса немесе бере алатындығын және осының нәтижесінде ион түзілетінін түсіну |
Сабақ мақсаттары . | Барлық оқушыдлар |
Иондардың түзілуін біледі, иондардың не екенін түсінеді |
Оқушылардың басым бөлігі Формулаларды Иондарды анықтайды, есеп шығару барысында қолданады |
|
Кейбір оқушылар Иондардың өмірмен байланыстылығын қарастырады, зерттейді |
Бағалау критерийі | иондық және металдық байланыстың анықтамасын еске түсіреді Байланыстардың түзілу механизмінің ерекшеліктерін түсіндіреді. ион алмасу реакцияларын жаза алады, қандай жағдайларда реакцияаяғына дейін жүретінін біледі. Катиондар мен аниондарды анықтау жолдарын үйренеді. Иондану реакцияларын шығару барысында иондарды ажырата алады, иондардың қасиеттерін айта отырып, өмірмен байланыстырады, жаңылық ашуға ұмтылады, өзіндік зерттеу жүргізе алады |
Тілдік мақсат | Оқушылар иондардың өмірдегі маңызы жөнінде пікірталас ұйымдастырады .... (істей алады) |
Негізгі сөздер мен тіркестер |
Ион, физикалық, химиялық қасиеттер |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған мақсаттар: |
Ион дегенссіміз не? Не үшін ионды білуіміз керек? |
Сіз неліктен.... екенін айта аласыз ба? |
Сіздер неліктен ионның бізге қажет екенін айта аласыз ба? |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Есеп шығару, тест тапсырмаларын орындау |
Құндылықтарды игерту: | Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша толық орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. Патриотизм мен азаматтық жауапкершілік уақытты пайдамен өткізу қажеттігін түсіну арқылы жүзеге асырылады. Өмір бойы оқу қағидасы ақпаратты өздігінен табу, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады. Ашықтық оқушыларға ақпаратты алуында бірдей мүмкіндіктер беруде, сабақ мақсатын бірге құрастыруда, бағалау мен кері байланыс беруде, бірнеше көзқарастың бар екенін түсінуде орын алады. Еңбексүйгіштік жұмыс орынын таза сақтауда, оқушылардың белсенді жұмысында, ал шығармашылық жаңа идеяларды ұсынуда көрініс табады. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | PowerPoint таныстырылымы. |
Жаһандықазаматтыққатәрбиелеу | Бейнебаяндағы байланыс туралы сөйлесу. |
Алдыңғы оқу Осы тақырып бойынша оқушылар электролиттік диссоциация теориясымен танысты |
Жоспар | Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз ) | Ресурстар |
Жоспарланған уақыт | 45 минут | |
Басталуы 830-840 | Сергіту сәті. «Қасиеттер» өз есімдерінің бас әріпінен басталатын өздеріне тән бір қасиет айту керек. Домино ойыны арқылы топтарға бөлу, оқушыларға әріптер жазылған кеспе қағаздары таратылады, оқушылар сөздер құрау арқылы топтарға бөлінеді, «Ассосация» және «Диссоциация » деген сөздер шығады. Ой шақыру оқушылардың зейінін қарату, өткен сабақтардан сұрақтар қою арқылы оқушылардың зейінін өзіне қарату арқылы үй жұмысын сұрау | |
Ортасы 840-900 | Негізгі бөлім Еркін талқылауды пайдалану арқылы оқушыларды пікірталасқа тарту, 2 топ постер құрып қорғайды Бағалау парақшасы Уй топтарымен жұмыс топтарында қалай жұмыс жасау керектігіне бағыт-бағдар беру, оқушылард деңгейіне байланысты 3топқа жіктеліп деңгейлік тапсырмалар орындайды топта талқылайды, үй топтарына келіп ой бөліседі. Катиондарға сапалық реакциялар Катион | Реактив | Байқалатын реакция | H+ | индикатор 1)лакмус 2) метилоранж Me (белсенді) | қызыл түске боялады қызарады 2Н+ + Me (белсенді) Н2↑ + Ме2+ | Na+ | жалында | сары түске боялады | К+ | жалында | күлгін түске боялады | Ag+ | хлоридтер бромидтер иодидтер | Ag+ + CI- = AgCl↓ ақ тұнба Ag+ + Br- = AgBr↓ сары тұнба Ag+ +I- = AgI↓ сары тұнба | NH4+ | сілті, қыздыру | NH4+ + OH- = NH3+↑ + H2 аммиак бөлінеді | Ва2+ | сульфат иондары бар қосылыстар | Ва2+ + SO2 = BaS04↓ ақ тұнба | OH- | индикатор 1) фенолфталеин 2) универсалды индикатор қағазы | бояуы: таңкурай-қызыл бояуы: көк | Cu2+ | гидроксид-ион | Cu2++ 20Н- = Сu(ОН)2↓ көк түсті тұнба | Аl3+ | гидроксид-ион | Аl3+ + ЗОН- = Аl(ОН)3↓ ақ тұнба сілтінің артық мөлшерінде ериді | Ғе2+ | гидроксид-ион K3[Fe(CN)6] сары қан тұзы | Fe2+ + 20Н- = Ғе(ОН)3↓ жасыл түсті тұнба ЗҒе2+ + 2K3[Fe(CN)6] = Fe3[Fe(CN)6]2↓+ 6К+ көк түсті тұнба (турунбул) | Ғе3+ | гидроксид-ион K4[Fe(CN)6 қызыл қан тұзы родания-көк | Ғе3++ ЗОН = Ғе(ОН)3↓ қызыл қоңыр түсті тұнба 4Fe3 + 3K4[Fe(CN)6] = Fe4[Fe(CN)e] +12К+ берлин көгі Ғе3+ + CNS- = FeCNS қызыл қан түсті ерітінді | Бағдаршам арқылы КЕРІ БАЙЛАНЫС ЖАСАЛЫНАДЫ қызыл түс-түсінбедім Сары түс- кей сөздерді түсінбедім Жасыл түс-түсіндім 1-топқа тапсырма С Ион дегеніміз не? Кім ашқанын айта аласынба? Иондардың қасиеттері қандай? Мысал 2-топқа тапсырма В Ион алмасу реакциясы есеп шығару Иондардың ерітіндідегі құрамын айта аласыңба? 3-топқа тапсырма А Иондарды біз не үшін білуіміз керек? Иондарды адам өмірімен байланыстыруға болама? Әр топ өзге топтарға «Екі жұлдыз бір тілек»терін айтады. | Постер, өздері мақсатты құра алады |
Аяқталуы900-915 | Тақырып бойынша сұрақтар қою 1. Катиондар қандай иондар 2. Аниондар қандай иондар 3. Атомдар мен иондардың айырмашылығы қандай? 5. Деңгейлік тапсырма 1-деңгей 3 бал 1. Формулалары келтірілген электролиттердің диссоциациялану теңдеуін жазыңдар. а) HCl, H2SO4, H3PO4 б) NaOH, LiOH, Ca(OH)2 в)K2SO4, CuSO4, Al2(SO4)3 2. Берілген химиялық реакция теңдеулерін аяқтап, толық, қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар: 5 бал а)HCl + K2CO3→ б)KOH + HNO3→ в)Ca(NO3)2 + Na2CO3→ 3. 4,6 грамм натрий металы суда ерігенде бөлініп шығатын сутектің көлемі қандай? 10 бал 6. Кері байланыс «Микрофон әдісі» Қорытынды Диалог бөлімі Ион дегеніміз не? Не үшін ионды білуіміз керек? Сіздер неліктен ионның бізге қажет екенін айта аласыз ба? Рефлексия «Конверттер» Мен бүгінгі сабақта не істей алдым? Маған сабақта қиындық туғызған жағдайлар Мен алған білімімді өмірде қолдана аламын ба? Бүгінгі сабақта алған бағам өз деңгейіме сай деп ойлаймынба? | |
Қосымша ақпарат |
Саралау-cіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделенлдіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Сұрақтар беру арқылы бағдарлап отырамын. Сабақ барысында деңгейлік тапсырмалар қолданамын | Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылықтардағы байланыс |
Сұрақ арқылы оқушыларға бағыт-бағдар беру, оқушылардың қабылдау деңгейіне байланысты деңгейлік тапсырмалар қолдану | Өзін-өзі тексеру, өзара тексеру, бағдаршам | Биология, география, физика |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынай ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Менің сабағымның мақсаттары шынайы, қолжетімді. Сыныптағы ахуал оқушылар біраз ыңғайсыздық танытқанмен өздерін тез белсендіріп сабаққа кірісе кетті. Менің жоспарлаған шараларымның көбісі тиімді болды. Берілген ауқыт ішінде кішкене үлгермей қалдым. Сондықтан мен өз сабағыма өзгертулер енгіздім. |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды топтарға бөлу 2: Деңгейлік тапсырмалар орындау Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушылардың топпен жұмыс жасай алулары 2: Бір-бірімен түсінісе алуы Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Тапсырмаларды оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай қолдауды білдім. |