kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ "Көміртек және оның қосылыстары"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылар көміртек ұғымын және оның қосылыстарын тиімді қолдана отырып есептер шығаруды үйренеді. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Көміртек және оның қосылыстары"»



Мектеп: 110 мектеп-лицейі

Күні:8. 04. 2019ж

Мұғалімнің аты-жөні: Байсынова Динара

Сынып: 10а

Қатысқандар: 22

Қатыспағандар:1

Сабақ тақырыбы

Көміртек және оның қосылыстары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар көміртек ұғымын және оның қосылыстарын тиімді қолдана отырып есептер шығаруды үйренеді.

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:

  • Көміртек ұғымын біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

- Көміртек қосылыстарын ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

  • Көміртек қосылыстарының тиімді қолдану жолдарын және өмірмен байланыстыра отырып есептер шығара алады.

Бағалау критерийі

1. Көміртек ұғымын біледі

2. Көміртек қосылыстарын ажырата алады.

3. Көміртек қосылыстарының тиімді қолдану жолдарын және өмірмен байланыстыра отырып есептер шығара алады.

Ойлау дағдысы

Білу.Түсіну.Жинақтау.Қолдану

Тілдік мақсаттар


Негізгі сөздік қор мен терминдер: С. Н2СО32СО3

Жазылым бойынша:

  1. Сабақ барысында қарастырылған терминдерді формулаларды дәптерге жазады. үш тілде

  2. көміртек- carbon графит -graphite

карбонаттар- carbonates фуллерен - fullerene

әк суы - lime water карболен -carbolen

иіс газы - smell gas

алмаз- diamond

Талқылауға арналған тармақтар(оқылым бойынша )

  1. Көміртек

  2. Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері

  3. Көміртектің қолданылуы.

Құндылықтарға баулу




Қарым-қатынас жасау қабілеттілігі, жауапкершілік,

өмір бойы білім алуға патриотизм, достық және адалдық, рухани құндылықты сақтау және құрметтеу дағдыларын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Биология 8-сынып ,математика 6-сынып

Алдыңғы білім

9-сынып Химия






Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

8-мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың назарын шоғырландыру.Көңіл күй ахуалын тудыру.Үй тапсырманы орындау

Өткен сабақты пысықтау мақсатында: «Сұрақтар жаңбыры» әдісі.

Оқушылардың дұрыс жауабын мадақтау.

1Кремний және оның қосылыстары

2.Көміртек қосылыстарын ата

I,ll give the magic pencils who ask te Ouestion

"Сиқырлы қалам" әдісі арқылы бағалау

Оқулық,

Қаламдар кеспе қағаздар

Сабақтың ортасы

3 мин





3-мин









10мин











5 мин





5мин













5мин

2.Көміртек қосылыстары арқылы топқа бөлу

Сол формулаларды қолдана отырып, тақырып арқылы екі сабақты байланыстырып, жаңа тақырыпты өздері ашады,келесі кезең не екенін анықтайды

Жаңа тақырып:Көміртек және оның қосылыстары

Тақырыпты дәптерге жазады

Оқушылар жаңа сабақтың негізгі мақсатын өздері сол арада құрастырады.

Ментальді карта" әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу

Оқушыларға бөлініп берілген мәтін бойынша бірігіп жұмыс жасайды.Бүгінгі сабаққа қатысты формулалар беріледі,соларды плакатқа жапсырып,олар туралы мәліметтер жазып,бірінің жазған пікіріне толықтырулар ендіреді

1.Топтық жұмыс. "Ментальді карта" әдісі

1топ Көміртек периодтық жүйедегі орны

2-топ Көміртектің қасиеттері

3-топ Көміртектің қосылыстары

4-топ Көміртектің қолданылуы

Топтарды бас бармақ арқылы бағалауы.

Жұптық жұмыс Жұптас және бөліс әдісі

формулалар арқылы жұптасу,химиялық реакция теңдеуін аяқтау

Жеке жұмыс "Кім тапқыр" Сәйкестендіру тесті

Көміртек - Carbon

Карбонаттар - Carbonates

Әк суы - Lime water

Иіс газы - Smell gas

Алмаз - Diamond

Графит - Graphite

Фуллерен - Fullerene

Карболен - Carbolen

Қант пен бағалау әдісі

2.Есептер шығару Деңгейлік тапсырмалар жеке жұмыс

№1-есеп.

Массасы 7,1г фосфор (V) оксиді судың артық мөлшерімен әрекеттескенде түзілген фосфор қышқылының массасын есепте.


Берілгені: Шешуі: P2O5 + 3H2O→ 2 H3PO4

m(P2O5)=7,1 г υ=m/M

Табу керек: m(H3PO4)-? υ(P2O5)= 7,1 г /142 г/моль=0,05моль

ν(H3PO4)= 0,1 моль

m(H3PO4)= 0,1 моль*98г/моль= 9,8г

Жауабы: m(H3PO4)= 9,8г

№2-есеп.

15,5г Са3(РО4)2 -ыды рағанда түзілетін фосфор (V) оксидінің массасын есепте.


Берілгені: Шешуі: Са3(РО4)2→3CaO + P2O5

m(Са3(РО4)2)=7,1 г υ=m/M

Табу керек: m(P2O5)-? υ(Са3(РО4)2)= 7,1 г / 310 г/моль=0,02 моль

ν(P2O5)= 0,02 моль

m(P2O5)= 0,02 моль* 98г/моль= 2,2 г

Жауабы: m(P2O5)= 2,2 г



Жұптардың өзара бағалауы. Бір-бірін бас бармақпен бағалайды.

Флипчарт,

интерактивті тақта, оқулық



Оқулық, дәптер,кеспе қағаздар













Плакат,маркер

1 мин



Сабақтың соңы


Рефлексия

Бағалау "Медаль-Миссия" әдісі арқылы бағалау




Оқулық, интерактивті тақта








Саралау – Сіз қандай тәсіл мен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


  1. Жеке, жұптық, топтық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

  2. Барлық оқушыларға сынақтан өткізу сұрақтары мен кеңейтілген тапсырмалар беріледі.






1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара

2жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау. Оқушылармен бірлесе отырып критерий бойынша топтар бірін-бірі бағалау. Кері байланыс (ауызша)


Денсаулық сактау технологиялары.

Сабақ бойы иетербелсенді тақта 10 минут көлемінде пайдаланылады

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және болса неліктен?


Қолжетімді болады деп ойлаймын. Өйткені мақсатқа жету үшін барлық ресурстар пайдаланылады.

Барлық оқушылар мақсатқа қол жеткізді деп ойлаймын, өйткені сабақ барысында мен бірнеше әдістерді пайдаланамын.

Оқушылар оқу мақсатына жетпеді деп ойламаймын.

Уақытты тиімді пайдаланамын деп ойлаймын.

Жоспардан ауытқушылық болды деп есептемеймін.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

    1. «Кім тапқыр» "Ментальді карта"әдісі белсенді оқу жүреді деп ойлаймын

    2. Критериалды бағалау оқытуды жақсартады деп есептеймін

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Басқа да әдіс-тәсілдерді кеңінен пайдалану.

2. Бағалаудың жаңа түрлерін қолдану.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясын негізге ала отырып оқушыларға қаншалықты қиындық келтірген тұстарын анықтап, жаңа сабақты жоспарлауда ескеріп, есепке алып отырамын.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Ашық сабақ "Көміртек және оның қосылыстары"

Автор: Байсынова Динара

Дата: 10.04.2019

Номер свидетельства: 506717
