kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Гальваникалық элемент

Нажмите, чтобы узнать подробности

Гальваникалық элементтер табиғатта көп пайдаланады

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Гальваникалық элемент»


Интеграциялық сабақ химия және физика :


Гальваникалық элемент және металдардың электр тогы

(10 сынып )

Химия пәнінің мұғалімі :Асанова Асем

Физика пәнінің мұғалімі :Коханова Айнаш

№70 С.Бекбосынов атындағы жалпы орта білім беретін мектеп ,Шымкент қаласы


Сабақ тақырыбы

Гальваникалық элемент

Металдардағы электр тогы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  • 10.2.3.4 Сулы ерітінділердегі химиялық реакциялардың жүруін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдардар кестесін қолдана білу;

  • 10.2.3.5 Гальваникалық элементті химиялық реакция энергиясын электр энергиясына айналдыратын құрал ретінде түсіну;

10.4.3.1 -металдардағы электр тоғын сипаттау және кедергінің температураға тәуелділігін талдау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Аталған тақырып бойынша негізгі терминдер мен түсініктер;

  • Гальваникалық элементтер құралы мен жұмыс істеу принципін түсіну;

-Металдардағы электр тогы жайлы

Көптеген оқушылар:

  • Орташа деңгейдегі сұрақтарға жауап береді;

  • Металдардың белсенділік қатарын тәжірибе бойынша құрады;

-Әр түрлі ортадағы электр тогын тасымлдаушы бөлшектерді біледі

Кейбір оқушылар:

  • Жоғары деңгей сұрақтарына жауап береді;

  • Тақырып бойынша қорытынды жасайды;

  • Тәжірибелерді сипаттап, есептеулер жүргізе алады

Бағалау

критерийлері

- гальваникалық элемент құралын түсіндіреді;

- катодта және анодта жүретін жартылай реакцияларды жазады;

- гальваникалық элементте электр тогының пайда болуын түсінеді;

- кестедегі мәліметті қолдана отырып, реакцияның жүру жүрмеуін болжай алады;

- тәжірибе арқылы металдардың белсенділік қатарын анықтайды және құрастырады;

-Электрондық теория тұрғысынан металдардағы электр тогының табиғатын түсінеді

-Ток көздері туралы ақпарат жинай алады

-Топ мүшелерінің белсенділігі артады;

-Зияткерлік және шығармашылық әлеуеті ынталанады;



Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

-ауызша немесе жазбаша түрде деректерге сәйкес қорытынды жасай алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология

анод, катод, электролиттік қаптау, электролиз, ток, элементтер (батареялар), реакция өнімі, үлгілер, тұтану, иондар, болжау, арқылы өту еркін электрондар, өткізгіштер сымдар, асқын өткізгіштік, температура, электр тогы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Металдағы электрондардың қозғалысына байланысты мынадай үш түрлі жылдамдықтың бір-бірінен айырмашылығын түсіндіру қажет болады

Құндылықтарды дарыту


Өз ойын айта алу және сыныптастарына сыйластық .Физикалық заңдылықтарды зерттеу барысында жалпыға бірдей еңбек қоғамына баули отырып, бір- бірімен ынтымақтастықта жұмыс жасауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Физика .Химия - еркін электрондарының тасымалдануы .Информатика - АКТ –ның қолданылуы

Бастапқы білім


Металдардың белсенділігін салыстыру 2 (8.1B)

Еру және ерітінділер (9.2А)

Тотығу және тотықсыздану (10.1B)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезең

дері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

1-3 мин

Ұйымдыстыру сәті. Білім алушыларға сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

«Адам баласы көзімен көріп ,құлақпен естіп,қолмен ұстап,тілмен татып,мұрнымен иіскеп тыстағы дүниеден хабар алады»деп Абай Құнанбаев атамыз айтқан.

Чарли Чаплин атақты Америкадағы мылқау киноның ең бай әртісі.Артында мынадай сөздер қалдырған.Оның ішінен маған ұнағаны:

-Күлмеген, күлімсіремеген күндерім –жоғалтқан күндерім деп білем.

-адамзаттың 6 емшісі бар : күн сәулесі,демалыс, дене шынықтыру, асты тартына жеу, өзіңе құрмет, достар. Өміріміздің барлық кезеңдерінде оларды ұстанмыз және салауатты өмір сүреміз.Егер сіз айды көрсеңіз Тәңірдің сұлулығын көресіз ,Егер сіз күнді көрсеңіз Тәңірдің күшін көресіз.Біз барлығымыз жолушымыз Тәңірдің бізге жолсерік болып барлық бағытымыз мен сапарымызды сызып қойғанын сеземіз.Өмір –саяхат!Сондықтан бүгініңді бағала!!!

Сынып алдын ала 2 топқа бөлінді Физиктер және Химиктер.

Ұлы Абай 175 жылдығына орай 2 топ Абай өлеңдерін ұстаным ретінде айтады.

Презентация




















Өлең сөздері

Абай

5-20 мин
























































25-38 мин




































39-40 мин

1.«Миға шабуыл»әдісін пайдаланып видео ұсыну «Металдық байланыс».Алдын ала тақтаға сұрақтар ілінеді.

2.«6 Неліктен» әдісі бойынша сұрақ-жауап .

1.Неліктен металдардың сан алуан түрлерін игеруін тарих деп айтады

2.Неліктен біз металдардың белсенділік қатарын пайдаланамыз?

3.Неліктен Au ,Ag белсенділігі төмен ?

4.Неліктен металдарды алу қажеттілігі туындады.?

5.Неліктен металдар біздің өмірімізді өзгертті?

6.Неліктен белсенді металдар бос күйінде кезпеспейді? Егер кездессе жердегі тіршілік қандай болар еді?

3. «Балалар философиясы» әдісі бойынша білім алушылар қосымша қызықты ресурстар іздеп презентация арқылы қорғайды.

1 топ:Гальваникалық элементтер

2 топ : Заманауи электр тогы.

Дескриптор:

-гальваникалық элементтің шығу тарихы біледі

- гальваникалық элементте электр тогының пайда болуын түсінеді;

-Заманауи гальваникалық элементтің қолдану аймағын түсіндіре алады.

-Алған білімді топтармен бөліседі

-гальваникалық элементтің химиялық құрамын түсінеді.

- күн және жел энергияларының жұмыс істеу принципін түсінеді.

-алған білімдерін өмірде пайдалана алады.

Қосымша мәліметтер :

1.1839 жылдан бастап күн сәулесін игеру күннен күнге асып келеді.Күн сәулесі жерге 8 минутта жетеді.Қазіргі кезде мұнай, табиғи газ, көмір бағасы күннен күнге шарықтай бастап жатыр .сол себептен күн сәулесін игеру туындап тұр.Алдыңғы қатардағы мемлекеттер :Испания,Германия,Япония.

2.Қазіргі кезде күн сәулесін аккумулятор қуаттауға бұлт күні де кедергі келтірмейді.Россияда ең мықты күн электростанциялары бар ,Якутиянің өзінде 2016 жылы салынған.

3.Герман ғалымдары Сахарада күн электростанциясын салса бүкіл әлемді күн энергиясымен 450 ТВт(тераватт) энергия бере алады.

4.Шымкент тарихы қала ТМД елдерінің мәдени астанасы болып бекітілді.


4 «Проблемалық эксперимент» : Мұғалім проблемалық жағдаят тудырады.. Алдарында 2 шам жанып тұр, айырмашылығы неде?

5.« Видео ұсыну» .Металдардағы электр тогы.

6. « Виртуальді саяхат 3 D» әдісі бойынша жұптық жұмыс

Әр топтан білім алушылар шығарылып, әр жерде ілінген карточканы планшет арқылы қарап, атом құрылысын жазу ұсынылады.

Дискриптор:

-Атом құрылысының қозғалысын ұғынады,

-Протон, нейтрон, электрон санын жазады.



6. « Көрсет және әңгімеле» әдісі бойынша топтар тәжірибе көрсетеді. Білім алушылар қауіпсіздік ережесін есіне түсіреді.

1. Химия тобы : Гальваникалық элементтермен жұмыс

Қажетті реактивтер :спирт,мақта,батарей,алюминий фольга.

2. Физика тобы : Металдардағы электр тогы. Металл өткізгіште температураның өзгеруімен өткізгіштің кедергісі өзгеретінін тәжірибеде көз жеткізеді.

Тәжірибе барысы:

Аккумуляторға болат спираль жалғап, оны оттың жалынына ұстасақ, тізбекке қосылған амперметр ток күшінің төмендегенін көрсетеді. 2. Басқа металдан жасалған өткізгішпен ауыстыра отырып, қыздырған кезде барлық металдардың кедергісі артып, ток кемиді.

Дескриптор:

-температураның өзгеруімен электр кедергісі де өзгеретіндігіне білім алушы көз жеткізеді.

1. Аккумуляторға болат спиральды және амперметрді қалай жалғайды?

2. Өткізгіштегі ток күші неліктен төмендеп,

кедергісі артады?

3. Электр кедергісі неге тәуелді болады?

Дескриптор:

- тізбекке құралдарды жинап, құрастырады.

- амперметр құралынан мәнін көрсетеді.

- электр кедергісі температураға тәуелді екенін біледі.

Кері байланыс

:

Бүгін қай қадамға жеттіңіз? WHICH STEP HAVE YOU REACHED TODEY? (Бүгін қай қадамға жеттіңіз??)

-I cant do it (Мен қолымнан келмейді)

-I ll try do it(Мен мұны істеуге тырысамын )

-I can do it( Мен жасай аламын )

I will do it (Мен жасаймын )

Yes,I did it !(Ия мен жасадым !)

Бейнеролик

ұсыну



сұрақтарға жауап беру











презентация

































Қосымша №1

бейнеролик

планшет

Карточкалар, маркер







Жай музыка



































Стикермен тақтаға жабыстырады






Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Жетістік критерийлерін қарау

Мұғалімнің жеке жұмысты тексеріп, сабақта талдау.


Белсенді іс-әрекеттер – топтық, жеке жұмысты жазбаша және ауызша орындау.





Ой жүгірту

Сабақ мақсаттары/ оқыту міндеттері шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сабақ үстіндегі ахуал қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциация жақсы жұмыс жасады ма?

Осы сабақты бағалау үшін бос орын пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы тиісті сол жақтағы сұраққа жауап беріңіз

Сынып алдын ала 2 топқа бөлінді:физиктер мен химиктер.. «Балалар философиясы» әдісі бойынша топтар презентация жасап алған білімді топтармен бөлісіп ,гальваникалық элементтің шығу тарихымен ,химиялық құрамымен ,күн және жел энергияларының жұмыс істеу принципін түсініп білім алушылар қызығушылық танытып белсене қатыса білді.

Жоспарлаған дифференциация жақсы жұмыс жасады деп ойлаймын тек ұсынған бейнероликтер сабақтың уақытын алды.Білім алушылар өздері ізденген тәжірибелерді көрсетуғе аз уақыт қалды.Сондықтан жоспар жасағанда уақытты мұқият реттеп отыру қажет екен.


Негізгі бағалау

Қандай екі зат өте жақсы өтті (екеуінде қарастырыңыз, сабақ беруді де, оқытуды да)?

1:. « Көрсет және әңгімеле» әдісі бойынша топтар тәжірибе көрсетеді. Өздері қызығушылық танытып қажетті ғаламтөрдан іздеп тауып өздері қолымен жасап тәжірибе көрсетті.


2: « Виртуальді саяхат 3 D» әдісі бойынша

Қандай екі зат сабақты одан да жақсы ете алатын еді (екеуінде қарастырыңыз, сабақ беруді де, оқытуды да)?

1: «Проблемалық эксперимент» кезінде .Сабақта мүмкіншігінше білім алушыларды «Неге ойлай болды ?» Қалай ойлайсыздар деген гі сқрақтар көп болған жағдайда қызығушылық тудыратыны сөзсіз.


2:« Көрсет және әңгімеле» әдісі бойынша білім алушыларға бағыт бағдар беру қажет және сараптауға үйрету


Келесі сабақты жоспарлау үшін қолдана алатындай осы сабақта сынып немесе жеке тұлғалар туралы нені білдім? Білім алушыларға келесі сабақтарға презентация дайындауға бәсекелестікке баулуға көңіл болер едік.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Гальваникалық элемент

Автор: Асанова Асемкул Ужетовна

Дата: 30.09.2020

Номер свидетельства: 558865
