kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Шеңбердің теңдеуі

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

   Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні  

Сынып:

Қатысқан оқушы саны: 

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Шеңбердің теңдеуі

Сабақтың мақсаты

Шеңбердің  теңдеуін және центрін табуға, сондай-ақ шеңбердің кез-келген нүктесін табуға есептер шығарып үйрену

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: шеңбердің теңдеуін  табуды үйренеді

Оқушылардың басым көпшілігі: шеңбердің теңдеуін таба алады

Кейбір оқушылар: шеңбердің теңдеуінің формуласын есептер шешуде қолданады

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу , Түсіну,қолдану

Жетістік

критерилері

Білу және түсіну: шеңбер теңдеуін біледі шеңберді координаталық жазықтықта сала алады

Қолдану. Шеңбер теңдуінің формуласын есеп шешуде қолданады

Тілдік мақсат

Оқушылар:Шеңбер теңдеуін  қорытып шығара алады

Лексика  мен сөз тіркестері

 Шеңбердің теңдеуі, радиус, шеңбердің центрі

Диалогтар мен жазу үшін  қолданылатын  тіркестер:

 (х- *)2+(у-*)2=R2  , х2+у2=?2  

 Құндылықтарға баулу

  • өмір бойы білім алу

 Пәнаралық байланыс

 Сызу – координаталық жазықтықта шеңбер салу

АКТ пайдалану

Алдыңғы білім

Шеңбер, шеңбер центрі,координаталық жазықтық

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жаттығулар  түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы 

Ұйымдастыру: сәлемдесу,сабаққа дайындау

Диалогтық жұмыс

Мақсаты : шеңбер теңдеуін еске түсіру

Мұғалім: шеңбердің теңдеуі дегеніміз не?

Оқушы: Егер қисықтың барлық нүктелерінің координаталары қандай да 6ip meңдeyді қанағаттандырса, онда ол тендеу осы шеңбердің теңдеуі деп аталады

Мұғалім: А( а;в) болса және N(х;у) болса,онда шеңбердің теңдеуі  қалай жазылады?

 Оқушы: (х- а)2+(у-в)2=R2  

Мұғалім: егер    а=0, в=0 болса, онда шеңбердің теңдеуі     қалай болар еді?

Оқушы : х2+у2= R 2   

Мұғалім : егер а = 4, b =-2, R=3. Тең болса,шеңбердің теңдеуі қалай жазылады?

Оқушы:   (х -4)2 + (у + 2)2 = 9

Үй тапсырмасын тексеру:

№214 1) R=4 , О (0;0)  2) R=8 , О (0;0)  3) R=5 , О (3;-2)  4) R=3 , О (-1;0) 

Мұғалім: ал енді балалар, бүгін біз шеңбердің теңдеуін табуға есептер шығарамыз.

Сабақтың ортасы  

ЖЖ    

Жеке Ж

ҚБТ

Тапсырмалар:

№1  сурет бойынша шеңбердің радиусын және центрін табыңдар:

№2 Кестені толтыру

р/н

 

Шеңбер теңдеуі

Жауабы

R

Центрінің координаталары

1

(х-5)2+(у+3)2=36

6

(5; -3)

2

(х+1)2+(у-1)2=4

2

(-1; 1)

3

(х+1)2+(у-7)2=72

7

(-1; 7)

4

(х-3)2+у2=14

(3; 0)

№3 Шеңберді салыңдар:

а) (х – 5)2 + (у + 3)2 = 36;

б) (х + 1)2 + (у – 7)2 = 72.

ҚБ:бағдаршам

Кері байланыс : Тест

  1. (х+5)2 +(у-3)2= 36 шеңбері

А) шеңбердің центрі қай ширекте орналасқан?

                   А) І      В) ІІ      С)ІІІ        Д) ІҮ

Ә) шеңбердің диаметрі неге тең?

                    А) 49      В)  14     С) 7       Д) 24,5

1.         Суретте берілген шеңбердің теңдеуі:

          А) х2+у2= 2     В)   х2+у2= 2 2   С)  х2+у2= 4 2    Д) х2+у2= 162   

Дескриптор :

Шеңбердің  центрінің қай ширекте орналасқанын  табады;

Шеңбердің диаметрін табады;

Сурет бойынша шеңбердің  теңдеуін құрады

 ҚБ :жазбаша

Сабақ соңы 

            Рефлексия    Есте сақтаңыз, сіздің пікіріңіз маңызды!

Сөйлемді толықтырыңыз:

Мен енді істей аламын …

Қызықты болды.

Қиын болды …

Үйге тапсырма

1 мин

№216

Саралау

                                               Бағалау

ҚТ және денсаулық

Саралау жұптық және  жұмыс орындаған кезде оқу деңгейлері әр түрлі оқушыларға  «көпіршелер» құру арқылы білінеді.

 Сабақта мұғалімнің бағалауы бақылау және кері байланыс беру арқылы жүргізіледі деп ескерілген. Топтық жұмыс кезінде оқушылардың бірін-бірі бағалаулары. Сабақтағы өз әрекеттерін бағалаулары.

 Назарды шоғырландыру жаттығуы. Сергіту сәті.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Шеңбердің теңдеуі»


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Шеңбердің теңдеуі

Сабақтың мақсаты

Шеңбердің теңдеуін және центрін табуға, сондай-ақ шеңбердің кез-келген нүктесін табуға есептер шығарып үйрену

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: шеңбердің теңдеуін табуды үйренеді

Оқушылардың басым көпшілігі: шеңбердің теңдеуін таба алады

Кейбір оқушылар: шеңбердің теңдеуінің формуласын есептер шешуде қолданады

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу , Түсіну ,қолдану

Жетістік

критерилері

Білу және түсіну: шеңбер теңдеуін біледі шеңберді координаталық жазықтықта сала алады

Қолдану. Шеңбер теңдуінің формуласын есеп шешуде қолданады

Тілдік мақсат

Оқушылар:Шеңбер теңдеуін қорытып шығара алады

Лексика мен сөз тіркестері

Шеңбердің теңдеуі , радиус, шеңбердің центрі

Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

(х- *)2+(у-*)2R2 , х22=?2

Құндылықтарға баулу

  • өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс

 Сызу – координаталық жазықтықта шеңбер салу

АКТ пайдалану


Алдыңғы білім

Шеңбер, шеңбер центрі ,координаталық жазықтық

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жаттығулар түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру: сәлемдесу,сабаққа дайындау

Диалогтық жұмыс

Мақсаты : шеңбер теңдеуін еске түсіру

Мұғалім: шеңбердің теңдеуі дегеніміз не?

Оқушы: Егер қисықтың барлық нүктелерінің координаталары қандай да 6ip meңдeyді қанағаттандырса, онда ол тендеу осы шеңбердің теңдеуі деп аталады

Мұғалім: А( а;в) болса және N(х;у) болса,онда шеңбердің теңдеуі қалай жазылады?

Оқушы: (х- а)2+(у-в)2=R2

Мұғалім: егер а=0, в=0 болса, онда шеңбердің теңдеуі қалай болар еді?

Оқушы : х22= R 2

Мұғалім : егер а = 4, b =-2, R=3. Тең болса,шеңбердің теңдеуі қалай жазылады?

Оқушы: (х -4)2 + (у + 2)2 = 9

Үй тапсырмасын тексеру:

№214 1) R=4 , О (0;0) 2) R=8 , О (0;0) 3) R=5 , О (3;-2) 4) R= , О (-1;0)

Мұғалім: ал енді балалар, бүгін біз шеңбердің теңдеуін табуға есептер шығарамыз.





Сабақтың ортасы




ЖЖ













Жеке Ж







ҚБТ

Тапсырмалар:

1 сурет бойынша шеңбердің радиусын және центрін табыңдар:


№2 Кестені толтыру

р/н


Шеңбер теңдеуі

Жауабы

R

Центрінің координаталары

1

(х-5)2+(у+3)2=36

6

(5; -3)

2

(х+1)2+(у-1)2=4

2

(-1; 1)

3

(х+1)2+(у-7)2=72

7

(-1; 7)

4

(х-3)22=14

(3; 0)

№3 Шеңберді салыңдар:

а) (х – 5)2 + (у + 3)2 = 36;

б) (х + 1)2 + (у – 7)2 = 72.

ҚБ:бағдаршам

Кері байланыс : Тест


  1. (х+5)2 +(у-3)2= 36 шеңбері

А) шеңбердің центрі қай ширекте орналасқан?

А) І В) ІІ С)ІІІ Д) ІҮ

Ә) шеңбердің диаметрі неге тең?

А) 49 В) 14 С) 7 Д) 24,5


1. Суретте берілген шеңбердің теңдеуі:

А) х22= 2 В) х22= 2 2 С) х22= 4 2 Д) х22= 162


Дескриптор :

Шеңбердің центрінің қай ширекте орналасқанын табады;

Шеңбердің диаметрін табады;

Сурет бойынша шеңбердің теңдеуін құрады

ҚБ :жазбаша




















Сабақ соңы

Рефлексия Есте сақтаңыз, сіздің пікіріңіз маңызды!!!

Сөйлемді толықтырыңыз:

Мен енді істей аламын …

Қызықты болды...

Қиын болды …


Үйге тапсырма

1 мин

№216


Саралау

Бағалау

ҚТ және денсаулық

Саралау жұптық және жұмыс орындаған кезде оқу деңгейлері әр түрлі оқушыларға «көпіршелер» құру арқылы білінеді .

Сабақта мұғалімнің бағалауы бақылау және кері байланыс беру арқылы жүргізіледі деп ескерілген. Топтық жұмыс кезінде оқушылардың бірін-бірі бағалаулары. Сабақтағы өз әрекеттерін бағалаулары.

Назарды шоғырландыру жаттығуы. Сергіту сәті.































































Кері байланыс : Тест


  1. (х+5)2 +(у-3)2= 36 шеңбері

А) шеңбердің центрі қай ширекте орналасқан?

А) І В) ІІ С)ІІІ Д) ІҮ

Ә) шеңбердің диаметрі неге тең?

А) 49 В) 14 С) 7 Д) 24,5

2. Суретте берілген шеңбердің теңдеуі:

А) х22= 2 В) х22= 2 2 С) х22= 4 2 Д) х22= 162


Дескриптор :

Шеңбердің центрінің қай ширекте орналасқанын табады;

Шеңбердің диаметрін табады;

Сурет бойынша шеңбердің теңдеуін құрады



Кері байланыс : Тест


  1. (х+5)2 +(у-3)2= 36 шеңбері

А) шеңбердің центрі қай ширекте орналасқан?

А) І В) ІІ С)ІІІ Д) ІҮ

Ә) шеңбердің диаметрі неге тең?

А) 49 В) 14 С) 7 Д) 24,5

2. Суретте берілген шеңбердің теңдеуі:

А) х22= 2 В) х22= 2 2 С) х22= 4 2 Д) х22= 162


Дескриптор :

Шеңбердің центрінің қай ширекте орналасқанын табады;

Шеңбердің диаметрін табады;

Сурет бойынша шеңбердің теңдеуін құрады



Кері байланыс : Тест


  1. (х+5)2 +(у-3)2= 36 шеңбері

А) шеңбердің центрі қай ширекте орналасқан?

А) І В) ІІ С)ІІІ Д) ІҮ

Ә) шеңбердің диаметрі неге тең?

А) 49 В) 14 С) 7 Д) 24,5

2. Суретте берілген шеңбердің теңдеуі:

А) х22= 2 В) х22= 2 2 С) х22= 4 2 Д) х22= 162


Дескриптор :

Шеңбердің центрінің қай ширекте орналасқанын табады;

Шеңбердің диаметрін табады;

Сурет бойынша шеңбердің теңдеуін құрады



ҚБТ

№1 сурет бойынша шеңбердің радиусын

және центрін табыңдар:

№2 Кестені толтыру

р/н


Шеңбер теңдеуі

Жауабы

R

Центрінің координаталары

1

(х-5)2+(у+3)2=36



№3 шеңберді салыңдар: (х – 5)2 + (у + 3)2 = 36;

Дескриптор :

  • шеңбердің радиусын және центрін табады

  • берілген теңдеу бойынша шеңбер салады


ҚБТ

№1 сурет бойынша шеңбердің радиусын

және центрін табыңдар: №2 Кестені толтыру



р/н


Шеңбер теңдеуі

Жауабы

R

Центрінің координаталары

1

(х+1)2+(у-1)2=4






№3 Шеңберді салыңдар: (х – 5)2 + (у + 3)2 = 36;

Дескриптор :

  • шеңбердің радиусын және центрін табады

  • берілген теңдеу бойынша шеңбер салады




ҚБТ

№1 сурет бойынша шеңбердің радиусын

және центрін табыңдар: №2 Кестені толтыру

р/н


Шеңбер теңдеуі

Жауабы

R

Центрінің координаталары


(х+1)2+(у-7)2=72






№3 Шеңберді салыңдар: (х + 1)2 + (у – 7)2 = 72.

Дескриптор :

  • шеңбердің радиусын және центрін табады

  • берілген теңдеу бойынша шеңбер салады





































Кері байланыс :

  1. х22=36 R=?; О (х;у)

  2. (х -3)2+(у+2)2=25 R=?; О (х;у)

2. Радиусы 9 см болатын, центрі C(-5;-1) болатын шеңбердің теңдеуін құрыңдар.


Дескриптор :

Берілген теңдеу бойынша шеңбердің радиусын және центрінің координатасын табады;

Берілген радиусы мен шеңбер центрі арқылы шеңбер теңдеуін құрады



Кері байланыс :

  1. х22=36 R=?; О (х;у)

  2. (х -3)2+(у+2)2=25 R=?; О (х;у)

2. Радиусы 9 см болатын, центрі C(-5;-1) болатын шеңбердің теңдеуін құрыңдар.


Дескриптор :

Берілген теңдеу бойынша шеңбердің радиусын және центрінің координатасын табады;

Берілген радиусы мен шеңбер центрі арқылы шеңбер теңдеуін құрады



Кері байланыс :

  1. х22=36 R=?; О (х;у)

  2. (х -3)2+(у+2)2=25 R=?; О (х;у)

2. Радиусы 9 см болатын, центрі C(-5;-1) болатын шеңбердің теңдеуін құрыңдар.


Дескриптор :

Берілген теңдеу бойынша шеңбердің радиусын және центрінің координатасын табады;

Берілген радиусы мен шеңбер центрі арқылы шеңбер теңдеуін құрады



Кері байланыс :

  1. х22=36 R=?; О (х;у)

  2. (х -3)2+(у+2)2=25 R=?; О (х;у)

2. Радиусы 9 см болатын, центрі C(-5;-1) болатын шеңбердің теңдеуін құрыңдар.


Дескриптор :

Берілген теңдеу бойынша шеңбердің радиусын және центрінің координатасын табады;

Берілген радиусы мен шеңбер центрі арқылы шеңбер теңдеуін құрады



Кері байланыс :

  1. х22=36 R=?; О (х;у)

  2. (х -3)2+(у+2)2=25 R=?; О (х;у)

2. Радиусы 9 см болатын, центрі C(-5;-1) болатын шеңбердің теңдеуін құрыңдар.


Дескриптор :

Берілген теңдеу бойынша шеңбердің радиусын және центрінің координатасын табады;

Берілген радиусы мен шеңбер центрі арқылы шеңбер теңдеуін құрады




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Геометрия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Шеңбердің теңдеуі

Автор: Ералиева гульнара Бектурсыновна

Дата: 25.02.2018

Номер свидетельства: 459374
