Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1А Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі параллельдік | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Жазықтықтардың параллельдігі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: 10.1.2.5 - жазықтықтардың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану; |
Сабақ мақсаттары | Есептер шешуде параллель жазықтықтардың анықтамасын, қасиеттерін және белгілерін қолданады; |
Бағалау критериі | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді параллель жазықтықтардың қасиеттерін және белгілерін біледі; параллель жазықтықтардың қасиеттерін және белгілерін қолданады. |
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: Оқушы математикалық терминдерді дұрыс пайдаланады параллель жазықтықтар- параллельные плоскости - parallel lines Қиылысушы түзулер - пересекающиеся прямые - Intersecting lines перпендикуляр түзулер- перпендикулярные прямые- perpendicular lines Айқас түзулер- скрещивающиеся прямые - Skew lines қиылысу нүктесі - точка пересечения - point of intersection анықтама – определение - definition қасиет- свойство - property белгі - признак - sign Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бұл стереометрия туралы пікір кейде/әрқашанда/ешқашан дұрыс болады, себебі ... . Нүкте ..... жазықтықта жатыр. Екі түзу ........ бір жазықтықта жатыр. параллель жазықтықтар... | |
Құндылықтарды дарыту | *Академиялық шыншылдық, толеранттылық *Ж.А білу және түсіну: тұрақты даму,әлеуметтік әділеттілік және теңдік *Ж.А құндылықтары: әлемдегі және қоршаған ортадағы жағдайларды жақсартуға белсенді қатысуға шешім қабылдау *Ж.А.дағдылары: өзінің айналасындағыларға ашық, әділ қарым –қатынас және олардың құқықтарын құрметтеу |
Пәнаралық байланыстар | Физика,химия, ағылшын тілі |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану, Интернет ресурстар |
Бастапқы білім | Стереометрия аксиомалары.Түзулердің кеңістікте орналасуы.Жазықтықтағы бұрыштар. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау | |
Сабақтың ортасы 12 мин 15 мин 5 мин | I Қайталау. Өзін-өзі тексеру. Оқушылар сұрақтарды оқып, тек қана жауабын жазады. Келесі тұжырымдардың қайсысы дұрыс Егер екі жазықтық қиылыспаса, олар параллель болады Жазықтықтар параллель , егер бір жазықтықтағы жатқан түзу екінші жазықтыққа параллель болады Егер бір жазықтықта жататын екі түзу екінші жазықтықта жататын екі түзуге Егер түзу параллель екі жазықтықтардың біреуіне параллель болса, онда ол екінші жазықтыққа да параллель болады Екі параллель жазықтықты қиып өтетін үшінші жазықтығына тиісті түзулер параллель. Егер бір түзу екі жазықтықтардың біреуін қиып өтсе, онда ол екінші жазықтықты қияды. Егер екі жазықтық үшінші жазықтыққа параллель болса, онда олар бір-біріне параллель. 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | иә | жоқ | жоқ | иә | иә | жоқ | иә | II Білімдерін бекіту. Жұптық жұмыс Тапсырма 1. Дәлелдеулер жүргізу: Берілгені: және жазықтықтары параллель. III Білімдерін тексеру. №1 №2 №3 | Геометрия: Орта мектептің 10-11 сыныптарына арналған оқулық. Л.С. Атанасян, В:Ф. Бутузов, С.Б.Кадомцев, Л.С. Кисилева, Алматы, Рауан,1999ж., 208 бет. |
5 мин. | Рефлексия: Нені білдім? | Не түсініксіз? | Нені білгім келеді? | | | | | |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау оқушылардың Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |