Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:10.1А Стереометрияның аксиомалары.Кеңістіктегі параллельдік | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: 10.2.4 түзу мен жазықтықтың параллельдік белгілері мен қасиеттерін білу, оларды есептер шешу кезінде қолдану. |
Сабақ м а мақсаттары | Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуын қарастыру. Түзу мен жазықтықтың параллельдік белгілері мен қасиеттерін білу, оларды есептер шығару кезінде қолдану. |
Жетістік критериі | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді Кеңістікте түзу мен жазықтықтың орналасу жағдайларын біледі; Түзу мен жазықтықтың параллельдігінің белгісін және қасиеттерін біледі және есептер шығаруда қолданады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: стереометрия аксиомаларын, олардың салдарларын тұжырымдайды; кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуының қасиеттерін тұжырымдайды; кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың параллельдігін түсіндіріп айтады; сызбаның салынуын түсіндіреді. Пәнге қатысты лексика мен терминология: стереометрия; жазықтық; кеңістік; айқас түзулер; тетраэдр; параллелепипед; параллель жазықтықтар. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: ... фигуралардың қасиеттерін зерттейтін геометрия бөлімі — стереометрия; айқас түзулер деп ... ; бір түзуде жатпайтын үш нүкте арқылы ... жүргізуге болады; егер әр түрлі екі жазықтықтың ортақ нүктесі болса, онда ... ; егер түзудің екі нүктесі жазықтыққа тиісті болса, онда түзудің барлық нүктелері ... ; егер кеңістікте түзу жазықтыққа параллель болса, ...; екі жазықтық параллель болады, егер ... ; ... жазықтығы түзуді қамтиды; ... нүкте үшбұрыш жазықтығына тиісті емес; ... түзу жазықтықты қияды; ... түзулер бір жазықтықта жатпайды; ... жазықтықтардың ортақ нүктесі бар. |
Құндылықтарды дарыту | *Академиялық шыншылдық, толеранттылық *Ж.А білу және түсіну: тұрақты даму,әлеуметтік әділеттілік және теңдік *Ж.А құндылықтары: әлемдегі және қоршаған ортадағы жағдайларды жақсартуға белсенді қатысуға шешім қабылдау *Ж.А.дағдылары: өзінің айналасындағыларға ашық, әділ қарым –қатынас және олардың құқықтарын құрметтеу |
Пәнаралық байланыстар | Физика,химия, ағылшын тілі |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану, Интернет ресурстар |
Бастапқы білім | Стереометрия аксималары, кеңістіктегі түзулердің өзара орналасуы. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу. Оқушыларға суреттер ұсыныңыз. Мысалы: Оқушылардан түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы туралы ой-пікірлерін сұраңыз. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау | |
Сабақтың ортасы 10 мин. | Оқушылардың берген тұжырымдарын толықтырыңыз,арнайы символдар арқылы белгілеуді ұсыныңыз. Түзу мен жазықтық өзара орналасуы | | Түзу жазықтықта жатады. Белгіленуі: | | Түзу жазықтықты қияды. Ортақ бір нүктесі бар. | | Түзу жазықтыққа параллель. Ортақ нүктелері жоқ. Белгіленуі: | Анықтама. Түзу мен жазықтық ортақ нүктелері болмаса, олар параллель деп аталады. немесе: Кеңістікте қиылыспайтын түзу мен жазықтықтықты өзара параллель деп атайды. Тапсырма. Берілген жазықтықтарға параллель түзулерді атаңыз Тұжырымдама | Сызбасы,белгіленуі | Түзу және жазықтықтың параллельдік белгісі Егер жазықтықта жатпайтын түзу осы жазықтықтағы қандай да бір түзуге паралель болса, онда бұл түзу берілген жазықтыққа параллель болады. | | 1салдар. Егер жазықтық басқа жазықтыққа паралель түзу арқылы өтсе және осы жазықтықпен қиылысса онда бұл жазықтықтардың қиылысу түзуі берілген түзуге параллель болады. | | 2 салдар. Егер параллель екі түзудің біреуі жазықтыққа параллель болса, онда екінші түзу осы жазықтықта жатады немесе оған параллель болады. | | | презентация 1-3 слайд 4 слайд 5 слайд 6-8 слайдтар |
22 минут | Бекітуге берілген тапсырмалар Есеп1. АВС үшбұрышыңда АВ қабырғасында D нүктесі , ВD:ВА = 1:3 қатынасындай таңдалынып алынған.АС қабырғасына параллель D нүктесі арқылы , ВC қабырғасын D1 нүктесінде қиып өтетін түзу жүргізілген DBD1 және АВС үшбұрыштарының ұқсастығын дәлелдеу керек. Табыңыз АС, егер DD1=4см болса. Есеп 2. СDE үшбұрышының СD қабырғасы К және Р ал DE қабырғасын М және N нүктелерінде қиып өтетін және жазықтықтары СЕ қабырғасына параллель өтеді. DK кесіндісі РК –дан екі есе кіші, ал СР кесінлісі РК –дан екі есе ұзын. СЕ қабырғасын табыңыз, егер КМ=6 см болса. Есеп 3. АВС үшбұрышының АВ қабырғасында D нүктесі ВD:ВА = 1:3 қатынасындай етіп таңдалынып алынған. AC IIa болса, онда ВD1 : D1C қатынасын табыңыз. Есеп 4. Трапецияның орта сызығы арқылы жазықтығы жүргізілген.Трапецияның табандарын қамтитын түзулер жазықтығын қия ма.Жауабын негіздеңіз. | 9-12 слайдтар |
5 мин. | Үй тапсырмасы 1. АВС үшбұрышының АВ және АС қабырғаларынан сәйкесінше D және E нүктелері, DE = 5 см және ВD:DА = 2/3 болатындай етіп алынған. жазықтығы B және С нүктелері арқылы DE түзуіне параллель өтеді.. ВС қабырғасының ұзындығын табыңыз. 2. жазықтығы АВС үшбұрышының АВ және АС қабырғаларының орталары К және М арқылы өтеді. ВС түзуі жазықтығын қиылыса ма? Жауабын негіздеңіз. Рефлексия: Нені білдім? | Не түсініксіз? | Нені білгім келеді? | | | | | |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау оқушылардың Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |