№ 13 Сабақ жоспары Күні-----
Сабақтың тақырыбы:
Елді мекендердің түрлері, қала халқы, кенттену
Мектеп:Абай ГМ
Күні:
Мұғалімнің есімі:Карбекова М.Қ
Сынып: 9 сынып
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
Елді-мекендердің түрлері, қала халқы, урбандалу және халықтың аумақтық орналасуы және қала халқының орналасуы жайлы толық мағлұмат беру
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар:
Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамытылады. Өзара ынтымақтастыққа, бірлікке үйренеді.
Оқушылардың басым бөлігі:
Оқушылардың өз ойларын еркін жеткізеді, мақсатқа жетуге топ болып ұмтылады.
Кейбір оқушылар:
Карталарда оның орналасуы туралы түсінік алады.
Тілдік мақсат
Оқушылар: Оқушылар экономикалық және әлеуметтік география ұғымы курсының мағынасы туралы түсінеді.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Агломирация,кенттену
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Қазақстанды зерттеудің маңызын түсінеді
Сіз неліктен.екенін айта аласыз ба?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Алдыңғы оқу
Қазақстанды зерттеудің маңызын түсінеді
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
Ресурстар
Басталуы
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
2 Үй тапсырмасын тексеру
1. Депопуляция деген не ?
2. Халықтың ұлттық құрамына сипаттама беріңдер ?
3.Этнография, яғни халықтар географиясы немен шұғылданады?
4. Дүниежүзіндегі қазақ диаспорасының таралу ерекшелігіне сипаттама бер
5. Ислам діні Қазақстанға қай ғасырда енген?
Оқушылардың ой-пікірлерін білу.
Диалогтік әдіс сұрақтар
Ортасы
(Т) Жаңа сабақты меңгерту;
"Ой қозғау" стратегиясы
(М) Мағынаны тану.
Оқушыларға мәтінмен танысу тапсырылады
Сыныпты 2 топқа суреттер бойынша бөлу.
І топ. Кенттену
ІІ топ. Агломерация
3.Жаңа сабақ
1. Елді-мекендердің түрлері
2. Қала халқы
3. Кенттену
Тапсырма.
1. Топтағы оқушылар кенттену және агломерация деген мәтінмен танысып, өзара пікір алмасады. Ортақ тұжырым жасайды.
Мағынаны тану кезеңі.
2. Терминдермен жұмыс жасау:
ОрналасуØ
Халықтың қоныстануыØ
УрбандалуØ
АгломерацияØ
МегаполюсØ
Қаланы қалыптастырушы факторØ
Осы терминдерді оқушылардың дәптерлеріне жазғызып, анықтама бергізу
3. Астана және Алматы агломерацияларына сипаттам беру
4. Ластану көрсеткіші жоғары қалаларды атау және ластану проблемаларын шешу жолдарын қарасытыру
Өз ойлары туралы айтып, өмірмен байланыстыру сосын сынып болып талқылау арқылы өзара кері байланысалады.
Жауабын мәтінді оқи отырып шығарасыңдар.
Баяндап береді топтар
Аяқталуы
Картамен жұмыс
Халықтың тығыздығы картасынан үзік сызықтарды пайдалана отырып, қала халқының санын анықтау ірі агломерцияларды түсіру
1. Қазақстанның және өз облыстарыңның халқының қандай пайызы қалаларда тұрады?
2. Еліміздегі урбандалу деңгейі ең жоғары және ең төменгі облыс, ондағы айырмашылықтар мен себептерін көрсет.
3. Өз облысыңның урбандалу деңгейі қандай? Осы сұрақтар төңірегінде дайындалып сыныппен әр оқушы өз ойын айтады.
Оқушылырғы қағаз таратып, кері байланыс жасау
6 Үй тапсырмасы
7 Бағалау
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері
АКT-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және
неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?